$
עסקי ספורט

האמריקאים רוצים להחיות את הכדורגל האיטלקי

מנהלי כספים אמריקאיים מנהלים מו"מ לרכישת רומא. אם תתבצע הרכישה יהפכו לבעלים הזרים היחידים בליגה הבכירה באיטליה

בלומברג 14:2506.03.11

קבוצה של מנהלי כספים אמריקאיים עשויה לרכוש את רומא, ובכך להפוך לבעלים הזרים היחידים בליגה הבכירה באיטליה, על רקע מאבקם של הקבוצות בסריה A למלא אצטדיונים ולעלות הכנסות.

 

בראש הקבוצה עומד תומאס דיבנדטו, בעלים שותף בקבוצת הבוסטון רד סוקס. כמו כן כוללת הקבוצה את מנהל קרן הגידור ג'יימס פלוטה ועוד ארבעה משקיעים. האמריקאים מנהלים משא ומתן לרכישת הקבוצה, שזכתה בשלוש אליפויות, ממשפחת סנסי ויוניקרדיט, הבנק הגדול במדינה, עד לתאריך היעד שנקבע ל-17 במרץ.

 

בניגוד למצב בבריטניה, המשקיעים הזרים התעלמו עד כה מהכדורגל האיטלקי מכיוון "שהמודל העסקי מפגר בעשורים" מאחורי הפרמיירליג, אמר סטפן ג'וליוס, המייסד של חברת ההון הפרטית סטליקן, והבעלים לשעבר של הקבוצה האיטלקית ויצ'נזה. מרבית הקבוצות בסריה A, כולל רומא שנסחרת בבורסה והאלופה האירופית אינטר מילאנו, אינן רווחיות.

 

"בכדורגל האנגלי סחטו את הלימון ופיתחו את הספורט באופן מסחרי, אך זה לא קרה באיטליה", אמר ג'וליוס. רומא, שלא זכתה באליפות מאז 2001, הועמדה למכירה ביולי, מכיוון שמשפחת סנסי צברה חובות של למעלה מ-300 מיליון יורו (416 מיליו דולר) ליוניקרדיט. הבנק הסכים להמיר את החוב במניות ומחזיק בשיתוף ב-67% מהקבוצה עם חברת הנפט של סנסי, italpetroli .

 

קבוצת דיבנדטו עשויה לרכוש עד 60% מהקבוצה, כך לדברי האנשים המעורים במשא ומתן. יוניקרדיט יחזיק בשאר.

 

דיבנדטו ופלוטה לא הגיבו על הידיעה.

 

רומא, שמשכירה את סטאדיו אולימפיקו מהעירייה, הרוויחה 8.7 מיליון יורו בשנה שעברה ממכירת כרטיסים – עשירית מהרווח של ארסנל באצטדיון אמירייטס בלונדון. המתחם האיטלקי היה מלא רק ב-56% עבור רומא בעונה הקודמת ו-50% עבור לאציו, כך על פי הנתונים הרשמיים של הליגה. רומא רשמה הפסד של 21.9 מיליון יורו ומכירות של 118 מיליון יורו עבור השנה הפיסקאלית שהסתיימה ביוני 2010. מניות החברה נפלו ב-3% במילנו השנה, שהעניקו לה שווי שוק של 135 מיליון יורו.

 

"גם אם החברה לא רווחית, הם עדיין יכולים ליהנות מההכנסות גבוהות יותר מפרסום ומהפופולאריות של הבעלים החדשים", אומר סרג׳יו פיולי, יו"ר חברת ייעוץ מקומית.

 

הליגה הבכירה באנגליה, העשירה ביותר בענף, הצליחה למשוך את המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ, המשקיע האמריקאי ג'ון הנרי והשייח' מנצור בין זאיד אל-נאיאן מאבו דאבי כמשקיעים. איטליה מושכת פחות "כי אף קבוצה בכירה אינה מחזיקה באצטדיון משלה, והן לא פיתחו הסכמי חסות או מכירות בגדים", אמר פטריציו פצליה, מנהל כספים בבנק ברומא.

 

 

ג'רמי מאנה מרומא. "בכדורגל האנגלי, הם סחטו את הלימון ופיתחו את הספורט באופן מסחרי, אך זה לא קרה באיטליה" ג'רמי מאנה מרומא. "בכדורגל האנגלי, הם סחטו את הלימון ופיתחו את הספורט באופן מסחרי, אך זה לא קרה באיטליה" צילום: רויטרס

 

אלימות ו"אופרת סבון"

 

האלימות של האוהדים פוגעת אף היא בעסקי הכדורגל באיטליה. אוהדי רומא הציתו חזיזים בחודש שעבר במתחם האימונים לאחר שהקבוצה הפסידה משחק. המאמן קלאודיו רנייארי התפטר למחרת התקרית, והקבוצה ממוקמת במקום השישי תחת המאמן הזמני וינצ'נזו מונטלה. האוהדים יידו אבנים על האוטובוס של לאציו ודקרו אוהד בן 15 לפני המשחק בינואר.

 

ג'וליוס אמר כי מאמציו להשיג הסכם חכירה לאצטדיון בעיר הצפונית וינצ'נזה הפכו ל"אופרת סבון" מכיוון שבתחילה ראש העיר התנגד להסכם לשימוש באצטדיון הציבורי. עד כה, קבוצת יובנטוס שבבעלות משפחת אניילי היא הקבוצה האיטלקית היחידה שבונה אצטדיון משל עצמה. "זוהי השקעה מאתגרת ויוצאת דופן", אמר ג'וליוס לגבי רכישת קבוצת כדורגל. "בהשקעות פרטיות מתנהלים בשקט. אולם זוהי לא אופציה בכדורגל האיטלקי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x