$
ספורט ישראלי

מה שווי השחקנים אומר על הכדורגל הישראלי

מי השחקן הישראלי השווה ביותר? מי השחקן השווה ביותר בליגת־העל? כמה שווים כל שחקני ליגת־העל וכמה שווים שחקני הנבחרת ביחס לנבחרות אחרות? התשובות, על פי מחירון השחקנים היסודי בעולם transfermarkt.de, לא מחמיאות לליגה השישית בטיבה באירופה

אוריאל דסקל 16:2807.07.11

אם אתם עוקבים אחר ספורט רק דרך העיתונים הישראליים, אתם יכולים לחשוב שהכדורגלן הישראלי הפך לדבר הכי חם באירופה. עשרה שחקנים ישראלים מצאו לעצמם הקיץ קבוצה באירופה: מליאור רפאלוב, שנקנה על ידי קאלב ברוז' הבלגית, דרך לירוי צעירי שהגיע למכלן מאותה הליגה, ועד תומר חמד שדחה את אחת מענקיות הליגה הסקוטית גלזגו ריינג'רס עבור סיכוי באחת מקבוצות הליגה הקטנות בספרד - מאיורקה.

 

על פי הערכות בשוק ההעברות, היציאה הגדולה מהליגה של לוזון עוד תימשך. האם זה בגלל שהשחקנים שלנו כל כך טובים או שהסוכנים הישראלים פשוט מוכשרים הרבה יותר? על פי ההצלחות של הישראלים בחו"ל - מעטות ביחס לכמות השחקנים שיוצאת מדי שנה - אז נראה שהכישרון האמיתי טמון בידי הסוכנים. בכל מקרה, על פי הנתונים הקיימים בשוק, הכדורגלן הישראלי זול ביותר ולכן שווה להסתכן ולרכוש אותו.

 

אבל בוא ניתן למספרים להביא אותנו למסקנה הזאת.

 

 

את הנתונים ניקח מהאינדקס היסודי ביותר בכל מה שקשור לשווי שחקנים בשוק העברות השחקנים transfermarkt.de. האתר שמתעדכן מדי כל כמה ימים עוקב, בין השאר, אחר השווי של השחקנים בשוק העברות השחקנים. הוא מסתמך בעיקר על הערכות מחיר של שחקן בעקבות הופעותיו, קבוצות שמתעניינות בו, מידע של "חברים באתר" ועוד. המחיר נובע, בין השאר, גם ממעמד הליגה, הקבוצה והנבחרת שבהן שחקן משחק. באופן תיאורטי, אם שחקן א' ושחקן ב' באותו הגיל והיכולות שלהם דומות, אז מי שמשחק בליגה הבכירה יותר יהיה שווה יותר. כלומר, אם שחקן א' הוא שחקן בקבוצה בינונית בליגה האיטלקית הנחשבת יותר, הוא יהיה שווה יותר משחקן ב' שמשחק בקבוצה בכירה בליגה הפולנית.

 

. .

 

שחקני מכבי חיפה הכי שווים

 

בכל מקרה, אף שלא מדובר במדע מדויק - זה כנראה המחירון הנרחב ביותר לכדורגל האירופי. אז מה הוא מלמד אותנו לגבי שווי השחקנים בכדורגל הישראלי?

 

שחקני כל קבוצות הליגה שווים 89.625 מיליון יורו. מכבי תל אביב עם 28 שחקנים בשווי 13.85 מיליון יורו ומכבי חיפה עם 23 שחקנים עם שווי שחקנים של 13 מיליון יורו. כלומר, מכבי חיפה עם ממוצע שווי השחקנים הגבוה ביותר בישראל.

 

 

הפועל תל אביב במקום השלישי (21 שחקנים שווים 11.1 מיליון שקל). הרחק מאחור בית"ר ירושלים, שלה שחקנים בשווי 6.3 מיליון יורו. טיפה מתחת: בני יהודה עם שחקנים בשווי 6.25 מיליון יורו.

 

מה עוד ניתן ללמוד? שאיתי שכטר, שאמור לעבור לקייזרסלאוטרן ב־2.5 מיליון יורו, שווה 3 מיליון יורו - הוא כרגע השחקן היקר ביותר בליגת־העל. הזר של מכבי, האריס מדוניאנין, שווה 2 מיליון יורו, והוא השחקן השני הכי שווה בליגה הישראלית. במכבי תל אביב יש שחקן נוסף ששווה יותר ממיליון יורו - רוברטו קולאוטי. הוא השני הכי שווה במכבי תל אביב ואחריו ניבאלדו (900 אלף יורו). אין שחקן ישראלי בצהוב ששווה יותר ממיליון יורו. אלירן עטר שווה 900 אלף יורו - לאחר שהובא בכ־820 אלף יורו בשנה שעברה, מאור בוזגלו שווה 900 אלף יורו (בערך 4.5 מיליון יורו פחות ממה שאביו אומר שהוא שווה), וברק יצחקי, שהובא בכ־1.3 מיליון יורו בשנה, שווה כיום 800 אלף יורו.

 

בויאן שראנוב, שוער מכבי חיפה, שווה 1.5 מיליון יורו והוא מוביל ברשימת הזרים השווים ביותר של הקבוצה מהכרמל, בהם ולדימיר דבאלישווילי, ששווה 1.2 מיליון יורו, יוריצה בולאט ששווה 1 מיליון יורו (הובא על ידי חיפה ב־1.2 מיליון יורו). יניב קטן ואייל גולסה הם הישראלים הכי שווים במכבי חיפה עם שווי של 1 מיליון יורו ו־900 אלף יורו בהתאמה.

מוחמד גאדיר ואנדריי פילאבסקי שווים 700 אלף יורו כל אחד.

 

מה עוד ניתן ללמוד ממחירון השחקנים? שהפועל תל אביב שילמה יותר מדי על עומר דמארי - למשל. השחקן, על פי טרנספרמרקט, שווה 400 אלף יורו אבל 50% ממנו נקנו על ידי האדומים במיליון וחצי יורו - כלומר הוא שווה 3 מיליון יורו. הוא יצטרף לחוד שכולל את טוטו תמוז (900 אלף יורו). שחקנים שווים נוספים בהפועל? ביבן פרנסמן ואביחי ידין, שניהם שווים 700 אלף יורו.

 

 

. .

 

לא בליגה של בלגיה, סרביה, שוויץ, יוון...

 

נחזור לליגה - השישית בטיבה באירופה לפי אבי לוזון, שאגב ציין שעדיף שהשחקנים לא יעזבו את הליגה הישראלית הקורסת כי באירופה הם לא מתקדמים. אז ככה, שווי השחקנים בליגה הבלגית עומד על 436.9 מיליון יורו - כמעט פי חמישה מהליגה הישראלית. הליגה הפולנית - שבעקבות הגעתו של מאור מליקסון לוויסלה קראקוב, גם כן הופכת למקור משיכה לשחקנים ישראלים - יש שחקנים בשווי 200.275 מיליון יורו, הליגה היוונית בכלל בספירה אחרת, עם שווי שחקנים של 415.6 מיליון יורו - סכום שיכול לעזור ליוונים להתמודד עם תקופת הצנע הקרבה.

 

הלאה - בוא נבדוק עוד ליגות ממדינות בסדר גודל ישראלי (4 עד 7 מיליון תושבים): איך הליגה השוויצרית? שחקניה שווים 163 מיליון יורו. הליגה הסרבית שווה 170 מיליון יורו. שחקני הליגה הדנית שווים 174.775 מיליון יורו, הליגה הקרואטית מציגה שחקנים בשווי 170 מיליון יורו, ולליגה האוסטרית יש שחקנים בשווי 123 מיליון יורו. לליגה הנורבגית שחקנים בשווי 171 מיליון יורו; הליגה השבדית עם שווי שחקנים של 172 מיליון יורו, והליגה הסקוטית, מקום מושבו של בירם כיאל, מציגה שחקנים בשווי 211.325 מיליון יורו.

 

הליגה בישראל שוות ערך לליגה הבולגרית (87.8 מיליון יורו). ליגת־העל של לוזון יכולה להתנחם בכך ששחקניה שווים יותר מאלו בליגה האוסטרלית (60 מיליון יורו); בליגה הבוסנית (57 מיליון יורו); בליגה הסלובנית (48 מיליון יורו); בליגה הלטבית (21.8 מיליון יורו) ובליגה האירית (13.3 מיליון יורו). כבוד. אגב, קרוב יותר לבית - ערב הסעודית מציגה ליגה עם שווי שחקנים של 112.750 מיליון יורו.

 

הליגות עם השחקנים השווים ביותר, שלא במפתיע, הן הליגות הגדולות ביותר. הפרמיירליג מציגה שחקנים בשווי 3.26 מיליארד יורו; לליגה הספרדית יש שחקנים בשווי 2.484 מיליארד יורו; לסריה A יש שחקנים בשווי 2.3 מיליארד יורו; הליגה הגרמנית עם שחקנים בשווי 1.726 מיליארד יורו והליגה הצרפתית עם שחקנים בשווי 1.28 מיליארד יורו. הליגה הטורקית (841.47 מיליון יורו); הליגה הרוסית (788.5 מיליון יורו) והליגה הפורטוגלית (771.4 מיליון יורו) מזדנבות מאחור. הליגה ההולנדית, פעם "הליגה השישית", מציגה שחקנים בשווי 522.450 מיליון יורו.

 

ברמה של קרואטיה ויוון?
. .

 

ולנבחרת. על פי transfermarkt.de שחקני נבחרת ישראל שווים קצת יותר מ־40 מיליון יורו. יוסי בניון הוא השחקן השווה ביותר בנבחרת. כוכב צ'לסי שווה 11 מיליון יורו. דודו אוואט, טל בן חיים ואלמוג כהן שווים 3 מיליון יורו (כמו איתי שכטר). אליניב ברדה, חלוץ גנק, שווה 2.8 מיליון יורו, ומאור מליקסון, שלא ממש שחקן הרכב בנבחרת, שווה 2.1 מיליון יורו בזכות הופעות מוצלחות בוויסלה קרקוב. ביברס נתכאו מרובין קזאן ובירם כיאל שווים 2 מיליון יורו כל אחד ושאר השחקנים האחרים שווים פחות.

 

איך הנבחרת ביחס לנבחרות שבבית מוקדמות יורו 2012? ובכן, אין מה להשוות עם קרואטיה - ששווה יותר מ־100 מיליון יורו יותר מאשר הנבחרת מציון – 141.9 מיליון יורו. יוון, שלפי ראשי ההתאחדות והנבחרת "אנחנו אמורים לנצח", שווה 72.9 מיליון יורו. הקבוצה הרביעית בבית, גיאורגיה, שווה 21.3 מיליון יורו. לטביה שווה 13 מיליון יורו ומאלטה 2.65 מיליון יורו בלבד.

. .

 

 

מה שווי השחקנים בנבחרות ממדינות בסדר גודל של ישראל? לסרביה (עם אוכלוסייה של 7.3 מיליון איש) יש שחקנים בשווי של 212 מיליון יורו - אחת מעשר הנבחרות השוות ביותר בעולם. לשבדיה (9 מיליון איש) יש נבחרת ששווה 123 מיליון יורו, לשוויץ (7.7 מיליון איש) יש נבחרת ששווה 95.4 מיליון יורו. סלובקיה (5 מיליון איש) שווה 82 מיליון יורו; אירלנד (4.4 מיליון איש) שווה 80 מיליון יורו. לדנמרק (5 מיליון איש) יש נבחרת ששווה 73 מיליון יורו. לסקוטלנד (5.2 מיליון) יש נבחרת ששווה 64.74 מיליון, ולנורבגיה (4.8 מיליון) יש נבחרת ששווה 60.9 מילייון. לסלובניה (2 מיליון תושבים) יש נבחרת בשווי 59 מיליון יורו.

 

 

מדינות מדהימות במיוחד במובן של שווי השחקנים הן אורגוואי, מדינה בת פחות מ־3.5 מיליון תושבים עם שחקנים ששווים 161 מיליון יורו; ומונטנגרו - מקום 16 בדירוג פיפ"א ונבחרת לאומית בשווי של 76.35 מיליון יורו. וכל זה עם אוכלוסייה של פחות מ־630 אלף איש.

 

ישראל על פי שווי השחקנים ברמה של הונגריה (41.3 מיליון יורו); צפון אירלנד (38.82 מיליון יורו); בולגריה (34.1 מיליון יורו) ומקדוניה (33.3 מיליון יורו).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x