$
עסקי ספורט

שווה 675 מיליון דולר? כן!

רד בול הכניסה את הספונסרשיפ של הספורט ללב האסטרטגיה של החברה וקיבלה כנפיים

אוריאל דסקל 17:1216.11.10

רד בול השקיעה 675 מיליון דולר בחמש השנים האחרונות בשתי קבוצות הפורמולה 1 שלה. זה העניק לה את החשיפה הגדולה מכל המותגים בפורמולה 1 (מלבד LG, הספונסרית הראשית בסבב). הלוגו של חברת משקה האנרגיה קיבל בעונת 2010 של הפורמולה 1 כ־4 שעות ו־27 דקות חשיפה בטלוויזיה. לשם השוואה,

הלוגו האייקוני של פרארי, קיבל רק 52 דקות ב־15 המירוצים הראשונים של העונה.

 

אבל זה רק קרב אחד שבו רד בול ניצחה. החברה ניצחה במלחמה. למה? הביזנס העיקרי של פרארי הוא מכוניות והיא הפסידה במירוץ מכוניות לחברת משקאות אנרגיה. זה אומר משהו על הביזנס שלה ועל ההצלחה של היריבה שלה. רד בול המותג בן פחות מ־25 שנה ופותח על ידי דיטריך מאטשיץ. מאטשיץ, שבתור מנהל שיווק עולמי של חברת משחות שיניים טס הרבה בעולם, עלה בתאילנד על הרעיון של משקה אנרגיה, כשחיפש פתרון לג'ט לג.

 

אחרי שפיתח את המותג והמשקה הבין מאטשיץ שהתשוקה של הספורט, שאפשר להיצמד אליה ולהזדהות עמה דרך הספונסרשיפ, יכולה להעלות את המותג במהירות לרמה של מותג עולמי. וזה מה שקרה. מאטשיץ לקח את המחויבות לספונסרשיפ לספורט לשלב הבא ורכש נכסי ספורט - קבוצות כדורגל, קבוצות מירוצי מכוניות, תחרויות שונות ומשונות בעולם ועוד נכסי שיווק שאין כמעט לאף חברה בעולם. וכך, רוב התקציב השיווקי של רד בול מושקע בקבוצות בספורט - שהיהלום שבכתר הוא קבוצת הפורמולה 1. הקבוצה בפורמולה 1 מייצגת את המותג החדש והחצוף שמנצח מותגים ותיקים ומצוינים כגון פרארי, רנו ומרצדס.

 

רד בול זה המותג הראשון שחיבר את אסטרטגיית הספונסרשיפ לספורט שלו ללב הביזנס שלו, וזה עזר לו להשיג מיתוג מצוין, להרוויח לקוחות, ליצור קשרים עסקיים אדירים, להעלות מכירות, להכניס מוטיבציה בעובדים ועוד ועוד. והכל בזמן קצר יחסית. הספונסרשיפ נתנה לרד בול כנפיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x