עסקי ספורט

מכירת שטחים, גיוס ספונסר והנפקת מניות: באספניול עושים הכל כדי לצמצם חובות

במועדון השני של ברצלונה הציגו תוכנית עסקית שנועדה לצמצם בחצי את החוב של הקבוצה, שעמד בסוף 2010 על כמעט 158 מיליון יורו

רונן וודלינגר 13:4508.02.11

לאחר שנים רבות שאופיינו בבעיות תקציביות, מבקשים עכשיו באספניול - מועדון הכדורגל השני של העיר ברצלונה - להשיג סוף סוף יציבות כלכלית. לשם כך, פרסמו השבוע במועדון הכחול-לבן תוכנית עסקית שנועדה לצמצם בחצי את החוב של הקבוצה, שעמד בסוף 2010 על כמעט 158 מיליון יורו. השילוב

של ריסון תקציבי, הגדלת ההכנסות מזכויות שידור וניצול מסחרי מקסימלי של האצטדיון החדש של הקבוצה אמורים לאפשר לבלאנקיבלאו להשיג את המטרה הזו עד 2014.

 

באמצעות אשראי בסך 61 מיליון יורו שקיבל המועדון ממספר בנקים, בראשם La Caixa, הצליחה אספניול לארגן מחדש את כל החוב שלה. לפי ההסכם עם הבנקים, התחייב המועדון להחזיר את ההלוואה במשך 24 שנים, כלומר כ-2.3 מיליון יורו בשנה, המהווים כ-5% מההכנסות השנתיות של המועדון. אגב, כל התוכניות וההתחייבויות הללו מבוססות על ההנחה שאספניול - שסיימה את העונה הקודמת במקום ה-11 מתוך 20 וממוקמת כיום במקום ה-6 - תמשיך להיות גם בשנים הקרובות במרכז הטבלה.

 

פתיחת איצטדיון קורנז'ה-אל פראט בשנה שעברה מאפשרת עכשיו לאספניול לנצל אפיקים חדשים להכנסות שלא התקיימו עד הקמת המתקן החדיש, בהם הגדלת ההכנסות מכרטיסים ומדמי חבר, מכירת מרצ'נדייז חדשים, ניצול מסחרי של המחלקות השונות, אצטדיון וגיוס ספונסרים חדשים.

 

בהקשר זה, אחד הפרויקטים המרכזיים של אספניול הוא למצוא חברה גדולה שתיתן לאצטדיון החדש את שמו - חוזה שאמור להכניס לקבוצה כ-3 מיליון יורו בשנה למשך שבע השנים הבאות. עם זאת, המגעים שנוהלו עד כה עם כמה חברות גדולות לא הגיעו לכדי סיכום. כרגע נקרא האצטדיון על שם העיירות שבסמוך אליהן הוא שוכן, ואחת ההצעות הבולטות היא לקרוא לו על שמו של דני חארקה, קפטן הקבוצה שנפטר לפני שנתיים בגיל 26 בלבד.

 

סך ההתחייבויות שנוגעות לבניית האצטדיון מגיעות ל-32 מיליון יורו. המטרה במועדון היא לצמק את החוב הזה באמצעות מכירת שטחים ששייכים לה - כ-45 אלף מ"ר בנויים, שמוערכים בלפחות 30 מיליון יורו.

 

בנוסף חייבת אספניול כ-38 מיליון יורו לרשויות הספרדיות, ועוד כ-26 מיליון יורו תמורת שחקנים שרכשה בשנים האחרונות.

 

צעד נוסף שאמור לסייע למועדון להחזיר את חובותיו צפוי להתקיים ביום שני הקרוב, אז יבצע המועדון הגדלת הון, כלומר יגדיל את ההון העצמי של הקבוצה באמצעות הנפקת ניירות ערך. באמצעות מהלך זה מקווים בקבוצה לגייס 12 מיליון יורו נוספים, שיילכו גם הם לכיסוי חובות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x