$
ספורט ישראלי

אלי טביב. למה?

מדוע אלי טביב לא חושף מה התוכניות שלו לגבי הפועל תל אביב? האם יש לו בכלל תוכניות? למה ההתאחדות יושבת בשקט לחלוטין בזמן שאחד מהמועדונים החשובים בישראל עובר ידיים עבור בוטנים? ומה זה חוק יעקב שחר?

אוריאל דסקל 10:5819.05.11

אלי טביב הודיע ביום שני כי החליט לא לקבל את הצעת הרכישה של הראל, בסך 6 מיליון שקל, במסגרת הליך ה"במבי": הוא השלים את רכישת 50% מהקבוצה עבור 6 מיליון שקל מידי הראל אתמול. "מעכשיו אני הבעלים היחיד. לא היתה לי כל התלבטות, היה ברור לי שאני נשאר", הכריז הבעלים של הפועל כפר סבא לשעבר.

 

על פניו הליך "הבמבי" ותקופה ארוכה של חוסר ודאות מגיעה לסיומה, וטביב יכול להתחיל לעבוד בדרך שהוא מוצא לנכון בהפועל תל אביב. והוא אפילו שילם סכום של 6 מיליון על הקבוצה. אבל זה רק על פניו.

 

טביב הודיע אתמול כי העביר את הסכום להראל אבל לא ממש ברור אם הכסף זה ישאר אצל הראל. לפי טביב, הראל חייב לו סכום בעקבות בוררות על חובות עבר של הפועל וגם מהסכומים שקיבל המועדון ממכירת השחקנים שהביא טביב מהפועל כפר סבא להפועל תל אביב.

 

בנוסף, נטלי הראל, גרושתו של מוני, אמורה לקבל סכום שבית המשפט עיקל מבעלה לשעבר, בגלל אי־תשלומי מזונות וכו'. בקיצור, הראל עשוי לא לקבל שום דבר על 50% מהפועל תל אביב - שפעם היו שלו.

 

את הכסף טביב יעביר, אם יעביר, מסכום המופקד בבקרה התקציבית ומהווה סוג של ערבות ששני השותפים לשעבר הפקידו יחדיו. את הכסף הזה הם השיגו בעיקר מהישגי הקבוצהבליגת האלופות ולמרות שהפקידו ערבות אישית, כמעט אין מזומן בכל העניין הזה של הפועל תל אביב.

 

בכלל, אלי טביב כמעט לא שם מזומן מכיסו בקבוצה. על פניו זו טענה משונה, במיוחד לאור הדברים שטביב אומר על עצמו ועל השקעתו בהפועל תל אביב (השקעה, שלפיו, הצילה את הקבוצה מ"תוהו ובוהו").

 

 

הפועל תל אביב חוגגת. כמה מהשחקנים ישארו? הפועל תל אביב חוגגת. כמה מהשחקנים ישארו? צילום: איי אף פי

 

4 שחקנים = 50% ממועדון

 

טביב רכש 50% מהפועל תל אביב עבור ארבעה שחקנים מהפועל כפר סבא, קבוצה שהיתה בבעלותו כמה שנים ולא התקדמה לשום מקום (רבים בכפר סבא אומרים שהוא לא הותיר כלום מהמועדון שמחלקת הנוער שלו סבלה מהידרדרות ניהולית - אבל זה כבר סיפור אחר).

 

מהשחקנים שהביא מכפר סבא היה אמור לקבל אחוזים ממכירתם (כ-20% מכל מכירה) וכאמור גם 50% מהבעלים. הוא לא שילם על 50% מהקבוצה ולאחר שהעניק לשחקנים ערך של 12 מיליון שקל בסך הכל - הוא רכש את הקבוצה על פי ערך של 24 מיליון שקל. האם הפועל תל אביב שווה רק 24 מיליון שקל? לא בטוח. בזמנו רכש אלכס שניידר את מכבי תל אביב עבור 70 מיליון שקל. קצת קשה להאמין שהפועל שווה 46 מיליון שקל פחות ממכבי.

 

אז איך זה קרה?

 

הראל היה נואש לכסף בגלל בעיות כספיות שלו ושל האנשים שהוא הסתמך עליהם להביא את הכסף להפועל תל אביב. בנוסף,בעיות אישיות עם כמה מהמשקיעים שעבדו איתו, בהם אמנון ברזילי, כמו גם מצב כלכלי בעייתי בשוק - הביאו אותו לחפש משקיע שירכוש 50% ויותיר אותו בהנהלה, כיו"ר וכבעל השפעה. אף אחד לא ממש קפץ על המציאה אבל טביב ראה הזדמנות להשתלט על מועדון גדול בהרבה מהפועל כפר סבא.

 

הראל הסכים לתנאיו של טביב והשניים החלו לעבוד ביחד.

 

בוא רק נדגיש את הנושא הזה שוב: הפועל תל אביב נרכשה על ידי אלי טביב בזכות העברת ארבעה שחקנים. טביב עוד לא העביר אגורה לטובת רכישת הקבוצה. הוא הפקיד כסף משלו בבקרה אבל הקבוצה, בעיקר בזכות השתתפותה בליגת האלופות, לא היתה צריכה שהוא - או הראל - ישימו כסף משלהם בקבוצה.

 

רווחים גדולים בחסות הצ'מפיונס ליג

 

הקבוצה צפויה לסיים את העונה הנוכחית ברווח גדול - בגלל ליגת האלופות ומכירת שחקנים כגון דאגלס דה סילבה. הרווח יצמח בזכות מכירת שחקנים כגון ערן זהבי, איתי שכטר, גילי ורמוט ואחרים.

 

עם הרווח הזה ייבנה תקציב מאוזן בעונה הבאה שיעמוד על בין 30 ל־35 מיליון שקל. בנוסף לרווחים, התקציב ייבנה מהכנסות טבעיות (ספונסרשיפ, כרטיסים, טלוויזיה) של בין 18 ל־20 מיליון שקל ועוד כספים נוספים מההתאחדות ומהטוטו. עם הכנסות יציבות ותקציב דומה גם בעונה הבאה - ייתכן מאוד שאלי טביב לא ישים גרוש מכיסו בהפועל תל אביב יותר משלוש שנים.

 

ועכשיו למספר שאלות.

 

מישהו יודע מה טביב מתכנן לעשות עם הפועל תל אביב? "מקורביו" זורקים לאוויר שמות של שחקנים ישראלים צעירים כתוספים אפשריים לקבוצה וגם מינויו של יוסי אבוקסיס למאמן במקום אלי גוטמן, אבל האם טביב יכניס כספים משל עצמו בקבוצה? האם יש לו איזו תוכנית לטווח הארוך? או שהוא פשוט מחכה להזדמנות טובה יותר לעבור לבית"ר ירושלים?

 

האם בהתאחדות לכדורגל יודעים מה טביב מתכנן לאחת מהקבוצות הטובות והחשובות בליגה שלה?

 

אלי טביב הודיע אתמול שהוא הבעלים. התאחדות לכדורגל שדואגת לכדורגל ולנכסים כמו הפועל תל אביב היתה מודיעה שהיא עוד צריכה לבדוק את הנושא ברמה הפיננסית, הכלכלית, המקצועית ועוד. אבל זה לא קרה. למה זה לא קרה ולמה זה לא יקרה? אולי כי אלי אוחנה חבר טוב של טביב ועובד בהתאחדות ושניהם מחוברים לאחד - אבי לוזון. אולי.

 

 

מכבי חיפה.למה שלא כל משקיע בקבוצת כדורגל יצטרך להגיש את התוכניות שלו לעשר השנים הקרובות למועדון שאותו הוא מעוניין לרכוש מכבי חיפה.למה שלא כל משקיע בקבוצת כדורגל יצטרך להגיש את התוכניות שלו לעשר השנים הקרובות למועדון שאותו הוא מעוניין לרכוש צילום: ראובן שוורץ

 

חוק יעקב שחר

 

עוד השבוע: מכבי חיפה זכתה באליפות ה־12 בתולדותיה. על המודל של יעקב שחר נכתב הרבה אבל הכדורגל הישראלי לא לומד יותר מדי מהמופת לניהול כדורגל בכרמל. ולכן אולי הגיע הזמן לחוקק את חוק "יעקב שחר" שיחייב את המועדונים ואת הנדבנים האלו והאחרים שבאים לכדורגל להתנהל לפי התנהגויות שהוכחו כנכונות לכדורגל הישראלי.

 

חוק יעקב שחר יהיה בנוי מכמה סעיפים עיקריים.

 

א' - כל משקיע יצטרך להגיש את התוכניות שלו לעשר השנים הקרובות למועדון שאותו הוא מעוניין לרכוש. בתוכניות יהיה פירוט תוכנית כלכלית ותוכנית מקצועית. התוכניות יקבלו אישור מוועדה מיוחדת שיהיו חברים בה מנהלים בליגה, אנשי ההתאחדות לכדורגל, אוהדי המועדון, שחקנים לשעבר של המועדון וחברות ייעוץ חיצונית. הם יעניקו את האישור לתוכניות.

 

ב' - כל משקיע יצטרך להוכיח שיש לו מספיק כסף להשקיע במועדון ולעבור מבחן נאותות. אנשים עם רקע פלילי או כאלו שחשודים בפשעים חמורים לא יקבלו אישור לרכוש את המועדון. לסעיף הזה אפשר יהיה לקרוא סעיף "ארקדי גאידמק". 

ג' - כל רוכש יצטרך להסביר מה האינטרס שלו מאחורי רכישת המועדון. אם ההסבר לא יתקבל על ידי ועדה מיוחדת (אפשר את אותה וועדה מסעיף אחד), הוא לא יקבל אישור לרכוש את הקבוצה.

 

ד' - כל רוכש יצטרך לחשוף מאיפה מגיע הכסף שהוא רוכש איתו את המועדון. משהו שלא ממש ברור במקרה של אלי טביב. אף אחד לא רוצה מקרה שבו פושע רוכש מועדון כדורגל גדול ואז נתפס, בוא נדמיין, על ידי אף.בי.איי ולמועדון אין יותר כסף.

 

האם חוק יעקב שחר ימנע ממשקיעים חדשים להגיע לכדורגל הישראלי? אולי. אבל הכדורגל הישראלי לא צריך משקיעים שהם לא דומיםל יעקב שחר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x