$
עסקי ספורט

דמוקרטיה, גרסת פיפ"א

מוחמד בין חמאם יהווה אופוזיציה נוחה עבור ספ בלאטר בקרב על נשיאות. הדיבור על דמוקרטיה ושקיפות מפי הגוף הרקוב הזה, פיפ"א, הוא בדיחה. רק חבל שהיא לא מצחיקה. דעה

אוריאל דסקל 19:0420.03.11
מוחמד בין חמאם, יו"ר התאחדות הכדורגל של אסיה, ירוץ לנשיאות פיפ"א נגד ספ בלאטר. הקמפיין שלו יתמקד בכך שהוא יכניס שקיפות ודמוקרטיות לארגון הכדורגל שסובל קשות מקבלת החלטות מפוקפקות שנובעות, בין השאר, גם מחוסר שקיפות משווע.

 

בין חמאם הבטיח שהוא ירחיב את הוועד הפועל

של פיפ"א ל-41 נציגים כולל הנשיא ולמתג אותו מחדש. הוא גם הבטיח להכפיל את התרומות של פיפ"א, לתמוך בעזרים טכנולוגיים לשופטים ולהקים ועדת שקיפות מיוחדת. אלו דברים שגם ספ בלאטר הבטיח, או דיבר עליהם לפחות.

 

האמת היא, שכשבודקים את זה, ספ בלאטר כלל לא מודאג מ"האתגר" של בין חמאם. הוא אפילו דיבר על כך שזה יקרה - בפברואר 2010.

 

המדיה טוענת כי בין חמאם ובלאטר, לאחר שעבדו שנים ביחד כחברים, הפכו ליריבים בגלל חילוקי דעות. עם זאת, בין חמאם הקטארי אמר בראיון לרויטרס, מיד לאחר שהודיע על התמודדותו, שבלאטר בן ה-75 עדיין יכול לתרום המון לפיפ"א והוא יישאר חלק ממנה גם במקרה של הפסד שלו בבחירות. "אנחנו עמיתים לעבודה, אנחנו חברים. שירתנו הרבה זמן יחדיו עבור הציבור. הציבור לא צריך לראות את ההתמודדות שלי כמשהו שלילי".

 

בקיצור, גם אם הוא רץ נגדו בבחירות, בין חמאם אינו יריב של בלאטר, הוא שותף שלו. הוא תמיד היה ותמיד יהיה.

 

רק לאחרונה עזר בלאטר לבין חמאם להביא את המונדיאל של 2022 לקטאר. שניהם עזרו לבן הטיפוחים שלהם, הנסיך עלי בין אל חוסיין מירדן, להחליף את צ'ונג מונג-ג'ון, נשיא פיפ"א, בוועד הפועל. עכשיו בין חמאם עוזר לבלאטר לעמוד בפני תחרות ולהראות לעולם שפיפ"א היא יותר "שקופה" ו"דמוקרטית". בעולם הכדורגל מכנים את ההתמודדות של בין חמאם חסרת סיכוי, אבל זה לא משנה את העובדה שעכשיו בלאטר יכול לטעון שיש מי שיאתגר אותו. זה לא רע, במיוחד עבור גוף כמו פיפ"א, שבלאטר עצמו טען כי "תדמיתו נהרסה".

 

מה שבאמת מצחיק בקמפיין של בין חמאם זה שהוא מדבר על "שקיפות" ו"דמוקרטיה" כשהוא תושב נכבד של דיקטטורה כמו קטאר. בוא גם נבדוק מה הוא חושב על דמוקרטיה ושקיפות ביום יום. ב-1998 הוא נאלץ להכחיש טענות ממספר גורמים כי הוא מימן חבילות שוחד של 100 אלף דולר כדי לזכות בנשיאות התאחדות הכדורגל של אסיה. הוא גם הכחיש טענות כי הוא מנהל את ההתאחדות כ"דיקטטור עם בעיות קשות של שקיפות". בשנה שעברה הוא שוב דחה דיווחים על כך שקנה קולות בבחירות לוועד הפועל של פיפ"א - והוא הודיע, בפומבי, כי "יכרות את ראשם של יריביו" (לאחר מכן אמר כי דברים אלו יצאו מהקשרם). זה מאוד דמוקרטי מצדו.

 

צ'ונג מונג ג'ון, אותו סגן נשיא פיפ"א לשעבר, אמר לעיתונות בשנה שעברה ש"בין חמאם משוגע. הוא לא צריך להיות בפיפ"א, הוא צריך להיות בבית משוגעים". זה אותו צ'ונג מונג שמאוחר יותר באותה השנה הוחלף על ידי הנסיך מירדן - איש של בלאטר ובין חמאם.

 

בכל מקרה, פיפ"א היא גוף רקוב שהפך לענק וקובע מדי בגלל סיבות רבות וכיום הוא מנצל את הכדורגל העולמי עבור הכיסים של בכיריו. דוגמה? בשבוע שעבר הוחלט שהמשכורות של כל הבכירים בארגון יוגדלו. הן לא ייחשפו כי מדובר ב"עניין פרטי" אבל ידוע כי הבכירים בארגון קיבלו יותר מ-25 מיליון דולר ב-2010 - עלייה של 56% מ-2009. זאת לאחר שהעלו את שכרם ב-13% ב-2009.

 

פיפ"א תישאר גוף בעייתי, לא דמוקרטי ולא שקוף שמנוהל על ידי פוליטיקאים ועסקנים - כל עוד הוא לא יעבור רפורמה רצינית שתאפשר את הייצוג של אוהדים, שחקנים ומנהלי קבוצות בוועדות המחליטות והחשובות שלו. זה לא יקרה. בין חמאם וחברו בלאטר הם האנשים האחרונים בעולם שיאשרו דבר כזה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x