$
ספורט ישראלי

איזו ליגה יותר טובה, הבלגית או הישראלית?

אין בכלל מה להשוות. גם אם מכבי חיפה תעבור את גנק, זה לא ישנה את העובדה שהליגה הבלגית טובה בכל פרמטר מהליגה הישראלית

אוריאל דסקל 16:5807.08.11

בעקבות הגרלת מכבי חיפה נגד גנק הבלגית נשמעו הכרזות כגון "עכשיו נראה איזו ליגה טובה יותר" ו"הליגה הישראלית לא נופלת מהליגה הבלגית".

 

זאת שטות גמורה. שני משחקים לא יקבעו איזו ליגה טובה יותר – הכל יכול לקרות בהם. בנוסף, מכבי חיפה לא מייצגת את הכדורגל הישראלי.

היא, בניגוד לרוב קבוצות הליגה הישראלית, גוף עם אסטרטגיה ברורה, מחלקת נוער מצוינת והרבה ניסיון באירופה.

 

אבל בכל מקרה, חזרה לשאלה "איזו ליגה טובה יותר". בלגיה, מדינה עם 10 מיליון תושבים, לא מענקיות הכדורגל האירופאי אבל בכל זאת מדובר במדינה שהגיעה מספר פעמים רב לטורנירי הגמר של המונדיאל ואליפות אירופה. ב-1986 אף סיימה א המונדיאל במקום הרביעי בעולם. אז נכון, הכדורגל הבלגי חווה ירידה דראסטית במעמדו – אבל זה לא אומר שהכדורגל הישראלי טוב יותר.

 

בכלל, מבחינה היסטורית, אין קבוצה ישראלית שזכתה בתואר אירופאי, בניגוד למספר קבוצות מבלגיה – ביניהן מכלן של אלי אוחנה, שזכתה בגביע המחזיקות.

 

אבל נשים את ההיסטוריה בצד ונחזור לליגה. הליגה הבלגית במקום ה-28 במדד ה- iffhs, המדד האובייקטיבי למדידת איכות הליגה. הליגה הישראלית לא הרחק מאחור - במקום ה-33.

 

שווי השחקנים בליגה הבלגית עומד על 400.95 מיליון יורו (שווי שחקן ממוצע עומד על כ-887 אלף יורו). שווי שחקני כל הליגה הישראלית עומד על 88.4 מיליון יורו וממוצע שווי של שחקן על כ-244 אלף יורו. זה לא מספיק כדי להוכיח שהליגה הבלגית טובה יותר?

 

מבחינת השכר אין בכלל מה להשוות. שחקנים בלגים מקבלים כ-250 אלף יורו בממוצע בשנה. בודדים בכדורגל הישראלי מרוויחים כאלו סכומים. הסיבה לכך פשוטה. הליגה הבלגית חתמה לאחרונה על הסכם מכירת זכויות שידור ב-165 מיליון יורו לשלוש - עלייה של 5% מההסכם הקודם. הליגה הישראלית, לעומת זאת, מתקשה למכור את זכויות השידור שלה (ללא המשחק המרכזי) בפחות מ-5 מיליון יורו בשנה.

 

הלאה: ממוצע הקהל בבלגיה עומד על 11,574 למשחק. בישראל 4,522 למשחק.

 

זאת ועוד: רוב "הכוכבים הישראלים" שהגיעו לבלגיה – אבי סטרולים ויואב זיוים למיניהם – חזרו לארץ עם הזנב בין הרגליים. זאת לאחר שלא הסתגלו לקצב ולאיכות האירופאית, שנפוצה הרבה יותר בבלגיה מאשר בליגת העל שלנו.

 

אבל בסופו של דבר, הליגה הבלגית היא הליגה שרוכשת את השחקנים הישראלים הבכירים מקבוצות הליגה הישראלית. זה רק מראה לכם מה יחסי הכוחות. מה גם, שבניגוד לליגה הישראלית, שמוכרת בעיקר לבלגיה (פולין הלהיט הבא?) - הליגה הבלגית מוכרת את שחקניה לליגות הבכירות באירופה. היום, למשל, הודיעה אנדרלכט שתמכור את חולצה בן ה-18, רומלו לוקאקו, לצ'לסי עבור סכום של כ-19 מיליון ליש"ט (שצפוי לגדול בעתיד).

 

מתי בפעם האחרונה מכרה קבוצה ישראלית שחקן לצ'לסי עבור 19 מיליון ליש"ט? בקיצור, גם אם מכבי חיפה תעבור את גנק – זה לא הולך לשנות את העובדה שהליגה הבלגית, במימד הכלכלי ובמימד המקצועי – טובה יותר מהליגה הישראלית.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x