$
עסקי ספורט

חללית נגד גורילות

המערכת של ברצלונה חסינה בפני שינויים פרסונליים ולכן יכולה למחוץ כל קבוצה בתבל

אוריאל דסקל 16:5830.11.10

חוס הידינק, אחד מהמאמנים הטובים בעולם, מצא לנכון להשוות דינאמיקה של קבוצת כדורגל לדינאמיקה של להקת גורילות. לפני מספר שנים בילה המאמן ההולנדי חודש שלם מחופשתו בצפייה בגורילות באוגנדה' ובתקופה הזו למד הרבה על יחסי האנוש של בקבוצות כדורגל.

 

"בלהקות גורילות המנהיג עומד, מכה את החזה שלו ועושה רעש – ככה הוא מראה שהוא שולט וכולם שותקים. ככה זה עובד בעולם הכדורגל", הסביר הידינק. "הייתי באפריקה לפני שהגעתי להיות מנג'ר צ'לסי הזמני (בעונת 2008/09 – א"ד) ואז החלטתי לבחון את האימונים של צ'לסי כמו שבחנתי גורילות. ראיתי בשבוע הראשון מי 'הבחורים הגדולים' בצ'לסי. מי המנהיגים. בדיוק כמו אצל הגורילות כסופות הגב. ראיתי שלושה מנהיגים – ג'ון טרי, פרנק למפארד ודידייה דרוגבה. ציפיתי משלושתם להילחם על המקום מספר 1, אבל זה לא קרה וזה דווקא הפתיע אותי. הגורילה השולטת שם היה ללא ספק ג'ון טרי – ברגע שהוא קם ודיבר כולם השתתקו. הייתה היררכיה ברורה בקבוצה".

 

הידינק הסביר את השליטה של הקפטן בכך שנוספה לכריזמה ולמנהיגות שלו גם העובדה שגדל בקבוצה "הוא צ'לסי בכל רמ"ח אבריו" לפי הידינק. כמובן שהגורילה הגדולה מלהקה הכחולה הוא רומן אברמוביץ'. ולכן, לפי הידינק, "לפעמיים הבוס הגדול צריך לבוא ולהראות מי הבוס הגדול".

 

הידינק, חזק במטאפורת הגורילות, מתאר דינאמיקה במועדון כדורגל בו ההיררכיה האנושית חשובה. כל מועדון מפתח את הדינאמיקה שלו - בדרך כלל סביב האנשים שנמצאים בו (בעלים, שחקנים, מאמנים). במנצ'סטר יונייטד הדינאמיקה היא של שבט, שבראשו עומד הצ'יף הגדול והקובע - אלכס פרגוסון; בארסנל הדינאמיקה היא של מעבדה, שבראשה עומד הפרופסור ארסן ונגר; מכבי תל אביב היא כמו תיאוקרטיה – דת אבי נמני השולטת במאמינים ולא משנה כמה תוכיח שהיא היא עושה נזק – אלוהים הוא אלוהים.

 

הגדולה של ז'וזה מוריניו, מאמן ריאל מדריד, היא שהוא יודע לכוון את הדינאמיקה האנושית בכל מועדון לאיזה כיוון שהוא רוצה. ובזכות יכולות אנושיות אדירות, מקצוענות נדירה והבנת משחק שלא נראתה כמוה בעבר הוא מצליח בכל מועדון שהוא מגיע אליו. והוא מצליח בדרכו שלו.

 

 

גורילה. נמצא דמיון רב בין להקת גורילות לקבוצת כדורגל גורילה. נמצא דמיון רב בין להקת גורילות לקבוצת כדורגל צילום: איי אף פי

 

ברצלונה יחידה במינה

 

הייחוד בברצלונה הוא שלא בנאדם אחד אחראי על הדינאמיקה של המועדון. יש בבארסה מערכת מקצועית מדהימה שפועלת על קו מחשבה אחד כבר כמה עשורים ויוצרת מצב שאם צ'לסי היא להקת גורילות אז ברצלונה היא חללית שכל החלקים בה עובדים ככלים שלובים. הפילוסופיה שפועמת בוורידי המערכת היא מעל כל אינדיבדואל.

 

פפ גווארדיולה מגלם את הפילוסופיה הזו – שמאמינה בגידול שחקנים מקומיים לתוך המערכת וחיבור שחקנים מתאימים ברמה הגבוהה ביותר אליהם (דויד ויאה, למשל – ולא זלאטן איברהימוביץ'). ולכן כשפפ גווארדיולה מגיע למשחק מול מאמן, כל מאמן, יש לו יתרון ענק, יתרון שנבנה שנים רבות, הוא מגיע עם קבוצת שחקנים שמגיל 10 יודעים בדיוק מה הם עושים, לאן נעים, איך מוצאים חללים על המגרש, לאן מוסרים, איך יוצרים קומבינציות של מסירות אחד עם השני. 

 

גווארדיולה צריך לעשות התאמות קטנות, טקטיות ברובן. זה יתרון ענק שמאפשר לו להביס קבוצה כמו ריאל מדריד שהושקעו בבנייתה יותר מ-300 מיליון יורו. "הסגנון של ברצלונה אפשרי רק עם שחקנים שגדלו ביחד תחת אותה מטרייה פילוסופית", כפי שאומר ג'ונתן ווילסון, סופר הכדורגל המשובח שכתב, בין השאר, את Inverting the Pyramid – ההיסטוריה של ההתפתחות הטקטית.

 

גווארדיולה, כמו מוריניו, גם יודע בדיוק איך להפעיל את כל הכלים השלובים האלה ברמה המקסימלית. אחרי הכל, הכלים הללו הם אנשים. הוא גיבור של כל השחקנים שבדיוק כמוהו גדלו בלה מאסיה וזה נותן לו יתרון אדיר בהתמודדות עם השחקנים הדומיננטים בחדר ההלבשה - הגורילה הראשית, קרלס פויול והדינמו של הקבוצה - צ'אבי ואינייסטה (שניהם, אגב, צריכים לחלוק את תואר כדור הזהב). 

 

פפ, שהתחנך מגיל 0 על הערכים שכיום הוא מקדם, גם יודע מה לעשות כדי לזכות באמונם ונאמנותם של שאר השחקנים. למשל, הוא הבין שהשחקנים מבלים יותר מדי זמן ללא משפחותיהם וצמצם את מספר הלילות בהם השחקנים מבלים ביחד במלונות כדי שיהיה להם יותר זמן עם הנשים והילדים שלהם. בכך זכה בנקודות פופלריות רבות בקרב השחקנים (ונשותיהם) ומעמדו כמנהיג התחזק. וכך, כשכריסטיאנו רונלדו דחף את פפ במהלך המשחק אמש הוא הותקף על ידי כל שחקני ברצלונה כאילו היה הפורטוגלי בבון זר שמאתגר את המלך האהוב של הלהקה שלהם.

 

 אבל גווארדיולה, כאמור לא מנהל היטב להקת בבונים. הוא טייס בחללית שנבנתה שנים.

 

 

ז'וזה מוריניו נגד פפ גווארדיולה. למאמן ברצלונה יש יתרון שהוא חלק ממערכת מקצועית נפלאה שעובדת כבר כמה עשורים על אותו קו מחשבה ז'וזה מוריניו נגד פפ גווארדיולה. למאמן ברצלונה יש יתרון שהוא חלק ממערכת מקצועית נפלאה שעובדת כבר כמה עשורים על אותו קו מחשבה צילום: איי אף פי

 

"ברצלונה היא המוצר המוגמר"

 

חשוב גם להקשיב גם למה שאומר מוריניו, שלראשונה בקריירה שלו הפסיד ביותר משלושה שערים. "קבוצה אחת שיחקה למלוא הפוטנציאל שלה וקבוצה אחרת שיחקה רע מאוד" אמר. "אבל האליפות לא הוכרעה והיא תישאר מירוץ צמוד עד הסוף. ברצלונה היא המוצר המוגמר אחרי הרבה מאוד שנים. כשחוטפים ארבעה או חמישה שערים לא צריך ללכת ולבכות בגלל זה. צריך ללכת לעבודה. להראות נכונות להתאמן ולעבוד כדי לנצח במשחק הבא. עשינו עבודה רעה – אבל מה שקרה אי אפשר לשנות. מה שכן אפשר לשנות זה את המחר".

 

למוריניו יש עד אפריל לעבוד על מציאת דרך להפיל את האימפריה הדורסת מקטלוניה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x