$
ספורט עולמי

כמה ממשחקי הכדורגל בעולם מכורים?

חקירות בקשר למכירת משחקים בכדורגל חושפות שהונאות הימורים בשווי מיליוני דולרים הן נרחבות יותר מכפי שחשבו בעבר

סוכנויות הידיעות 13:0208.05.11

חקירות בקשר למכירת משחקים בכדורגל חושפות שהונאות הימורים בשווי מיליוני דולרים הן נרחבות יותר מכפי שחשבו בעבר.

 

המידע התגלה בפינלנד, ועונת הכדורגל שנדחתה החלה ביום שישי בלי קבוצת טמפרה (Tampere) שזכתה שלוש פעמים באליפות. הקבוצה הושעתה בחודש שעבר לאחר שהתגלו קשרים לחשודים בהטיית משחקים מסינגפור.

 

מספר שעות לפני בעיטת הפתיחה, בבית המשפט הפיני נשמעו עדויות של שני שחקנים מקבוצת אולו שהודו שקיבלו שוחד של 72.5 אלף דולר כדי למכור משחקים בעונה הקודמת. האחים דונוול ודומיניק יובה מזמביה הודו ששיחקו "מתחת לרמה הרגילה שלהם".

 

החקירה הרחבה שמתנהלת בפינלנד חשפה גם שהעוסקים בהטיית משחקים מארגנים משחקי ידידות בינלאומיים רק בשביל הונאות ההימורים, וכן שטורנירי מתחת לגיל 17 ומתחת לגיל 20 של פיפ"א נחשבים ליעדים הבאים.

 

"האיום שמהוות הטיות משחקים למהימנות של המשחק העולמי הוא משמעותי", אמר ראש האבטחה בפיפ"א כריס איטון לעיתון הבריטי "דיילי טלגראף". "זה מטריד אותי מספיק כדי שאבין שאנחנו זקוקים לנקוט באמצעי מניעה".

 

ספ בלאטר ומוחמד בין חמאם ספ בלאטר ומוחמד בין חמאם צילום: איי אף פי

 

פיפ"א הגבירה את התגובות שלה בשבועות האחרונים לאחר שספגה ביקורת שהיא מפגרת מאחורי אופ"א בהכרה בבעיה.

 

נשיא פיפ"א ספ בלאטר ומזכ"ל האינטרפול רונלד נובל ייפגשו ביום שני בציריך, לפני שיכריזו על האמצעים שבהם ינקטו על מנת לעצור את המשחקים המושחתים וההימורים.

 

בקונגרס שייערך באחד ביוני, פיפ"א תיקח על עצמה סמכויות חדשות לפיקוח על משחקים בינלאומיים שבהם מעורבות נבחרות לאומיות וקבוצות מקומיות, וזכות ווטו על שופטים לא ראויים.

 

נקודת מפנה במלחמה של הכדורגל נגד מכירת משחקים היו שני משחקי ידידות רצופים שנערכו ב-9 בפברואר באנטליה בטורקיה. לטביה גברה על בוליביה 1-2 בעוד שאסטוניה ובולגריה סיימו בתיקו 2-2, כשכל 7 השערים הובקעו מבעיטות עונשין. האחראים להטיית המשחקים הרוויחו מהימורים שיובקעו יותר משלושה שערים בכל משחק, וכן מהימורים שהתקבלו במהלך המשחקים באתרי האינטרנט.

 

פיפ"א עומדת לנקוט בהליכים משמעתיים נגד בכירים בהונגריה ובוסניה שהואשמו במעורבות בהונאת בטורקיה. הם עומדים בפני השעיה לכל החיים.

 

בספטמבר האחרון אמרה פיפ"א שאין ביכולתה לחקור משחק ידידות בין בחריין ונבחרת לאומית מזויפת של טוגו מכיוון שאף אחת מההתאחדויות המקומיות לא הגישה תלונה.

 

על פי החשד, את המשחק ארגן ווילסון ראג' פרומל מסינגפור, שנמצא כיום במאסר בפינלנד. פרומל נעצר בפברואר לאחר שנחשד שהחזיק במסמכי זיהוי מזויפים, וכעת נחקר לגבי מעורבותו במכירת משחקים בפינלנד ובחו"ל.

 

"בעקבות תשאולים של המעורבים גילינו שהמארגנים יכולים להוציא עד 300 אלף דולר כדי לביים משחק ידידות, והם עושים זאת מתוך ציפייה להשיג רווח משמעותי", אמר איטון לטלגראף. "על פי המידע שברשותנו, מדובר ברווח של עשרות מיליוני דולרים מכל הטיית משחק מוצלחת".

 

פיפ"א בוחנת גם ניסיונות אפשריים למכור משחק בין ירדן וכווית מחודש מרץ שנערך באמירויות, עיראק וצפון קוריאה הוזמנו גם הן לטורניר של 4 משחקים.

 

גם במונדיאל?

 

הנכס החשוב ביותר של פיפ"א, המונדיאל, זוהה אף הוא כמטרה לניסיונות להטות משחקים במשפט פלילי מתמשך בגרמניה. אנטה ספינה הקרואטי, שמוגדר כעומד בראש ההתאגדות למכירת משחקים, אמר כי עזר לשחד את השופט במשחק המוקדמות בין ליכטנשטיין ופינלנד.

 

ספינה הורשע ב-2005 בעקבות שערורייה שבה היה מעורב השופט הגרמני רוברט הויזר, אך חזר למכור משחקים בלפחות עשר מדינות באירופה.

 

בפינלנד יצאה הליגה הבכירה לדרך רק השבוע תחת עננה כבדה, כשתשעה שחקנים של Rovaniemen Palloseura נמצאים תחת חקירה בחשד למכירת משחקים בעונה שעברה.

 

טמפרה סולקה מהליגה לאחר שבכירים בקבוצה הודו שקיבלו למעלה מ-400 אלף דולר מחברה מסינגפור, אך לא הצליחו להסביר מדוע לקחו את הכסף. לטענתם ניסו להחזיר את הכסף, אך לא הצליחו להתחקות אחר החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x