$
עסקי ספורט

ג'ון הנרי עשוי להכפיל את השקעתו בליברפול בתוך חמש שנים

לפי בנקאים ומומחים אחרים, NESV רכשה את ליברפול במחיר מציאה. עם ההשקעות הנכונות ואצטדיון חדש עשויה ליברפול להפוך לאחת מהקבוצות המכניסות והרווחיות בעולם

בלומברג 13:5811.11.10

חברת NESV של ג'ון הנרי עשויה להכפיל את השקעתה במועדון הכדורגל ליברפול בתוך חמש שנים, כך על פי בנקאים שעובדים עם קבוצות בפרמיירליג.

 

הנרי (61) רכש את קבוצת הכדורגל הבריטית תמורת 300 מיליון ליש"ט (476 מיליון דולר), 81 מיליון ליש"ט יותר ממה ששילמו עבורה טום היקס וג'ורג' ג'ילט בפברואר 2007. היקס וג'ילט נאלצו למכור את הקבוצה כדי לשלם חזרה 200 מיליון ליש"ט מהחוב של המועדון שעמד על 351 מיליון ליש"ט.

 

הנרי, שבבעלותו קבוצת הבייסבול בוסטון רד סוקס, לא רכש עסק מקולקל, אומרים הבנקאים שביקשו להישאר בעילום שם בשל החשש שקבוצות אחרות בליגה יפטרו אותם. היקס (64) וג'ילט (72) העלו את ההכנסות והרווח התפעולי במועדון בן ה-118 שנים, לפני שנפגעו מהחוב וממשבר האשראי שגרם לבנקים להימנע מהענקת הלוואות.

 

 

ג'ון הנרי. ההכנסות של ליברפול צפויות לעמוד בסוף העונה הנוכחית, לראשונה בהיסטוריה, מעל 200 מיליון ליש"ט ג'ון הנרי. ההכנסות של ליברפול צפויות לעמוד בסוף העונה הנוכחית, לראשונה בהיסטוריה, מעל 200 מיליון ליש"ט צילום: איי אף פי

 

ליברפול = פלדה?

 

"זו פלדה", אומר מארק גניס, יועץ משיקגו שנשכר על ידי קבוצה סינית לערוך משא ומתן לרכישת המועדון. "יש סיבה לכך שג'ון הנרי היה כל כך נלהב לסגור את העסקה – הוא השיג לעצמו את ההנחה של המאה." שני בנקאים שביקשו להישאר בעילום שם, אומרים שתחת נסיבות רגילות, הקבוצה הייתה שווה בין 100-150 מיליון ליש"ט נוספים. בתוך חמש שנים, היא עשויה להיות שווה פי 2, מסכים גניס.

 

מגזין פורבס העריך את שווי הקבוצה ב-533 מיליון ליש"ט במהדורה שיצאה ב-21 באפריל. הקנייה קיצצה את תשלומי החוב השנתיים של ליברפול בין 2-3 ליש"ט מבין 25-30 מיליון ליש"ט, כך הצהירה קבוצת ההשקעה של הנרי בחודש שעבר. היא לא ציינה כיצד מימנה את ההסכם. טום היקס וג'ורג' ג'ילט, הבעלים הקודמים, העלו את ההכנסות ב-46% ל-195.5 מיליון בשלוש שנים עד ה-31 ביולי והעלו את הרווח התפעולי – שאינו כולל ריבית, חובות או עלויות הנלוות לרכישת שחקנים – זינוק של יותר מפי 3 ל-32 מיליון ליש"ט.

 

ההכנסות של ליברפול צפויות לעמוד בסוף העונה הנוכחית, לראשונה בהיסטוריה מעל 200 מיליון ליש"ט, אף שהדו"חות הכספיים הרשמיים ל-2010 לא יהיו זמינים עד אפריל.

 

"תרמית אפית"

 

היקס סרב להתראיין, בעוד שג'ילט לא הסכים להגיב על השווי הפוטנציאלי של הקבוצה תחת ניהולו של הנרי. היקס, בהודעה שפורסמה לעיתונות קרא למכירה "תרמית אפית" וניסה למנוע את המכירה.

 

יו"ר בריטיש איירוויז מרטין ברוטון, שמונה ליו"ר ליברפול באפריל לבקשתו של הנושה הראשי רויאל בנק אוף סקוטלנד, אמר כי הדירקטוריון העדיף את הנרי בשל הצלחתו עם הרד סוקס.  "הם נכנסו והפכו אותם לווינרים", הוא אמר בריאיון שהעניק בחודש שעבר. "זה מה שאנחנו רוצים שיקרה פה".

 

ברוטון טוען כי הבעיות של הקבוצה נבעו מתלות בחוב מצד היקס וג'ילט, ולא העדר הבנה תפעולית. "ההכנסות המסחריות היו גבוהות בהרבה משהיו לפני כן", אומר ברוטון. "הם עשו לא מעט דברים טובים. בלי המינוף הם היו יכולים להצליח".

 

עם עלייה בהכנסות והירידה בחובות, הבעלים החדשים נמצאים בעמדה טובה להשקיע במועדון.  היקס וג'ילט תכננו להוציא 350 מילון ליש"ט על אצטדיון חדש שיכיל 60 אלף מקומות ישיבה, שהיה מוסיף עוד כ-75 תאי צפייה ועוד 8,000 מושבי פרימיום. קבוצתו של הנרי עדיין לא החליטה אם לאמץ את התוכנית או לשקול אפשרויות אחרות, דיווח דובר ליברפול פול טירל.

 

אנפילד, האצטדיון בן 126 שנים של הקבוצה, מכיל 45 אלף מקומות ישיבה ו-25 תאי צפייה שייצרו הכנסות של 42.5 מיליון ליש"ט בשנה הכספית 2009. בהשוואה, ההכנסות מימי משחק בארסנל הוכפלו בשנה ל-93.9 מיליון ליש"ט לאחר שהיא עברה לאצטדיון חדש עם 60 אלף מקומות ישיבה ביולי 2006.  ההכנסות של ליברפול ממשחק מדרגות אותה במקום השמיני בקרב הקבוצות האנגליות, לעומת הכנסות של 108.8 מיליון ליש"ט של מנצ'סטר יונייטד, 100.1 מיליון ליש"ט של ארסנל ו-74.5 מיליון ליש"ט של צלסי, כך על פי הנתונים שפרסמה חברת דלויט במרץ.

 

אולם, ההכנסות של ליברפול מחסויות ומכירות מוצרים נלווים עבור השנה הכספית 2009 היו השניות הכי גבוהות בפרמיירליג, עם 67.7 מיליון ליש"ט, אחרי מנצ'סטר יונייטד עם 70 מיליון ליש"ט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x