$
ספורט עולמי

אין ספורט בלי תחרותיות

ריאל מדריד וברצלונה רוקנו את הליגה המקומית שלהן מהאלמנט החשוב ביותר לספורט - תחרותיות

אוריאל דסקל 16:0805.05.11

אובידיוס, המשורר הרומאי, צפה בסוסים והגיע למסקנה כי "סוס מגיע למהירות השיא שלו רק כשהוא רץ לצד יש סוסים אחרים". משפט זה נכון גם לגבי ספורטאים. אנשים צריכים אתגרים תחרותיים כדי להצטיין. אם אין לך תחרות, אתה מתנוון.

 

אחת מהסיבות העיקריות שבגללן אנשים אוהבים לצפות

בספורט היא האלמנט התחרות. זה חלק חשוב מההבחנה בין חיות לבני אדם – הניתוב של האגרסיות הטבעיות וההתנהגות החייתית שלנו כלפי ספורט.

 

לכן תחרויות הביאו אנשים לאצטדיונים מתקופת הגלדיאטורים ברומא ועד לתקופת הגלדיאטורים בני ימנו – בעלי השריון ב-NFL וכוכבי ה-NBA, NHL, פרמיירליג ועוד. התחרות ותחרותיות היא המהות של עסקי הספורט.ה-NFL נהנית מהתקופה המסחרית הטובה ביותר שלה (לפני השביתה הצפויה) בגלל שמדובר בתקופה התחרותית והשוויונית ביותר של הליגה בכל הזמנים. התחרותיות נובעת מרגולציה חזקה וחלוקת הכנסות הוגנת.

 

השבוע הסתיימה סדרת הקלאסיקו בין ריאל מדריד לברצלונה. סדרה עם מעט כדורגל והרבה רעש ובלאגן. שתי הקבוצות ביזו את עצמן עם האשמות לקונספירציה, גזענות ואלימות. למזלן ליאו מסי הפך את הסדרה לנסבלת יותר בגלל שעריו המדהימים – אבל בסופו של יום, היא תיזכר כסדרת משחקים בין שתי הקבוצות העשירות בעולם, שלא בהכרח עזרה להן להפוך לפופולאריות בעולם.

 

אחת הסיבות לכך ששתי הקבוצות הללו הפכו למפלצות היא חוסר התחרותיות בליגה הספרדית - שנובעת מהבריונות של שתי הגדולות מהליגה הספרדית. אין ממש תחרות בליגה הספרדית. ריאל מדריד וברצלונה מנצחות, בדרך כלל, את יריבותיהן – לעיתים בקלות אדירה ולעיתים בקלות סבירה. מדי פעם הן מפסידות, אבל קשה לראות קבוצה שעומדת מול שתי המפלצות הללו בכבוד.

 

המספרים מספרים את הסיפור בצורה הטובה ביותר. התקציב של ריאל מדריד וברצלונה מגיע ל-500 מיליון יורו כל אחת, בעוד שהיריבות הקרובות ביותר אליהן, ולנסיה ואתלטיקו מדריד, מתקשות לגרד תקציב של 150 מיליון יורו. ויאריאל וסביליה מעמידות תקציבים של בין 60 ל-80 מיליון יורו. תקציבי שאר הקבוצות נמוכים עוד יותר. חלק מהקבוצות מעמידות תקציבים של 15 מיליון יורו ומטה. זה די מגוחך למען האמת. מתוך הכנסה כוללת של הליגה הספרדית, הכנסה של כ-1.5 מיליארד יורו, ברצלונה וריאל מדריד מקבלות יותר מ-830 מיליון יורו.

 

הפערים הפיננסים מובילים לפערים ענקיים באיכות. הפער הממוצע בין מקום ראשון לשני בספרד בשלוש העונות האחרונות עומד על 23 נקודות. באנגליה, למשל, רק 7 נקודות בממוצע מפרידות בין המקום הראשון והשלישי.

 

אין סיכוי ממשי לתחרות הוגנת בליגה הספרדית ולכן היא הפכה לשורה של אירועי ספורט משעממים עד שיא הקלאסיקו. ברצלונה וריאל מדריד מרוקנות את הליגה הספרדית מאיכות ותחרותיות. זה לא פוגע בהן עכשיו אבל בסופו של דבר, סוסי מירוץ אמיתיים חיים על תחרותיות והם לא יכולים להשיג אותה בספרד.

 

בקרוב, על פי הערכתי, ז'וזה מוריניו ופפ גווארדיולה יעזבו את ספרד. הכיוון: אנגליה – שם התחרות הרבה יותר מעניינת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x