$
עסקי ספורט

אילו קבוצות צריך לסגור?

אם ענפי הספורט באירופה ובישראל היו פועלים בשיטה האמריקאית, בהחלט ייתכן שחלק מהקבוצות היו נסגרות, באופן זמני או אפילו לתמיד

ניצן פלד 10:1426.04.11

בספורט האמריקאי המקצועני, שבו המועדונים הם בסך הכל סניפים של הליגה, התופעה של קבוצות שעוברות עיר היא עניין לא נעים, אבל מוכר. אבל כשאתה סניף (פרנצ'ייז), יש עוד אופציה מלבד להעביר אותך עיר - פשוט לסגור אותך. אז אמנם כבר הרבה שנים שלא ראינו אף קבוצה נסגרת באחת מארבע הליגות המקצועניות הגדולות בארה"ב, אבל כשאנחנו בדרך לשביתה ב־NBA, כשיותר ממחצית הקבוצות בליגה מפסידות כסף וכשקבוצה אחת (ניו אורלינס) נקנתה בחזרה על ידי הליגה ומחפשת רוכש, המציאות של "קונטראקשן" מעולם לא היתה ממשית יותר.

 

ובהשראת אווירת הנכאים הזו שאופפת את ה־NBA מסיבות כלכליות בלבד, אנחנו דווקא חשבנו לנצל את הרעיון הזה של סגירת קבוצות כדי לשפר את הספורט העולמי ולהמליץ על כמה שיש יופי של סיבות לסגור אותן. ולא רק כי הן לא עושות כסף.

 

בולוניה - זאת מהכדורסל

 

פורטיטודו בולוניה - קאסרה, אלדוראדו, אלקו, מרקורי, איי אנד בי, לאטסול, יוגה, ארימו, אפרימאטיץ, מאניאבבי, פילודורו, טימסיסטם, פאף וונינגטון, סקיפר, קלימאמיו, אופים/ביילי, ג'י־מאק, אמורי. מתישהו במהלך הרשימה כבר הבנתם שלא מדובר בסגל הקבוצה, אלא ברשימת השמות שלה. 20 טייטלים היו לה ב־45 השנים האחרונות, ואין כל דרך לעקוב. לפני שלוש שנים היה לה שם אחד בליגה ואחר באירופה, ועכשיו, כשהיא כבר בליגה הרביעית באיטליה, באמת שאין שום צידוק לנסות לעמוד בקצב. עוד מילה אחת, אנחנו סוגרים גם את וירטוס.

 

אתלטיקו מדריד - שוברת לבבות

 

בהרבה ערים בעולם יש שתי קבוצות מאותו ענף, וגם אם לאחת יש יתרון מקצועי גדול, לרוב העיר עצמה מחולקת כך או אחרת בין המועדונים. בכמה מקרים, כל הצידוק לקיומו של מועדון הנחות מתבסס על היותו נחות למועדון אחר. וכשזה קורה לחבורת אנשים שלא מבינים שזה אבוד להם, מה שאנחנו מקבלים זה מועדון שמבזבז עשרות מיליוני יורו בכל שנה על רכש, בונה אשליות ומטפח ציפיות שמתפוצצות כבר בדצמבר. וגם שנה אחת טובה יחסית, עם תארים אפילו, כמו זו שהיתה לאתלטיקו מדריד אשתקד, הופכת מהר מאוד לזיכרון מרוחק, ואף אחד במועדון לא מבין איך הם עשו את זה ואיך משחזרים את זה. מדובר במנפצת החלומות ושוברת הלבבות הגדולה באירופה, והיא עושה את זה במחירי הפסד מגוחכים. הגיע הזמן לפנות את המקום לחטאפה.

 

 

שחקני אייאקס חוגגים. ואן דר סאר, הייטינחה, ורמאלן, קיבו, מקסווול, גרונקיאר, סיידורף, באבל, סניידר, ואן דר וארט, דה יונג, פינאר, סוארס, איברהימוביץ', רוזנברג והונטלאר זה לא רק סגל של קבוצה שיכולה לזכות באליפות אירופה, אלא זו גם רשימה של שחקנים פעילים שגדלו (רובם) או פרצו באייאקס שחקני אייאקס חוגגים. ואן דר סאר, הייטינחה, ורמאלן, קיבו, מקסווול, גרונקיאר, סיידורף, באבל, סניידר, ואן דר וארט, דה יונג, פינאר, סוארס, איברהימוביץ', רוזנברג והונטלאר זה לא רק סגל של קבוצה שיכולה לזכות באליפות אירופה, אלא זו גם רשימה של שחקנים פעילים שגדלו (רובם) או פרצו באייאקס צילום: אי פי אי

 

אייאקס אמסטרדם - סגירה זמנית

 

ואן דר סאר, הייטינחה, ורמאלן, קיבו, מקסווול, גרונקיאר, סיידורף, באבל, סניידר, ואן דר וארט, דה יונג, פינאר, סוארס, איברהימוביץ', רוזנברג והונטלאר זה לא רק סגל של קבוצה שיכולה לזכות באליפות אירופה, אלא זו גם רשימה של שחקנים פעילים שגדלו (רובם) או פרצו באייאקס, והיום משחקים במקומות אחרים. מילא אם זה היה מביא תארים, אבל זה לא. מאז האליפות האחרונה ב־2004, השישית ב־11 עונות, אייאקס הצליחה להפסיד את התואר על חודם של גול (2007), ניצחון (2008) ונקודה (2010). ומילא אם זה היה עוזר למועדון לא להפסיד כסף, אבל זה לא. אייאקס מסיימת שנים מאוזנות רק כשהיא מוכרת את מיטב שחקניה בעשרות מליוני יורו. ובעידן של חוק בוסמן ופריצות כלכלית, אין לאן לברוח. ההמלצה שלנו היא: עד שייכנסו חוקי הפייר פליי הפיננסי תסגור אייאקס את הקבוצה הבוגרת, תתמקד בלהשביח את מחלקות הנוער ותבוא מוכנה וחזקה מתמיד כשכולם יצטרכו לשמור על המאזנים הכלכליים שלהם. עד אז נקרא להם בית"ר נס אייאקס.

 

בית"ר ירושלים - עד שתחתים ערבי

 

אם אתם שואלים מה ההבדל בין אתלטיק בילבאו שמחתימה רק באסקים לבית"ר ירושלים שלא מחתימה ערבים, אז רק נאמר שבילבאו סוגרת את עצמה בפני כל העולם ופותחת את שעריה רק לקבוצה אתנית אחת ספציפית, בעוד שבית"ר פותחת את עצמה לכל העולם וסוגרת את שעריה לקבוצה אתנית אחת ספציפית. זה הבדל משמעותי. בשורה התחתונה, זו קבוצה גזענית עם חלקים אלימים גדולים בקהל שלה, שגם אם הם לא יודעים מה המלה פשיזם אומרת, הם די קרובים להגדרה שלה, על זה צריך לסגור אותה בצורה יזומה, או לפחות לאסור עליה להשתתף במפעלים אירופיים (כשהיא מגיעה אליהם), או להרחיק אותה מהליגה. עד שהיא תוכיח שהיא לא מעודדת גזענות, או לפחות לא מפחדת מהקהל הגזעני שלה.

 

בני השרון - מי רואה אותך?

 

ליגת הכדורסל בישראל היא לא חשובה ולא מעניינת, וככזו, אין לה זכות קיום. אם היתה חשובה, מכבי ת"א לא היתה שוקלת כל אופציה לעזוב אותה, גם אם זו תהיה הצטרפות לליגה האוקיאנית. אם היא היתה מעניינת, ובכן - אנשים היו הולכים לראות אותה. אבל המציאות היא שהיא מתקשה למלא אולמות של בתי ספר. הקבוצה שממחישה את הריקנות הזו יותר מכולן היא בני השרון: הקהל המינימלי אבל הקיים של הרצליה ורעננה לא אוהב את האיחוד של הקבוצות הבוגרות, ומי שאוהדים את בני השרון הם בעיקר בני המעמד הבינוני של הערים האלה, שהחליטו שעכשיו זה זמן טוב להתחיל להתעניין קצת בכדורסל. כשהם מגיעים לגמר הגביע, משהו כמו 100 מהם יושבים חסרי מעש ביציע, לבושים בחולצות לבנות. מזל שהם לא זוכים. המחזה של רחובות רעננה והרצליה רועשים מאוהדים צופרים וחוגגים הוא משהו שאף אחד לא רוצה לראות.

 

 

אבי לוזון עם אורי שילה ודוברת ההתאחדות מיכל גרונלנד. באמת צריך את מכבי פתח תקווה? אבי לוזון עם אורי שילה ודוברת ההתאחדות מיכל גרונלנד. באמת צריך את מכבי פתח תקווה? צילום: ראובן שוורץ

 

מכבי פתח תקווה - קבוצה/משפחה

 

לא באמת צריך להסביר את החלק הזה, נכון? קבוצה בלי אוהדים בכלל, אבל בכלל, מלבד המשפחה האחת שמנהלת אותה, לרוב מאמנת אותה, משחקת בה, וגם שולטת בהתאחדות לכדורגל. מישהו צריך לשים לזה סוף.

 

טורונטו ראפטורס - קבוצת יורוליג

 

קודם כל, מאז שהגריזליז עזבו את ואנקובר לממפיס, ראפטורס היא הקבוצה הקנדית היחידה בליגה. מה שאומר שרק בשבילה שמים דגל קנדה באירועים רשמיים, ורק בשבילה שרים את ההמנון הקנדי באול סטאר. היא, בתמורה, מחזירה לליגה באולמות שכמעט לעולם לא מלאים הפסדים כספיים, ערימות של הפסדים על המגרש ובעיקר סגל שמחצית מהרוטציה הבכירה שלו מורכב מזרים. לא יודע, לי זה נשמע כמו קבוצת יורוליג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x