$
עסקי ספורט

המדד להצלחה בכדורגל הוא שכר הכדורגלנים

ככל שקבוצה משלמת יותר לשחקניה, כך עולה הסיכוי שלה לזכות בתארים. ברצלונה ומנצ'סטר יונייטד מוכיחות זאת. ארסנל סובלת בשל כך ומהסיבה הזו הפועל תל אביב תזכה באליפות (ובגלל שיטת הקיזוז)

אוריאל דסקל 12:5128.04.11

האתר הפורטוגלי, futebolfinance.com, פרסם השבוע את רשימת 100 הכדורגלנים בעלי השכר הגבוה ביותר בעולם.

 

האם הם שווים את הכסף הזה? מרשימת עשרת המרוויחים ביותר, אפשר לומר שרק פרננדו טורס (10 מיליון יורו בשנה בצ'לסי); קאקה (9 מיליון יורו בריאל מדריד) ועמנואל אדאביור (8.5 מיליון יורו בריאל מדריד – למרות שהוא שייך למנצ'סטר סיטי) מקבלים הרבה יותר מדי ביחס לתרומתם לקבוצה.

 

שאר השחקנים שווים את הכסף הגדול, וזה די בטוח לעלות את ההשערה הזאת. כוכבים גדולים מנצחים משחקים. כפי שסיימון קופר טוען לאחר בדיקת הקורלציה בין שכר להישגים. "בכדורגל, השכר קובע את ההצלחה. ככל שהמועדון משלם יותר לשחקנים שלו, ככה הוא ינצח יותר משחקים".

 

למנצ'סטר סיטי, יש את מספר השחקנים הרב ביותר ברשימה (13) והיא עדיין צריכה להוכיח שמשתלם לה לשלם כל כך הרבה. וזה בסוף יקרה כנראה, זאת מאחר שהקבוצה בתהליכי גיבוש והשתפרות. יש לציין גם שמנצ'סטר סיטי וצ'לסי משלמות פרמיום על משכורות שחקנים. פרמיום שנקרא "פרמיום שוגר דדי".

  

אבל באמת, חוץ מצ'לסי ומנצ'סטר סיטי ניתן להוכיח שהשחקנים מרוויחים מה שמגיע להם ושקבוצות עם תקציב שכר גבוה יותר מנצחות בזכותו.

 

ראינו את זה השבוע. מנצ'סטר יונייטד, שמשלמת יותר מ-100 מיליון ליש"ט לשחקניה (יש לה 8 שחקנים ברשימה) השביתה לחלוטין את שאלקה, שמשלמת פחות מ-60 מיליון ליש"ט לשחקניה (לה שחקן אחד ברשימה). במשחק אתמול ראינו שמי שניצח את המשחק לברצלונה הוא השחקן עם המשכורת הגבוהה ביותר בשורותיה – ליאו מסי. בכלל, הקבוצה משקיעה הרבה יותר בלשמור את השלד המוצלח שלה (יש לה 8 שחקנים ברשימה) מאשר לצרף שחקנים חדשים.

 

 

שחקני מנצ'סטר סיטי. שמנצ'סטר סיטי וצ'לסי משלמות פרמיום על משכורות שחקנים. פרמיום שנקרא "פרמיום שוגאר דאדי" שחקני מנצ'סטר סיטי. שמנצ'סטר סיטי וצ'לסי משלמות פרמיום על משכורות שחקנים. פרמיום שנקרא "פרמיום שוגאר דאדי" צילום: רויטרס

 

תשלם בוטנים, תקבל קופים

 

בכל מקרה, פתגם אמריקני מדויק מציין ש"אם אתה משלם בבוטנים, אתה תקבל קופים". זאת תפיסה שמובנת בעולם הכדורגל. כוכבים עולים כסף – להביא אותם ולשמור עליהם. אם אתה לא עושה את זה, אתה תקבל שחקנים פחות טובים.

 

אולי זה גם מסביר למה ארסנל, אולי הקבוצה שבשיאה משחקת כדורגל הדומה לזה של ברצלונה, לא מצליחה לזכות בשום דבר. ארסנל, המועדון השלישי הכי שווה בעולם לפי פורבס, שלח רק שלושה נציגים לרשימת 100 הכדורגלנים המרוויחים ביותר. אין לה נציג ברשימת 20 השחקנים בעלי המשכורת הגבוהה ביותר. אין לה כוכב ברמה של תיירי הנרי או פטריק ויירה. שלושה שחקנים ברשימה זה כמו ליון ומארסיי. מה שמוכיח שארסנל היתה יכולה להיות הקבוצה מספר 1 בצרפת.

 

הבעיה של ארסנל היא שהיא מתחרה בליגה האנגלית – שם היא מתחרה נגד קבוצות כמו ליברפול, מנצ'סטר סיטי וצ'לסי, לכולן הכנסה נמוכה יותר משל ארסנל אבל עם יותר שחקנים ברשימת הכדורגלנים המרוויחים בעולם.

 

אם ארסנל רוצה לזכות במשהו, היא כנראה תצטרך לשבור את תקרת השכר הנוקשה שהיא שמה על עצמה.

 

 

שחקני מכבי חיפה. משלמת לשחקנים שיכולים להניב תשואה גדולה שחקני מכבי חיפה. משלמת לשחקנים שיכולים להניב תשואה גדולה צילום: ראובן שוורץ

 

ובינתיים בישראל...

 

לפי ההיגיון של קופר, ההימור על כך שהפועל תל אביב תזכה באליפות נראה הימור בטוח וסולידי.

 

מכבי חיפה משלמת פחות לשחקניה, בעיקר בגלל שהם צעירים יותר. זה לא שהקבוצה לא משקיעה בשחקנים – אבל המדיניות הדי חדשה בכרמל היא שההשקעות שלה אמורות לשאת תשואה בעתיד יותר מאלו של הפועל תל אביב או כל קבוצה אחרת.

 

למשל, את שלומי אזולאי רכשה חיפה מהפועל כפר סבא עבור סכום של כ-500 אלף שקל (זה אחרי שהוא נרכש על ידי כפר סבא מטבריה ב-170 אלף שקל). אזולאי עשוי להימכר ביותר ממיליון שקל בעתיד אם ימשיך בקצב ההתפתחות שלו.

  

חיפה קבוצה מצוינת, אבל להפועל תל אביב יש יותר כוכבים שיכולים להכריע משחקים ועם מאמן חריף יותר (שאגב, גם זוכה למשכורת גבוהה יותר) על הקווים יש לה יתרון כפול על פני חיפה.

 

עדיין, אנחנו שוב נחשפים לבעייתיות של שיטת הקיזוז.

 

שחקני הפועל תל אביב הגיעו למשחקים האחרונים של העונה הרגילה ללא החשש שהפסדים או תוצאות תיקו מאכזבות יפגעו בהם באמת. אחרי הכל, רק בישראל יתרון של 5 נקודות בפסגה יכול להפוך לפיגור של נקודה אחרי משחק אחד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x