$
עסקי ספורט

האם גרנט ימצא עבודה חדשה באנגליה?

מצד אחד, הבעלים לא מתייחסים אליו בהגינות. מצד שני, זה לא שהוא מצליח להוציא מווסטהאם את מה שהיא שווה. האם גרנט יוכל להמשיך לעבוד באנגליה אחרי פיטוריו הצפויים מווסטהאם?

אוריאל דסקל 10:0417.01.11

לקראת סוף דצמבר ותחילת חלון ההעברות של ינואר פנה אברם גרנט לסוכניו של סטיב סידוול, קשר אנגלי מאסטון וילה. הוא ראה בו כהחתמה חשובה להמשך המאבק נגד הירידה של ווסטהאם. לאחר שהגיע לסיכום עמו, קארן בריידי, המנכ"לית של הקבוצה, סיכמה את התנאים הכלכליים של מעברו. עם זאת, בשבוע השני של ינואר התקשרה בריידי לסידוול והודיעה לו שיחפש לעצמו מעביד אחר. גרנט לא היה מודע לביטול ההסכם של בריידי והתקשר פעמיים לסידוול כדי להודיע לו שיצטרף לאימונים. רק לאחר שבריידי כתבה בטור בעיתון כי החתמתו של סידוול בוטלה על ידיה, הבין גרנט שהוא לא יקבל את הקשר הג'ינג'י, שחתם בפולהאם.

 

בריידי טענה בטור שלה כי ב־17 השנים שהיא מכהנת בתפקידים בכירים בעולם הכדורגל היא אף פעם לא התערבה בעבודת המנג'ר שלה. "לא אבקיע שער עצמי כזה", אמרה, אבל הוסיפה כי לווסטהאם יש 13 קשרים ושאי אפשר היה להבטיח לסידוול מקום בהרכב. כלומר מתחה ביקורת על ההחלטה של גרנט להחתים דווקא קשר.

 

הסיפור הזה יכול להמחיש את מעמדו של אברם גרנט, שלפי כל ההערכות יעזוב את הקבוצה. גם בגלל שהיא נטועה במקום האחרון בטבלה וגם בגלל שהסתכסך עם בריידי, אשה מכובדת בכדורגל האנגלי שבנתה את בירמינגהאם סיטי ביחד עם דיוויד סאליבן ודיוויד גולד, שעברו יחדיו להיות הבעלים של ווסטהאם יונייטד.

 

גרנט טען אחרי ההפסד לארסנל בשבת כי "אם יש לי בעיה, אני מדבר ישירות עם מי שיש לי איתו בעיה". הוא הוסיף כי הוא לא מדבר עם בריידי אלא ישירות עם הבעלים - גולד וסאליבן. גרנט רומז כבר כמה שבועות שבריידי פוגעת בקבוצה כשהיא מפיצה שמועות לגבי עתידו.

 

מחכים למחליף הראוי

 

גרנט צפוי לעזוב את הקבוצה, וכעת נראה שרק מציאת המחליף הראוי דוחה את הבלתי נמנע הזה. מרטין אוניל, לפי הערכות, רוצה הרבה מאוד הבטחות מהצמד גולד וסאליבן לפני שהוא לוקח את המושכות. גם סם אלרדייס. מאמנים נוספים שמועמדים להחליף את גרנט הם מרטין יול, רוי הודג'סון ודייב ג'ונס. כל המועמדים ראויים, ומלבד ג'ונס שמאמן את קארדיף מליגת המשנה, כל האחרים הם, נכון לעכשיו, ללא חוזה בקבוצה אחרת.

 

בניגוד לגרנט, אצל שאר המאמנים יודעים מה אפשר לקבל מהם. האמת, גם מגרנט אפשר לדעת מה מקבלים. שחקנים שמתלוננים על אימונים משעממים, הצלחה יחסית בטורנירי הגביעים, חוסר יציבות ואנמיות בליגה. זה מה שקרה לו בפורטסמות' וגם בווטסהאם. בצ'לסי כולם מייחסים את "ההצלחה" שלו לג'ון טרי והמאמן סטיב קלארק שלקחו את המושכות.

 

גרנט. יישאר בפרמיירליג? גרנט. יישאר בפרמיירליג? צילום: אי פי אי

 

זאת הבעיה העיקרית של אברם גרנט כעת. אם אחרי שהביא את פורטסמות' לגמר הגביע זכה בתדמית טובה יותר, התקופה בווסטהאם עשויה להשאירו באותו מקום מבחינה תדמית ציבורית - כאחד שקיבל את העבודות שקיבל בחסד ולא בזכות.

 

בכל מקרה, נראה שגרנט יעזוב לפני תום החודש. זה בגלל סעיף בחוזה שלו שמאפשר לגולד ולסאליבן לפטר אותו בפיצוי מופחת עד תום ינואר 2011. הבעיה שלהם כעת היא להודות בטעות שהיתה בעצם מינויו ולמצוא את המחליף שיעורר את הקבוצה.

 

גרנט אשם. לא היחיד

 

אין ספק שיש בעיות רציניות בווסטהאם - בעיות שכוללות חוב גדול, תקציב שכר מנופח ועוד. גרנט כמובן לא אשם בכולן, אבל העובדה היא שבמשחק בשבת נגד ארסנל, שבדרך כלל מתקשה מול קבוצות תחתית, הבמאי של השידור תפס שלושה אוהדים נרדמים. האווירה באפטון פארק, לפי הדיווחים, היתה של הלוויה. עם אוניל, אלרדייס או יול הקבוצה לפחות תילחם עד הרגע האחרון - ככה אפשר לשפוט לפי הקבוצות האחרות שהשלושה אימנו בעברם.

 

יש ביקורת קשה על גרנט בניהול היומיומי של הקבוצה. שחקנים התלוננו בפני עיתונאים על יחסי אנוש בעייתיים ועל אימונים משעממים וצפויים. עם זאת, השחקנים טוענים בתקשורת שהם משחקים עבור אברם. חלק מהשחקנים כעסו כאשר נשאלו על ידי ההנהלה אם צריך לפטר את גרנט או לא. בנובמבר פוטר זלייקו פטרוביץ', עוזר המאמן המונטונגרי שגרנט הביא לאפטון פארק. פטרוביץ' הואשם בשחצנות ובאי־הבנת כדורגל. הוא הוחלף על ידי וולי דאונס, מאמן אנגלי שנבחר על ידי בריידי, סאליבן וגולד. גרנט יכול להתלונן על כך שלא הביאו לו את השחקנים שהוא סימן - כגון סידוול. עם זאת, יש לו 13 שחקנים בעמדה של סידוול - והאינטרס של המועדון הוא לא לחסום את התקדמות שחקני האקדמיה המשובחת שלו עם הבאת שחקן מנוסה. בנוסף, זה לא שגרנט בדיוק הביא הצלחות כבירות בשוק ההעברות. פאולו בררה (4 מיליון ליש"ט), פרדריק פיקוויון (1.5 מיליון ליש"ט), טל בן חיים (השאלה מפורטסמות'), ויקטור אובינה (השאלה מאינטר) ותומאס היצסלפרגר (העברה חופשית) לא היו הצלחה מסחררת בלשון המעטה.

 

 

בפורומים של אוהדי ווסטהאם מגלים סימפטיה רבה לגרנט. רבים מהאוהדים דווקא היו מרוצים ממינויו של גרנט. כיום דורשים האוהדים מהבעלים לקבל החלטה חדה: להשאיר את גרנט ולתמוך בו או לפטר אותו כבר. "זה לא יכול להימשך ככה - הסיטואציה פוגעת במועדון", טען בלוגר, אוהד של ווסטהאם.

 

בקרוב, כאמור, ואולי אפילו הבוקר - נקבל הודעה שגרנט לא ימשיך בווסטהאם. אולי עדיף היה שהוא עצמו יתפטר, אבל הוא לא עושה זאת וזה מובן. מה שמותיר את השאלה - האם גרנט ימצא עבודה נוספת באי הבריטי?

 

מצד אחד, הוא לא ממש הוכיח את עצמו כמאמן ליגה. מצד שני, הוא הביא את ווסטהאם למרחק נגיעה מגמר גביע הליגה, את פורטסמות' לגמר הגביע האנגלי ואת צ'לסי לגמר ליגת האלופות. מצד נוסף, הוא אף פעם לא הוביל אותן לתואר.

 

לא מוציא מספיק

 

האם הוא עשה מספיק עם המשאבים שיש לו בווסטהאם? שאלה לא קלה אבל נראה שלא. ההרכב הראשון של ווסטהאם נבנה, לפי בדיקה של "דיילי מייל" בכ־41 מיליון ליש"ט - זה אמור לשים אותה במקום טוב באמצע. גם תקציב השכר, שעומד על כ־50 מיליון ליש"ט, שם אותה מעל קבוצות רבות אחרות בליגה האנגלית. לשם השוואה, בלקפול - העולה החדשה שמרשימה בליגה ורושמת ניצחונות על קבוצות גדולות - בנתה את הרכבה הפותח ב־2 מיליון ליש"ט. ההרכב הראשון של ווסט ברומיץ', גם כן עולה חדשה מרשימה, נבנה ב־13 מיליון ליש"ט. ההרכב של אברטון, סלע בפרמיירליג וקבוצה שתמיד מדגדגת את הצמרת, נבנה ב־33 מיליון ליש"ט. בולטון שחווה עונה לא רעה בכלל ומשחקת כדורגל משובח נבנתה ב־26 מיליון ליש"ט וסטוק סיטי הקשוחה נבנתה ב־22 מיליון ליש"ט. גם ההרכבים של פולהאם (17 מיליון ליש"ט) וניוקאסל (41 מיליון ליש"ט) נבנו בפחות כסף מזה של ווסטהאם, ועדיין הן נמצאות הרבה מעליה בטבלה. האם ווסטהאם, קבוצה עם ההכנסה העשירית הכי גדולה בפרמיירליג, מממשת את הפוטנציאל שלה? ממש לא. כן, גם מאמנים קודמים התקשו בקבוצה, אבל זה היה כשעניין הבעלות היה הרבה פחות יציב.

 

כך שגרנט לא מצליח להוציא את המיטב מהקבוצה לפי כל מדד אובייקטיבי. האם התדמית שלו השתפרה? לא - אבל התדמית של הבעלים נגררת בזבל הביקורת הציבורי על ההתנהלות הלא הוגנת כביכול כלפי גרנט. האם גרנט יכול להשיג עוד עבודה באנגליה? ברור. כבר כיום מדובר על כך שרומן אברמוביץ', שגרנט עדיין מדבר איתו על בסיס שבועי, מעוניין בגרנט כמנהל ספורטיבי של צ'לסי. האם זה יתאים לו? ספק אם יהיה מאמן שירצה לעבוד איתו לאחר שהחליף כבר שני מאמנים כ"מנהל" שיורד לספסל.

 

יו"ר ההתאחדות הבא?

 

אולי עדיף לאברם לחזור לישראל אפוף תהילה? במכבי תל אביב עשויים לחפש מאמן לטווח הארוך לפרויקט השאפתני של מיצ'ל גולדהאר. אולי אחרי המשחקים במרץ גם בנבחרת יחפשו מאמן חדש/ישן. המלצת המדור לגרנט? לחזור לארץ. לרוץ לבחירות כיו"ר ההתאחדות לכדורגל. עם הקשרים, היכולות הפוליטיות וההבנה בכדורגל גרנט יכול להיות היו"ר הטוב ביותר בכל הזמנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x