שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
עסקי ספורט

איך מתמודדים עם אלימות בכדורגל? הגרסה הסקוטית

בעקבות משחק אלים במיוחד בין גלזגו ריינג'רס לסלטיק הוחלטו על כמה אמצעים שיש ליישם מיד. משחק ללא קהל הוא לא אופציה

ניצן פלד 16:1309.03.11

שחקנים ומנהלים מגלזגו ריינג'רס וסלטיק מהפרמיירליג הסקוטית יוזהרו כי הם עומדים בפני אפשרויות שייאסרו במידה והאלימות שנצפתה במגרש וחוסר הסדר ששלט במשחק הקודם בין הקבוצות היריבות יחזרו על עצמם.

 

המשטרה תתדרך את הקבוצות לפני כל משחק ביניהן, זהו עוד אחד מהצעדים שהוכרזו אתמול ונועדו לרסן את האלימות, האפליה הדתית, צריכת האלכוהול המוגזמת והאלימות הביתית שלרוב עולים בצורה משמעותית כששתי הקבוצות משחקות אחת נגד השנייה.

 

ההצעות זכו להסכמה בכינוס חירום שבו השתתפו השר הסקוטי אלכס סלמונד, המועדונים, רשויות הכדורגל הסקוטי והמשטרה, לאחר משחק הגביע שהסתיים בשבוע שעבר בתיקו, וכלל עימות אלים בין בכירים, הרחקתם של שלושה שחקני ריינג'רס, שליפת 13 כרטיסים צהובים ומעצר של 34 אוהדים. את המשחק ליוו האשמות של עלבונות גזעניים מצד מנג'ר סלטיק, ניל לנון, לעבר אחד השחקנים שעמדו במרכז המהומה, אל חדג'י דיוף מהריינג'רס. לנון ודיוף הכחישו את האשמות, אך המשטרה ממשיכה בחקירה.

 

ההתרחשויות הובילו לדרישות נוספות יותר לפעולה מצד המשטרה, דמויות פוליטיות בכירות ומנהיגי דת להילחם בעלייה ה"מבישה" באלימות והפרעות סדר של שיכורים מחוץ למגרש בימים של משחקים באזור גלזגו. המשטרה המקומית טוענת שנרשמו למעלה מ-200 מקרי אלימות והפרעות לסדר באזור לאחר משחק בין הריינג'רס וסלטיק בפברואר.

 

התאחדות הכדורגל הסקוטית הציעה לקיים משחקים ללא קהל, אולם הצעה זו נדחתה בכינוס.

 

 

שחקני סלטיק וריינג'רס במשחק המדובר. המשטרה תדרך את הקבוצות לפני כל משחק ביניהן, זהו עוד אחד מהצעדים שהוכרזו אתמול ונועדו לרסן את האלימות, האפליה הדתית, צריכת האלכוהול המוגזמת והאלימות הביתית שלרוב עולים בצורה משמעותית כששתי הקבוצות משחקות אחת נגד השנייה שחקני סלטיק וריינג'רס במשחק המדובר. המשטרה תדרך את הקבוצות לפני כל משחק ביניהן, זהו עוד אחד מהצעדים שהוכרזו אתמול ונועדו לרסן את האלימות, האפליה הדתית, צריכת האלכוהול המוגזמת והאלימות הביתית שלרוב עולים בצורה משמעותית כששתי הקבוצות משחקות אחת נגד השנייה צילום: רויטרס

 

"אף מועדון כדורגל אינו אחראי לאלימות, חוסר הסדר או הגזענות בקהילה שלנו, וכולם כאן מגנים בכל פה פעולות מסוג זה", אמר סלמונד בכינוס. "אך ההסכמה היא שהארגונים, אנשי המקצוע, המודלים לחיקוי שמשחקים ומאמנים חייבים לוודא שההתנהגות שלהם במגרש ומחוצה לו מציבה סטנדרטים גבוהים ברחבי החברה".

 

מזועזע מהתגובות לאחר המשחק בשבוע שעבר, סלמונד ביטל קיצוץ מתוכנן במימון של קמפיינים נגד אפליה דתית, והכריז כי 500 אלף ליש"ט יושקעו בהארכת הקמפיינים הקיימים. האמצעים שהמועדונים, המשטרה, איגוד הכדורגל הסקוטי, הליגה הבכירה הסקוטית והממשלה הסקוטית הסכימו לנקוט יבוצעו על ידי כוח משימה חדש.

 

הם כוללים הצעות ל:

 

- איסור הכנסת גברים שהואשמו באלימות למגרשי הכדורגל.

 

- השקת אמצעים נוקשים יותר ללחימה בשתייה המוגזמת בסביבות המגרשים בימים של משחקים.

 

- הקמת יחידת מודיעין המיועדת לכדורגל הסקוטי שתעזור להילחם באלימות דתית ואלימות הקשורה לכדורגל.

 

- לחימה באיומים באינטרנט, כולל מעצר והעמדה לדין של העבריינים.

 

- הצבת המשחקים של הקבוצות החל מהעונה הבאה ייקחו בחשבון מזעור של הסיכון לאלימות.

 

הן סלטיק והן הריינג'רס תמכו בהצעות, הקבוצות אף הוסיפו אמצעים נוספים כמו עריכת מחקר כדי לקבוע האם קיים קשר בין המשחקים ואלימות ביתית וכללית בקהילה.

 

מרטין ביין, המנכ"ל של הריינג'רס, אמר כי אינו מאמין שהקשר הוכח והתעקש שלרוב התגובה העוינת לעימותים של השבוע שעבר "לא דווחה נכונה". לדבריו, נרשמו עליות דומות באלימות בסילבסטר ובחג המולד. "אין ספק שמדובר בנושאים רציניים בקהילה הסקוטית, אך לא ניתן להאשים את מועדוני הכדורגל, אך ננסה לעזור".

 

פיטר לאוול, מנכ"ל סלטיק הסכים להודות שלמועדונים יש אחריות חלקית להתמודדות עם הבעיה. "הכדורגל לא עובד בריק, אנחנו מוקפים במספר גורמים בעייתיים, צריכה מוגזמת של אלכוהול ואלימות. אנחנו מבינים ומקבלים את ההנחה שביום של משחק יש עלייה באלימות ועלינו לפתור זאת".

 

סטיבן האוס מהמשטרה אמר כי מעצר של שחקנים במשחקים יהיה פתרון של "המוצא האחרון בהחלט", והודה שהמשטרה ביטלה בקשה לשלוח מנהלים בכירים לחדרי ההלבשה לפני תחילת המשחק. לדבריו, המשטרה תיפגש עם שתי הקבוצות לקראת משחק, ככל הנראה במגרש האימונים שלהן. "התדרוך יכלול הגדרה של תקיפות ספציפיות. לא נותיר להם ספק שאם הם יעקפו על החוק אנחנו נמצה איתם את הדין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x