$
עסקי ספורט

דרושים לאימפריה לשעבר: מנכ"ל, מאמן ושחקנים

ליברפול בשפל המדרגה, אבל לאחר ההדחה מהגביע על ידי מנצ'סטר יונייטד מתחילה העבודה האמיתית של הבעלים

אוריאל דסקל 18:3909.01.11

רוי הודג'סון עזב בסוף השבוע את תפקידו כמנג'ר ליברפול. זה אולי הסוף עבור הודג'סון, מנג'ר טוב לקבוצות בינוניות וקטנות, אבל זו התחלה לעבודה האמיתית של הבעלים החדשים של הקבוצה, New England Sports Ventures.

  

קני דלגליש, המנג'ר האחרון שהוביל את ליברפול לאליפות, ייקח את תפקיד המאמן הזמני עד הקיץ. עד אז תחפש NESV מנג'ר חדש לקבוצה. מדובר בהחלטה שתאפשר לקבוצה הנוכחית לקבל את תמיכת האוהדים, שעדיין רואים בדלגליש גיבור על-זמני של המועדון, וגם תאפשר לקבוצה לעשות את החיפוש הארוך והיסודי אחר הבנאדם שאמור לשקם את האימפריה לשעבר. דלגליש, שלא אימן כבר יותר מעשור, הוא אולי לא פתרון לטווח הארוך אבל הוא מבין את ליברפול. וזה משהו שאי אפשר היה להגיד על הודג'סון, שנכנס לעימות עם האוהדים. 

 

קני דלגליש קני דלגליש צילום: איי אף פי

 

כעת, אחרי שליברפול הודחה מהגביע על ידי מנצ'סטר יונייטד, העבודה האמיתית של NESV מתחילה. המשימה הראשונה תהיה למצוא את האיש הנכון שיעבוד עם דמיאן קומולי, האחראי על אסטרטגיית הכדורגל של המועדון. במקביל מתרחשים חיפושים אחר מנכ"ל חדש. הבעלים לוקחים את הזמן שלהם בחיפוש אחר האנשים המתאימים ולכן נכון היה לפטר את הודג'סון, שהשיטות הישנות שלו לא מתאימות לתפיסה של NESV, לפיה עניין גיוס השחקנים צריך להיות מדע של ממש.

  

ב-NESV מתכננים לבסס את תחיית האימפריה מחדש על פי מודל מוצלח שעבד עבור NESV בבוסטון רד סוקס. קבוצת הבייסבול לא זכתה בוורלד סירייס מ-1918 עד שבזכות NESV זכתה פעמיים ב-2004 ו-2007. 86 שנות הבצורת של רד סוקס הן הרבה יותר מאשר הזכייה האחרונה של ליברפול בתואר האליפות ב-1990, אבל חשוב להבין איך זה נעשה.

 

NESV הביאו את ת'יאו אפשטיין, הג'נרל מנג'ר הצעיר בהיסטוריה של המשחק (28), שבעזרת מוח אנליטי למדי וסיוע של תורת מאניבול (גיוס שחקנים על פי סטטיסטיקות משמעותיות שעולם הבייסבול המסורתי לא טרח להבין וניצול כשלי השוק כדי להשיג מציאות) ומאות סטטיסטיקות פירק לגורמים את מה שנעשה ברד סוקס ותיקן עוולות היסטוריות משמעותיות כדי להפוך את הקבוצה לאלופה.

 

קשה יותר להשתמש בסטטיסטיקות כאלו בכדורגל, אבל בשנים האחרונות יש ניסיון לפרק לגורמים ולחפש איזו סטטיסטיקה מנצחת משחקים. דמיאן קומולי נבחר לתפקידו בליברפול בגלל אמונתו במודל המאניבול וחברות טובה עם בילי בין, ממציא השיטה. "אנחנו מחפשים ביחד את הסטטיסטיקות הנכונות שיתאימו לשיטה בכדורגל", סיפר קומולי. "ההצלחה של בין באוקלנד אייז קשורה ביכולות שלו לאסוף ולהשתמש נכון באינפורמציה שהיתה לו".

  

רוי הודג'סון, מנג'ר מסורתי, לא האמין כל כך בשיטה הזו ומספר ימים לפני פיטוריו דרש יותר שליטה בשוק העברות השחקנים. החתימה הראשונה של NESV אמורה להיות החתמתו של סילבן מארוואו, קשר רן הצרפתית שאף ראה את ההפסד לוולבס מתא הצפייה של הבעלים. הוא שחקן לא מוכר אבל הוא יבוא בזול מאחר שהחוזה שלו נגמר בקיץ ולפי הערכות הוא מתאים לשיטה - שחקן מדויק וזול.

 

רוי הודג'סון רוי הודג'סון צילום: איי אף פי

 

זה לא הולך להיות קל. ב-NESV בונים על הפייר-פליי הפיננסי של אופ"א (שלא תאפשר לקבוצות עם תקציב לא מאוזן להתחרות בטורנירים שלה), שצפוי לעזור לליברפול להתחרות בפרמיירליג ובליגת האלופות - ולכן הכסף הגדול הולך להיות מושקע בבניית אצטדיון חדש בסטנלי פארק. כסף, אגב, שלא ייחשב בתקציב שיוגש לאופ"א, שתאפשר חריגה מהתקציב עבור השקעה בתשתיות. 

 

האם NESV יתמודדו היטב עם השוק האירופי, שוק שונה בתכלית מהאמריקאי? האתגרים רבים, כאמור, אבל אפשר לנצל את המצב כדי להתחיל את הבנייה מחדש ללא ההכנסות מליגת האלופות. פרננדו טורס ופפה ריינה הנחו את הסוכנים שלהם לחפש להם קבוצות חדשות. שני הספרדים הודיעו למועדון כי הם מעוניינים במנג'ר בעל שם גדול ושיותר כסף יושקע בסגל. הבעלים ג'ון הנרי והיו"ר טום וורנר עוד עשויים לראות בתלונות של השניים כהזדמנות מצוינת למכור אותם כדי לגייס סכומים עבור שחקנים המתאימים יותר לחזון שלהם.

 

דלגליש, לפי הערכות, רוצה את התפקיד של המנג'ר לא על בסיס זמני אלא לטווח הארוך. עם ההערצה שיש כלפיו באנפילד ייתכן שהוא יצליח להשיג את תמיכת הקהל בקמפיין שלו לזכות במשרת האימון הבכירה של ליברפול. לפי מקרה אבי נמני, יש סיכון במינוי אגדה כמנג'ר, אבל אם דלגליש (לו גם יש קשרים עם העולם התחתון בליברפול - חבר טוב שלו הוא טומי אדמס, סוחר סמים גדול באזור) ירצה באימון יהיה קשה למנות מנג'ר צעיר ושאפתן לפי המודל המדעי ש-NESV רוצה (אלא אם כן ז'וזה מוריניו יגיע). 

 

בכל מקרה, אם התוכנית של NESV תצא לפועל כמו שצריך - מנכ"ל חדש ימונה, שחקנים טובים יגויסו בזול, מחלקת הנוער תעבור שדרוג רצוי ומנג'ר חדש, צעיר ומוצלח יכנס לאחד מהתפקידים החשובים ביותר בכדורגל האנגלי - אז ליברפול, עם בסיס אוהדים ענק ברחבי העולם ומסורת אדירה - יכולה להיות אופטימית. קל זה לא יהיה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x