$
עסקי ספורט

האם רופרט מרדוק הוא הבעלים הבא של הפורמולה 1?

לפי הדיווחים, מרדוק אמור לחבור לקרלוס סלים המכסיקני, האיש העשיר בעולם, כדי לנסות ולהשלים את העסקה לרכישת סבב המרוצים היוקרתי

ניצן פלד 12:5620.04.11

האם רופרט מרדוק הוא הבעלים הבא של הפורמולה 1? מאתמול בלילה צצים דיווחים על כך שקונגלומרט התקשורת שלו, ניוז קורפוריישן, נמצא בהליכים ראשוניים של יצירת קבוצת רכישה שתשתלט על הסבב המוטורי היוקרתי ביותר בעולם. הדיווח שהצית את האש הגיע מחשבון הטוויטר של מארק קליינמן, בלוגר באתר סקיי, רשת שניוז קורפ היא מבעליה.

 

מרדוק, ששוויו כ-7.5 מליארד דולר, אמור לחבור לקרלוס סלים המכסיקני, האיש העשיר בעולם, ששוויו מוערך בכמעט פי 10 ממרדוק (כ-74 מליארד דולר) כדי לנסות ולהשלים את העסקה. מרדוק, בעזרת ייעוץ מבנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן (לשעבר מחזיק מניות בפורמולה 1), נמצא בשלבים ראשוניים מאוד של בחינת האפשרות להיכנס לפורמולה 1 באיזושהי דרך, כולל השתלטות על העסק כולו - אופציה שקיימת מבחינת מרדוק רק אם יצליח להרכיב קבוצת רכישה. קליינמן טוען גם כי קיימת התעניינות מצד משקיעים פוטנציאליים נוספים.

 

מכונית של קבוצת רנו לוטוס, פורמולה 1 מכונית של קבוצת רנו לוטוס, פורמולה 1 צילום: איי אף פי

 

לפי הדיווח קיימת אפשרות ריאלית כי ב-18 החודשים הקרובים יועמדו הזכויות על הסבב למכירה. סיבה הגיונית אחת היא החוב הכבד שעומד כנגד מי שמחזיקה כיום במרבית הזכויות על הפורמולה 1 - חברת האחזקות CVC קפיטל פרטנרס (שווי סך נכסים: 46 מיליארד דולר). החוב נוצר על ידי CVC כדי לממן את ההשתלטות שלה על הסבב לפני כארבע שנים. הסכום המקורי עמד על כ-2.9 מליארד דולר וכיום גובה החוב עומד על מעל מיליארד דולר.

 

העניין של ניוז קורפ בפורמולה 1 קיים מזה זמן רב. אם תחזיק בזכויות על הסבב תוכל כמובן לשדר אותו בפלטפורמות השידור שלה (סקיי, פוקס ועוד) בכל רחבי העולם, מבלי לרכוש את זכויות השידור. גם העניין של סלים עצמו בפורמולה לא מפתיע - אחרי הכל זה האיש שעומד מאחורי וממן את קבוצת סאובר ואת הנהג המכסיקני שלה, הרוקי סרחיו פרס.

 

השינויים הצפויים

 

אם וכאשר תושלם השתלטות שכזו מצד ניוז קורפ על הפורמולה ,1 הרי שהיא תביא עמה שינויים רבים לסבב.

 

ראשית, בדמויות שעומדות בראשו ומנהלות אותו. בשנים האחרונות ברני אקלסטון, נשיא ה-F1, העביר מספר רב של מרוצים למדינות אסיה והמפרץ בניסיון להזרים כסף חדש למערכת כדי להתמודד עם החזרת החוב. אם לא יהיה חוב, הצורך בדחיפת הספורט למדינות קטנות בהן ההתעניינות בענף מינימלית יירד פלאים.

 

שנית, קבוצות הפורמולה 1 הגדולות מאז ומעולם התעקשו ששידורי המרוצים יהיו בערוצים פתוחים. אם ניוז קורפ תעביר את השידורים לפלטפורמות שלה (סקיי בעיקר), היא כנראה תמצא איזושהי דרך לשדר חלק מהסבב בפיי-פר-וויו.

 

בשעות שחלפו מאז הפרסום הראשוני הספיקו הצדדים להגיב. דובר ניוז קורפ מסר כי מדובר בספקולציה, והוא אינו מגיב לספקולציות. ברני אלקסטון מצוטט בטלגרף כאומר ש"זה שטויות" ושהפורמולה 1 לא למכירה. מ-CVC סרבו להגיב לפי שעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x