$
עסקי ספורט

ה-ATP הרוויח 28 מיליון דולר ב-2009

ארגון טניס הגברים האמריקאי העלה את הכנסותיו מ-61 מיליון דולר ל-83 מיליון דולר בזכות שינויים בטורנירים. ה-WTA , ארגון טניס הנשים, הרוויח 3 מיליון דולר ב-2009, ירידה מ-6 מיליון דולר ב-2008

סוכנויות הידיעות 12:1123.11.10

ארגון ה-ATP דיווח על רווח של 28 מיליון דולר ב-2009 על רקע ארגון מחדש של האירועים, אשר כלל גביית תשלום מהטורנירים על מנת שיישארו מוגדרים כאירועים מרכזיים, כך לפי מסמכים שפורסמו ב"ספורטס ביזנס ג'ורנל".

 

העודף של הטורניר נובע גם מחיוב חד פעמי לתשלומי פנסיה לשחקנים
ודמי העברה על תשלום טורניר BNP פריבה אופן, ששילמו המוכרים ל-ATP.

 

הרווח של ATP עלה בשל ירידת התשלומים המשפטיים, שהיו גבוהים בעבר בעקבות טענה כושלת לממונה על ההגבלים העסקיים נגד הטורניר, והוצאות נמוכות יותר על שיווק וקידום מכירות. בסך הכל, ההכנסות של ATP זינקו מ-61 מיליון דולר ל-83 מיליון דולר, בעוד שההוצאות פחתו מ-68 מיליון דולר ל-55 מיליון דולר. כתוצאה מכך יצא הטורניר מהפסד של 7 מיליון דולר ב-2008, שנגרם בשל התשלומים המשפטיים הגבוהים, לרווח של 28 מיליון דולר.

 

הרווח נחשף במסמכים שהגיש הטורניר בשבוע שעבר לרגולטורים בארצות הברית, מהם עולם גם ש-ATP שילמו ליו"ר ולנשיא אדם הלפאנט 1.4 מיליון דולר ב-2009, השנה הראשונה שבה ניהל את טניס הגברים. הלפאנט מצטרף לארבעה בכירים באיגוד הטניס האמריקאי (USTA) שהרוויחו סכומים של 7 ספרות ב-2009. בטורניר WTA אף אחד לא הרוויח סכומים כאלה.

 

בעוד שהנתונים מצביעים על ספורט בריא, הם גם מראים כי העושר בטניס מרוכז בתחומים נפרדים, כמו איגוד הטניס האמריקאי והרמות העליונות של ה-ATP שעורך את הגמר של העונה השבוע בלונדון. בחודש שעבר במפגש של מועצת השחקנים של ATP שנערך בצרפת, השחקנים דנו במכתב ששלחו מארגניהם של כמה מהאירועים השוליים יותר אשר נאבקים לשרוד תחת החוקים החדשים.

 

כמה מהטורנירים ברמות הנמוכות יותר מודאגים מהתכניות של ATP, לפיהן יבטלו שבועיים של אירועים ב-2012, בעוד טורנירים אחרים ממשיכים להיאבק בחוקים החדשים שמגבילים את השתתפות השחקנים באירועים הנמוכים יותר. רבים מהטורנירים הללו ביקשו סיוע כלכלי מה-ATP.

 

ההפרדה בין האירועים הבכירים והמשניים בטורניר ATP נכנסה להקשר על פי המסמכים שהגיש איגוד הטניס האמריקאי לרגולטורים. האיגוד העריך את טורניר סינסינטי לגברים שבבעלותו כאחד מתשעת האירועים המובילים של ATP, בשווי של 10 מיליון דולר, בעוד שטורניר ניו הייבן שעובר מקום וטורניר אטלנטה, שנחשבים לאירועים משניים יותר, שווים רק 500 אלף דולר ו-198,750 דולר בהתאמה.

 

מהמסמכים שהגיש איגוד הטניס האמריקאי עולה שהקבוצה שילמה לסמנכ"ל העסקים היוצא, פירס אוניל, 1.5 מיליון דולר ב-2009, בעוד שהמנהל גורדון סמית הרוויח 1.3 מיליון דולר. אוניל התפטר בתחילת השנה, לאחר 15 שנים בארגון.

 

המנכ"לית החדשה ב-WTA, סטייסי אלסטר, הרוויחה 866,192 דולר ב-2009. הנתון הזה משקף שישה חודשים של כהונתה כמנכ"ל ושישה חודשים בתפקידה כנשיאה וסמנכ"ל התפעול.

 

ה-WTA הרוויח 3 מיליון דולר ב-2009, ירידה מ-6 מיליון דולר ב-2008 . הטורניר ציין כי תכנית הרכישה מחדש של הטורנירים, לפיה הוציאו כספים כדי להפחית את רמות הסנקציות של חלק מהאירועים, פגעה בעודף.

 

"בסך הכל העסק שלנו מצליח, אך המסמך הזה שהיינו צריכים להגיש בארצות הברית אינו מייצג את הפעולות היומיומיות שלנו או את הצהרת הרווח הממשית שלנו", מסרה דוברת של הטורניר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x