$
ספורט ישראלי

הכל מושלם מר לוזון. הכל מושלם

אבי לוזון מדבר על כך שהרייטינג של הכדורגל הישראלי עולה וגם ממוצע הצופים. בשטח המספרים מדברים אחרת

אוריאל דסקל 13:4106.06.11
היום, כמה ימים לאחר ניצחון מפואר על לטביה, האופטימיות שוטפת את מסדרונות ההתאחדות לכדורגל. אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות, מדבר על הקמת אצטדיון לאומי, על רייטינג עולה של משחקי הליגה ועל כך שהוא יהיה "שמעון פרס של הכדורגל הישראלי". הוא טוען כי "שיטת הקיזוז תמשיך" ושלואיס פרננדז
ימשיך "גם אם לא נעפיל ליורו". זה לא תהיה בעיה, כי הוא גם "מבטיח להביא את הנבחרת ליורו ואז למונדיאל".

 

אז כדי להרגיע את האופטימיות ולא להיראות אנטי-ציוני או משהו כזה, בוא נדבר מספרים.

 

בחמש העונות האחרונות איבד המשחק המרכזי יותר מ-40% מהרייטינג שלו. זה לא בגלל "ה-HD, שלא נמדד ברייטינג" (ההסבר של לוזון לירידה ברייטינג).

 

הוא אומר שההכנסות עלו. מה שנכון, אם מחשבים את ההכנסות מליגת האלופות - שהגיעו בשנתיים האחרונות לשתי קבוצות. שאר הקבוצות לא דיווחו על עלייה ניכרת בהכנסות טבעיות, שזה הכנסות ממכירת כרטיסים, חסויות וזכויות שידור.

 

אם אכן נרשמה עלייה בהכנסות ובמספר הצופים, זה יכול להיות נחמד אם ההתאחדות לכדורגל תפרסם את הנתונים הללו - זה לא משהו שהם ששים לעשות. מה גם, שהנתונים האחרונים שלה דווקא מראים על ירידה של 3% מהשנה שעברה.

 

ואם כבר, מספרים - אז לפי האיגוד הבינלאומי להיסטוריה וסטטיסטיקה, הליגה הישראלית ממוקמת במקום ה-32, מתחת לליגה האיראנית.

 

מה עוד?

 

שתיים מארבע הקבוצות הבכירות בכדורגל הישראלי במצב בלתי אפשרי. בית"ר ירושלים ננטשה על ידי הבעלים, ארקדי גאידמק, ומחפשת מישהו שיסגור לה חובות של 4 מיליון שקל. הפועל תל אביב נקרעת במאבק בין מוני הראל לאלי טביב. אה, ומכבי תל אביב צפויה לאבד את הספונסר הראשי שלה ואין לה עדיין מנכ"ל.

 

מה עם שאר הקבוצות? בני סכנין, הפועל פתח תקווה, מכבי נתניה ובני יהודה במצב כלכלי בעייתי. הפועל עכו תחת חקירה. בכלל, החשדות לגבי מכירת משחקים המונית קיימות ונוגעות לקבוצות רבות. ייתכן שזה רק עניין של זמן עד שכל הנושא הזה יתפוצץ.

 

מה בקשר לנבחרת? נבחרת ישראל חייבת לנצח את יוון כדי להשאיר לעצמה סיכוי לעלות ליורו 2012. יוון היא לא קבוצה חלשה - בטח שלא כמו לטביה. ישראל במקום השלישי בבית עם 7 משחקים, אחד פחות מקרואטיה ויוון. יש לה 13 נקודות, כמו קרואטיה ואחת פחות מיוון. אם היה קיזוז הסיבה לאופטימיות היתה גבוהה יותר. 

 

מה בקשר לאצטדיונים? ובכן, אצטדיון נתניה תקוע - לא ברור מה קורה איתו. אצטדיון פתח תקווה צפוי להיפתח אבל אצטדיון טדי ייסגר. בחיפה עומדים בלוחות הזמנים - האם יספיקו בזמן ל-2013, ליורו לנבחרות צעירות? ייתכן. בקשר לאצטדיון הלאומי, האם יש צורך לאצטדיון של 60 אלף מקומות? האם אפשר לבנות אצטדיון כזה ללא תמיכה של הטוטו - שהיה אמור, לפי לוזון, לספק בין 40% ל-50% מהמימון.

 

אז כן, יכול להיות שאבי לוזון מרגיש טוב ואופטימי לגבי הכדורגל הישראלי ועתידו, אבל נראה שיותר חשוב לכדורגל הישראלי שאבי לוזון יהיה ריאליסט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x