$
ספורט ישראלי

הזדמנות נדירה שאין לפספס

האם הכדורגל הישראלי, שנמצא בשפל כל הזמנים, יכול להתרומם על ידי אימוץ מודלים מחו"ל?

אוריאל דסקל 17:0506.07.11

בית"ר ירושלים, הפועל פתח תקווה, מכבי נתניה, בני יהודה, בני סכנין. כל אלה קבוצות שכרגע אין להן בעל בית.

 

ארקדי גאידמק כבר לא רוצה קשר עם הקבוצה שהביאה אותו לכותרת, הפועל פתח תקווה בהליך פירוק, במכבי נתניה מחפשים משקיעים שיבואו במקום דניאל יאמר, ולבני סכנין,
קבוצה בבעלות העיר, גם אין יו"ר ומתקשה לגרד תקציב.

 

נוצרה הזדמנות פז בכדורגל הישראלי לעשות שינוי רציני. איך עושים את השינוי הזה? קבוצות אוהדים צריכות לקחת יוזמה ולדרוש להיות חלק מבניית הקבוצה מחדש. בהפועל פתח תקווה ומכבי נתניה, למשל, איגוד האוהדים מאורגן. בירושלים פחות. זו לא גחמה סוציאליסטית הזויה - השנה עלתה לפרמיירליג סוונסי סיטי, ש-20% ממנה נמצאים בבעלות אוהדים. האוהדים היו חלק חשוב משיקום הקבוצה ממצב של פשיטת רגל.

 

בירושלים, פתח תקווה ונתניה יש כר פורה למעורבות אוהדים והקהילה בכדורגל - צריך רק מישהו רשמי שיפעיל אותם וינחה אותם ומתושבי הערים הללו אפשר להוציא כמה מיליונים לתפעול המועדון. קבוצות קהילתיות יעזרו גם בגיוס כספים מספונסרים, שבדרך כלל מעדיפים להיות מזוהים עם קהילה שלמה ולא עם איש אינדיבידואלי כזה או אחר.

 

זאת הזדמנות פז גם להתאחדות לאמץ רגולציה מכבידה הרבה יותר מאשר זו שקיימת. אימוץ מלא של חוקי הפייר פליי הפיננסי ושיטת הרישיונות של אופ"א גם חוקי וגם אפשרי ביותר במצב החוקתי כיום בישראל. בליגות הנמוכות באנגליה עשו זאת וזכו לשבחים ממישל פלאטיני. בטוח שמעשה כזה מצד אבי לוזון יקרב אותו לכיסא סגן נשיא אופ"א בו הוא חושק כבר זמן רב.

 

בהתאחדות לכדורגל התלוננו השבוע כי "אף אחד לא ירצה לגעת בכדורגל הישראלי אחרי התקשורת הרעה שקיבלנו בפרשת הכדור המרכזי". נכון, אבל זו גם הזדמנות להתחיל בניקוי אורוות. להקים גוף רציני שינהל את הליגה הבכירה, דמוי ה-DFL הגרמני (מנהלת ליגה אשר כפופה להתאחדות).

 

אבל זה לא משהו שבהתאחדות לכדורגל חושבים עליו כרגע. הם עובדים עכשיו בעיקר להפוך קבוצות כדורגל לקבוצות בע"מ, שעל פי התקדים הספרדי, זה מתכון לאסון פיננסי.

 

האם הכדורגל הישראלי יכול לצאת מנקודת השפל בה הוא נמצא על ידי אימוץ מודלים נכונים? ספק גדול.הכדורגל הישראלי הוא סרבן לימודים ידוע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x