$
ספורט ישראלי

3 הערות על הכדורגל הישראלי

רוני לוי מצטרף לבית"ר ירושלים העומדת בפני בעיות גדולות; אלי גוטמן צפוי לעזוב את הפועל תל אביב ולהשאירה בידי שני בעלים חסרי בושה; ההתאחדות לכדורגל אוכלת את הדייסה הלא טעימה שבישלה

אוריאל דסקל 18:4917.01.11

1. אורי מלמיליאן עזב היום את בית"ר ירושלים, המועדון שגדל בו וחלם לאמן אותו. זה קרה אחרי פחות מחצי עונה לא מוצלחת בבירה ורוני לוי יחליפו. אולי זה בגלל הפרישה של אהוד ברק, אבל התחושה היא שעזיבתו של מלמיליאן לא הרעישה כלל. ואולי זה קשור לאדישות הכללית של הציבור הישראלי מהכדורגל הישראלי.

 

בכל מקרה, מלמיליאן לא עבד בבית"ר כפי שרצה לעבוד. הוא היה מוכן להתפשר על הרבה מהעקרונות שלו עבור הסמל וגם ויתר על לא מעט כסף כדי לאמן בקבוצה בחוזה לא גדול. כעת, מספר גורמים בכדורגל הישראלי תוהים איך בדיוק מרשה לעצמה בית"ר לשכור את שירותיו הלא זולים של רוני לוי לשנה וחצי. לקבוצה אין ממש מזומנים. לפחות מלמיליאן לא יבקש פיצוי. 

 

רוני לוי אמנם אינו סמל בית"ר, אבל הוא מאמן מודרני יותר ממלמיליאן. יש לו ניסיון והוא עבד היטב בתנאים לא קלים כלל ברומניה באורינאה אורזצ'ני, קבוצה שקרסה כלכלית. עכשיו, אחרי שהיו"ר, איציק קורנפיין, סגר את העניין המקצועי הפעוט של מינוי מאמן הוא צריך לדאוג לעניין הכלכלי. מצב לא קל.

 

רוני לוי רוני לוי צילום: טל שחר

 

בנוסף לחוזים וחובות שתקועים בגרון של הקבוצה, המועדון מתקשה להכניס יותר כסף כיוון שהקבוצה סובלת מניכור מצד האוהדים הקיצוניים שיוצאים נגד קורנפיין והאוהדים המתונים יותר, אלו שמגיעים עם הילדים למגרשים, מתרחקים מטדי. הבעלים, ארקדי גאידמק, לא מתפקד וזה בדיוק הזמן לשאול מה תפקידו בכוח. הוא הרי "ויתר" על הקבוצה לפני שנתיים רק כדי לסרב להעביר אחוזים ממנה לבעלים האמיתיים שלה, האוהדים. כיום הוא הבעלים מבלי להעניק אפילו אגורה אחת. בלי חזון. ללא אחריות. מחזיק באחד מהמוסדות החשובים בכדורגל הישראלי כבן ערובה.  

 

2. אלי גוטמן מחזיק את הפועל תל אביב בחיים בזמן שהמאבק הדוחה בין שני הבעלים עמוסי האגו ונטולי הבושה פוגע בה. משכורות דצמבר של השחקנים לפחות שולמו והקבוצה תוכל לרכוש מחליף לדאגלס דה סילבה, אבל עם הנהלה כל כך דיספונקציונלית ספק אם זה יקרה. לפחות גוטמן משאיר את הקבוצה במרוץ האליפות. כשהוא יעזוב, הכל עשוי לקרוס.

 

למרות הכסף הגדול מליגת האלופות והכסף שצפוי להגיע ממכירת שחקנים, גוטמן מסרב לחתום על חוזה חדש בהפועל מהסיבה הפשוטה שיש לו הצעות ממספר קבוצות באירופה. באוסטריה מספרים על כך שהוא מועמד לאחת מהקבוצות הגדולות במדינה. יש לציין שהמאמן לא הסתיר בראיונות מסויימים כי השאיפה הגדולה שלו היא לאמן קבוצה בחו"ל. כמו כן, הוא שכר לפני מספר חודשים חברה למיתוג שתשווק אותו באירופה. אוהדי הפועל צריכים לדאוג.

  

אלי גוטמן אלי גוטמן צילום: ראובן שוורץ

 

3. כל כך הרבה דברים משמעותיים קרו בכדורגל הישראלי העונה. השוטרים עזבו את המגרשים; פוצץ משחק באשדוד בעקבות פגיעה בקוון; לואיס פרננדז התחיל קמפיין מגומגם בנבחרת ישראל; הפועל תל אביב בצ'מפיונס ליג, הסכסוך בין הבעלים של הפועל, הנבחרת עוברת לשחק בבלומפילד; המוות של אבי כהן; הפיטורים של אבי נמני; אורי מלמיליאן עוזב את בית"ר; סיפור דאגלס דה סילבה ולירן זרקו, שאיכשהו לא מפוצץ את כל עניין הימורי הכדורגלנים בישראל. רוב הדברים כלל לא קשורים לכדורגל. אף אחד מהם לא קשור למשחק גדול זה או אחר ששוחק בליגה הישראלית. כולם מחכים לקיזוז ותחילת הפלייאוף העליון. הכל על "הולד" עד שיקוצצו הנקודות והמשחקים האמיתיים יתחילו. וזה כמובן מושפע מהשיטה המעוותת שבחרה ההתאחדות לליגה. 

 

אתמול (א') הודיעה ההתאחדות לכדורגל כי היא מביעה אכזבה מכך שהמשחק בין מכבי חיפה לבני יהודה לא ישודר ביום שבת. מההתאחדות נמסר בתגובה כי "לאחר שנתיים של מאבק משפטי, דחה בית המשפט המחוזי את טענות ודרישות צ'רלטון וחייב את החברה לשלם את חובה להתאחדות, העומד כיום על למעלה מ-60 מיליון שקלים. כחלק ממסע הלחצים המתנהל כנגד ההתאחדות, בוחרת צ'רלטון שלא לשדר משחקים אטרקטיביים מליגת WINNER במטרה להפעיל לחץ על ההתאחדות לוותר על זכויותיה". בהתאחדות מאשימים את צ'רלטון בכך שהיא "מעדיפה לשדר משחקים מליגות אחרות בעולם בניגוד לרצון קהל אוהדי הכדורגל הישראלי".

 

הדבר מעלה מספר שאלות.

 

קודם כל, מה הקשר למשפט עם צ'רלטון ולמאבק עם החברה? על הקיזוז והגדלת הליגה החליטה ההתאחדות בעצמה - ריבוי משחקים משעממים הם תוצר לוואי של ההחלטה הזו.

 

דבר שני, אם המשחק כל כך חשוב להתאחדות לכדורגל, שמשבצת את המשחקים, אז למה הוא לא משודר ביום ראשון - יום שידור בו צ'רלטון חייבת לשדר את המשחקים.

 

דבר שלישי, האם בשיטה הנוכחית המשחקים בכלל אטרקטיביים? כלומר, כולם מחכים לקיזוז ואף משחק לא באמת משנה כי הוא על נקודה וחצי במקרה הטוב. הרי בכל מקרה תמונת הפלייאוף העליון די נסגרה בסיבוב הראשון - אין ממש מוטיבציה ספורטיבית טהורה לראות את מכבי חיפה נגד בני יהודה. המשחק הזה הוא על כלום.

 

ודבר אחרון, איך בהתאחדות לכדורגל יודעים מהו הרצון של קהל אוהדי הכדורגל הישראלי? הרי לפני יותר משנה הבטיחו כי הם עושים סקר וזה לא קרה. או שזה קרה והם כל כך מתביישים בתוצאותיו שהם מסרבים לפרסמו?

בטל שלח
    לכל התגובות
    x