$
ספורט עולמי

הפסד הפרמיירליג בעונת 2009/2010: 448 מיליון ליש"ט

מניתוח פיננסי של הדו"חות אשר נעשה על ידי "הגרדיאן" עולה כי הפרמיירליג הכניסה סכום שיא של 2.1 מיליארד ליש"ט אבל תקציבי שכר בשווי 1.4 מיליארד ליש"ט וחובות של 2.5 מיליארד ליש"ט הביאו להפסדים הגבוהים

ניצן פלד 13:3919.05.11

20 מועדוני הפרמיירליג רשמו הפסד קולקטיבי של כחצי מיליארד ליש"ט בעונת 2009/10. כך עולה מניתוח "הגרדיאן" של המצב הפיננסי של כל קבוצה בליגה הבכירה באנגליה.

 

ההפסד הענק - 448 מיליארד ליש"ט - מגיע למרות שקבוצות הליגה רשמו הכנסות שיא של 2.1 מיליארד ליש"ט. הכנסות השיא נובעות ממחירי כרטיסים הגבוהים בעולם הספורט וגם מהסכם זכויות השידור הגבוה באירופה.

 

עם זאת, עלות אדירה של משכורות השחקנים ועלייה בהוצאות רכש שחקנים, הביאו להוצאות של 2.3 מיליארד ליש"ט. שחקני הפרמיירליג זכו בעונת 2009/10 למשכורות בשווי 1.4 מיליארד ליש"ט.

 

סך החובות של המועדונים עומד על 2.5 מיליון ליש"ט וההפסדים נובעים גם, בין השאר, מתשלומי ריבית גדולים על החובות. מנצ'סטר יונייטד, למשל, שילמה 42 מיליון ליש"ט ריבית על חובות של כ-500 מיליון ליש"ט והחלפת החוב ברכישת אג"ח עלתה לקבוצה כ-65 מיליון ליש"ט במזומן. 

 

16 מ-20 הקבוצות בפרמיירליג רשמו הפסדים וישנה דאגה רצינית שללא רפורמה רצינית מועדונים רבים בליגה הטובה בעולם לא יוכלו לעמוד בתנאים של הפייר פליי הפיננסי של אופ"א. לפי החוקים החדשים של אופ"א קבוצות יוכלו להפסיד רק 45 מיליון יורו (39.7 מיליון ליש"ט) בשלוש העונות מהעונה הבאה עד עונת 2013/14.

 

רוב הכספים שהגיעו מצד הבעלים הגיעו במטרה לכסות הפסדים או לממן רכישות ומשכורות שחקנים.

 

דירק קאוט נגד פולהאם. ליברפול הפסידה 20 מיליון ליש"ט דירק קאוט נגד פולהאם. ליברפול הפסידה 20 מיליון ליש"ט צילום: איי אף פי

 

הקבוצה הרווחית ביותר: ארסנל

 

ארסנל היתה הקבוצה הרווחית ביותר באנגליה עם הכנסות שיא של 382 מיליון ליש"ט ורווח של 56 מיליון ליש"ט, שרובו מגיע ממכירות דירות בהייבורי סקוור שהכניסו למועדון 156 מיליון ליש"ט. וולבס וברמינגהם גם כן לא הפסידו כספים. ווסט ברומיץ' ובירמינגהאם רשמו רווח מינימלי בעוד וולבס רשמה רווח נאה של 9 מיליון ליש"ט.

  

ההפסד הגדול ביותר שייך למנצ'סטר סיטי, שאיבדה 121 מיליון ליש"ט. מנצ'סטר יונייטד, שרשמה הכנסות שיא מבחינתה בסך 286 מיליון ליש"ט – יותר מכל מועדון אם לא מחשיבים את הכנסות הנדל"ן של ארסנל – רשמה הפסד של 79 מיליון ליש"ט.

 

צ'לסי, שזכתה בעונה שעברה בדאבל, רשמה הפסד של 78 מיליון ליש"ט. אסטון וילה גם כן הסתמכה על הכיס של הבעלים שלה, רנדי לרנר, כדי לגמור את העונה. לרנר הכניס לקבוצה 38 מיליון ליש"ט.

 

ליברפול, בעונה האחרונה של ג'ורג' ג'ילט וטום היקס, רשמה הפסדים של 20 מיליון ליש"ט.

 

טוטנהאם רשמה הפסד של 7 מיליון ליש"ט וזאת למרות השקעה בשווי של 15 מיליון ליש"ט מהבעלים שלה, ג'ו לואיס.

 

אנשים נוספים שמשלמים את המחיר על ההפסדים הם האוהדים. ארסנל כבר הודיעה על עליית מחירי המנויים והכרטיסים ב-6.5% (4% העלאה שהוחלטה על ידי ההנהלה ו-2.5% העלאה בגלל תשלום מע"מ חדש שהממשלה דורשת). ליברפול גם כן הודיעה על עליית מחירי כרטיסים והצפי הוא שגם מנצ'סטר יונייטד, מנצ'סטר סיטי וקבוצות אחרות ידרשו מהאוהדים שלהן לרכוש את אותם הכרטיסים ביותר כסף.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x