$
עסקי ספורט

התרסה נגד אמריקה התאגידית

אמריקה התאגידית, שהפכה את הסופרבול למופע של שואו ביזנס ופרסום, תנסה להראות שגרין ביי היא חלק ממנה. אבל היא לא

אוריאל דסקל 15:2303.02.11

גרין ביי פאקרס, קבוצת הספורט המקצועני היחידה בארה"ב שבבעלות אוהדים, תנסה ביום ראשון לזכות בתואר האליפות ה־13 שלה - הכי הרבה ב־NFL. היא תנסה לעשות את זה בשואו קייס של הקפיטליזים האמריקאי הדורסני. זה של אמריקה התאגידית, שלמרות החבטות הרבות שספגה, משלמת בונוסים ענקיים לבוסים רעים שהובילו אותה לקריסה. 

אוהד גרין בייי פאקרס. יותר אליפויות מכל קבוצה אחרת אוהד גרין בייי פאקרס. יותר אליפויות מכל קבוצה אחרת צילום: איי פי

 

ההצלחה של גרין ביי, קבוצה בבעלות קהילתית שנקראת על שם חברת אריזה אינדיאנית, היא התרסה נגד התפיסה שלפיה צריך "בעלים חזק מבחינה כלכלית", כזה "שמבין בעסקים" כדי להצליח בזירה הכי תחרותית בעולם. היא קבוצה מעיר קטנטנה (כ־100 אלף תושבים) וקהילתית שבאיזשהו מובן מראה שקהילתיות חזקה, שמתבטאת בין השאר בחגיגת טאצ'דאונים של שחקנים בחיק האוהדים, היא הנכס החשוב ביותר בספורט המקצועני, ולא כסף.

 

אמריקה התאגידית, שהפכה את הסופרבול למופע של שואו ביזנס ופרסום, תנסה להראות שגרין ביי היא חלק ממנה. אבל היא לא. הקבוצה היא בדיוק ההפך ממה שהפרסומות החביבות מנסות למכור. היא קבוצה שלקחה השראה מהאינדיאנים, גזע שכמעט נכחד לחלוטין על ידי האמריקיאים. היא קבוצה שנמצאת בבעלות פועלי בניין, בעלי חנויות פשוטים, אינסטלטורים, מאבטחים ועוד אזרחים פשוטים, שאפילו אם הם לא רואים את זה, הם נדפקים על ידי מערכת מעוותת ולא אנושית שמנסה לפרק את הקהילות לטובת הפיכת האינדיבדואל לצרכן. גרין ביי היא התרסה נגד כל מה שאמריקה הפכה להיות. ורק בגלל זה שווה לעודד אותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x