שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט עולמי

צפי הכנסות הפורמולה 1 ב-2016: יותר מ-3 מיליארד דולר

בצל הביקורות הרבות שמופנות אל הסבב וראשיו על ההחלטה לקיים את המרוץ בבחריין ב-30 באוקטובר, מחקר שהתפרסם במהדורה האחרונה של "פורמולה מאני" שופך, בעקיפין, לא מעט אור על הסיבות שהובילו להחלטה להמשיך את המרוצים במדינות בעיתיות

ניצן פלד 14:4406.06.11

מכל האנשים: מקס מוסלי, לשעבר נשיא ה-FIA, יצא נגד ההחלטה של התאחדות הספורט המוטורי העולמית להחזיר את גרנד פרי בבחריין ללוח השנה של הפורמולה 1, כבר העונה.

 

המרוץ בנסיכות, שהיה אמור לפתוח את עונת 2011 של הפורמולה 1 במרץ, נדחה בזמנו בגלל חוסר היציבות הפוליטי במדינה

וההפגנות שליוו אותו. ועכשיו, דווקא מוסלי, אדם בעל שורשרים פשיסטיים והיסטוריה רווייה בהתבטאויות מאוד בעיתיות מבחינה פוליטית, אומר: "נחצה כאן קו כאשר אירוע ספורט הוא לא רק בידור, במדינה פחות-ממושלמת. כששלטון מדכא משתמש בו כדי לכסות על פעולות אחרות שלו".

 

בדברים שכתב ב"דיילי טלגראף" הבריטי ציין מוסלי כי "אם ספורט מקבל על עצמו את התפקיד הזה הוא הופך כלי בידי הממשלות. אם הפורמולה 1 תרשה לעצמה להיות כלי בידי הממשלה בבחריין היא תחלוק עם השלטון הזה באשמה כאילו היא בעצמה יצאה ופגעה במפגינים לא חמושים.

 

"בכל שהיא מסכימה לקיים את המרוץ בבחריין הפורמולה 1 אחראית לתוצאות. היא הופכת להיות אחד הכלים בעזרתו השלטון בבחריין מממש את דיכוי העם. ההחלטה הזו היא טעות שלא תישכח. ואם זה לא ישתנה – הפורמולה 1 תשלם מחיר כבד", כתב מוסלי.

 

סופרים את הכסף

 

ובצל הביקורות הרבות שמופנות אל הסבב וראשיו על ההחלטה לקיים את המרוץ בבחריין ב-30 באוקטובר השנה, מחקר שהתפרסם במהדורה האחרונה של "פורמולה מאני" שופך, בעקיפין, לא מעט אור על הסיבות שהובילו להחלטה.

 

המחקר חוזה כי ב-2016 הכנסות הסבב יעברו את גבול ה-3 מליארד דולר, יותר מכפול בהשוואה ל-1.587 מליארד דולר שנכנסו לסבב מאפיק זה ב-2010, עם עלייה של כ-12.7% בשנה.

 

מרכיב בולט אחד שיתרום במיוחד לזינוק הזה הוא ההכנסה מ"עמלות אירוח" – התשלומים שמנהלי המסלולים מעבירים לפורמולה 1 בתמורה לאירוח המרוץ. ב-2010 נכנסו לסבב 568 מיליון דולר מאפיק זה, הרבה יותר מכפול בהשוואה ל-1999. העלייה החדה בהכנסות מ"עמלות אירוח" נובעת מכך שבעשור האחרון הפורמולה 1 החלה לקיים יותר ויותר מרוצים במדינות עם "כסף חדש" בדרום מזרח אסיה ובמפרץ הפרסי.

 

ההערכות הן כי משפחת המלוכה של בחריין משלמת לפורמולה 1 כ-34 מיליון דולר עבור הזכות לארח את המרוץ. המחקר של "פורמולה מאני" קובע עוד כי סכום השיא שנכנס ממסלול אחד, שעומד כיום על 50 מליון דולר, יעלה עד 2016 ליותר מ-100 מיליון דולר. כלומר, הפורמולה 1 עושה עסקים על חשבון החופש של אנשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x