$
עסקי ספורט

נמני עזב. המכביזם יכול להיבנות מחדש

למרות החשש שאבי נמני ימשיך להשפיע על הקבוצה, למכבי תל אביב יש אפשרות להפוך לקבוצת הכדורגל החזקה בארץ

אוריאל דסקל 20:3204.01.11

בתחילת השבוע הודיעו באייאקס, מועדון הפאר של הולנד, כי פרנק דה בור, כוכב הקבוצה לשעבר, מונה לאימון הקבוצה הבוגרת. דה בור, שתפקד מאז פרישתו כמאמן ילדים ונוער במועדון וגם כעוזר מאמן, הוא אחד מגדולי הבלמים של נבחרת הולנד בכל הזמנים. הוא גדל על הערכים של אייאקס מגיל צעיר ויודע בדיוק מה מצפים מהקבוצה שלו – מבחינת תוצאות וגם סגנון משחק. בעקבות מינויו של מאמן הנוער דה בור לאימון הבוגרים הועלה מאמן הנערים דניס ברגקאמפ לאימון הראשי של הנוער. השם דניס ברגקאמפ מצלצל לכם מוכר מכיוון שמדובר באחד מהשחקנים הגדולים בכל הזמנים של נבחרת הולנד, אייאקס וארסנל.

 

ברגקאמפ, לפי כל דעה שפויה, היה שחקן מוכשר יותר מאבי נמני. האמת, הוא היה כל כך מוכשר שכל שחקן ארסנל לשעבר ששואלים אותו מי השחקן הכי טוב שהוא שיחק איתו עונה מבלי לחשוב: "ברגקאמפ". אפילו תיירי הנרי, הכובש הגדול ביותר בכל הזמנים של ארסנל, טוען כי לא היה לו שותף טוב יותר להתקפה מאשר ההולנדי, שבקרוב יחגוג ארבעים. הנרי, אגב, שיחק גם עם זינאדין זידאן בנבחרת צרפת.

 

בכל מקרה, מדהים לחשוב שברגקאמפ עובר את המסלול המלא של אימון לפני שהוא מקבל תפקיד של מאמן. משהו שלבטח יקרה כי זו השאיפה שלו ותמיד היה לו מוח כדורגל מבריק. מדהים לחשוב שלמרות הכישרון הגדול שלו, למרות שהתאמן תחת גאונים כגון יוהן קרויף, לואי ואן חאל וארסן ונגר; ולמרות כל מה שהוא עשה בקריירה הוא צריך לעבוד כמאמן ילדים, ואז כמאמן נערים ואז כמאמן נוער לפני שבכלל יחשבו עליו כמאמן בוגרים.

 

ייתכן שאבי נמני יכול היה להיות מאמן גדול. אבל הוא לא עבד נכון כדי למלא את הפוטנציאל הזה. נימני קפץ מתפקיד של שחקן + סמל של הקבוצה לתפקיד המאמן/המנג'ר שאחראי לקבוצה שנבנתה ביותר מ-100 מיליון שקל. שום דבר לא הכשיר אותו בדרך לעשות את העבודה הזו.

 

נמני, כאמור, הוא יותר ממאמן. וכעת הדאגה במכבי, דאגה אמיתית שמספר אנשים בארגון ומחוצה לו מתייחסים אליה, היא שנמני יפעיל את כל הקשרים ואת כל אנשיו כדי לחפור מחדש את דרכו לקבוצה. זה לא שזה לא קרה בעבר. הוא הרי שיחק בבית"ר ירושלים לאחר שהוגלה מהמועדון וחזר בגדול. "נמני רוצה לשלוט במכבי תל אביב וזה לא סוד", אומר אדם מתוך המערכת. "עכשיו מחכים לראות אם הוא ייתן למהלך הזה לעבור בשקט, או שהוא יישב בצד ורק יחכה לחזור".

 

נמני אולי הפך לסמל של מכבי ואולי לאף גדול ממנה. זה קרה בגלל מספר סיבות שלא בהכרח קשורות ליכולותיו הטכניות, אלא יותר ליכולות המדהימה שלו להיות נוכח בעשרות אירועים של אוהדים ופונקציונרים במהלך שבוע. ואולם, למרות היותו סמל, הוא מעולם לא ייצג את הערכים של המכביזים האמיתי. ערכים שמאמינים קודם כל בעבודה קשה או כפי שהשלט במגרש האימונים הישן ציין "הצלחה מגיעה לפני עבודה רק במילון".

 

כעת עומדת בפני מנהלי מכבי תל אביב דילמה לא קלה. לחפש כעת מאמן לטווח הקצר, מישהו שיכנס לתא הנהג וינהג לכיוון תואר האליפות – שעשוי להוביל לליגת האלופות או לקחת את הזמן ולמצוא מישהו שיתחיל בנייה יסודית וקשה מחדש, בנייה שתחזיק שנים ותהפוך את מכבי, עם הכסף של גולדהאר, וקהל אוהדים מהגדולים בארץ (שלא לומר על האזור המאוכלס ביותר בארץ) לאחת מהקבוצות החזקות, אם לא החזקה ביותר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x