$
עסקי ספורט

העשירים למדו מהעניים איך לנצח

סן פרנסיסקו ידעה איך לנצל כשלי שוק כמו קבוצות קטנות והוכיחה שוב את עליונות שיטת "המאניבול"

אסף רותם 13:5802.11.10

סאן פרנסיסקו ג'איינטס זכתה אמש באליפות הראשונה שלה מאז 1954 בזכות הגנה מצוינת וחבורת חובטים בינוניים שנזרקו מכל קבוצה אפשרית, אך ברגע האמת התגלה ערכם האמיתי כחובטים מנוסים, בעלי טבעות אליפות.

 

לא הולך לקבוצות מסאן פרנסיסקו בעשור האחרון. בפוטבול, ימי התהילה של הפורטיניינרס בשנות השמונים והתשעים חלפו והקבוצה הנוכחית היא, איך לומר זאת, איומה.

 

בבייסבול, בעשור האחרון התפרסמה הקבוצה כדוגמה שלילית לתיאוריית המאניבול שתורתה בניית קבוצות מנצחות בזול. לפי רוח השיטה, שגיבור הספר שנכתב עליה הוא בילי בין, מנכ"ל קבוצת אוקלנד אייז, חסכנות וניהול נכון אינן מוערכות במידה הראויה. באותן שנים בהן אוקלנד, קבוצה ענייה וקטנה יותר מעבר השני של גשר סן פרנסיסקו, העמידה קבוצות איכותיות וזולות, בסן פרנסיסקו המשיכו לשלם הון עתק לבארי בונדס, אולי השחקן הגדול ביותר אי פעם ובוודאי השנוא ביותר, וחבורתו.

 

בונדס ככל הנראה לקח סמים ממריצים כדי להגיע אל שני השיאים הנחשקים ביותר בספורט - שיא ההום ראנס לעונה (73) אותו קבע ב-2001, ולקריירה (762). בכך הוא ביצע חטא חמור יותר לאוהדי הבייסבול מרצח האפיפיור. אולם, בונדס סיפק את הסחורה, בוודאי על המגרש, בוודאי לשוק הסטרואידים, אבל גם בבנק: 2001 היתה השנה עם הרווח התפעולי הגדול ביותר בעשור האחרון: 31 מיליון דולר. ככל שניסו להקיף את בונדס בשחקני עילית והתקציב גדל, כך נשחק הרווח והג'איינטס הפכו לתשליל של אוקלנד. ב-2007 תם עידן בונדס ללא אליפות.

 

למעשה, הקבוצה הנוכחית היא הראשונה שמגיעה לפלייאוף מאז שהסתיים העידן של בונדס, ב-2007. היא גם למדה דבר או שניים מתיאוריית המאניבול, אם לא לגבי החיסכון, לפחות לגבי היעילות - כיצד לנצל כשלי שוק, וכיצד להבטיח שמירה על איכות לאורך זמן: רוטציית הפיצ'רים שלה היא מהצעירות בליגה, ובוודאי נחשבת לאחת משלוש הטובות ביותר. ובהתקפה, היא מתבססת על שחקנים שערכם האמיתי גבוה מהביקוש להם, בדיוק כפי שעשה בילי בין.

 

בכל זאת, סן פרנסיסקו איננה אוקלנד. היא בונה את הקבוצה בהשקעה ניכרת: תקציבה, שעומד על כ-100 מיליון דולר, הוא העשירי בגודלו בליגה (מתוך 30 קבוצות).

 

 

שחקני הג'איינטס חוגגים. תקציב הקבוצה עומד על 100 מיליון דולר - התקציב העשירי בגודלו בליגה שחקני הג'איינטס חוגגים. תקציב הקבוצה עומד על 100 מיליון דולר - התקציב העשירי בגודלו בליגה צילום: רויטרס

 

אצטדיון יפה - הום ראנס עד המים

 

הג'איינטס היא אחת הקבוצות הוותיקות בספורט האמריקאי, וקיימת מאז 1883. שוויה בתחילת העונה עמד על 483 מיליון דולר, והיא משחקת כיום באצטדיון AT&T פארק היושב על מפרץ ושנחשב לאחד האצטדיונים היפים ביותר. חבטות הום ראן, במיוחד של חובטים שמאליים, שולחות את הכדורים עד למי המפרץ, שם מחכים להם כמה קייאקים שמתחרים על כל כדור.

 

האם מדובר בשושלת? חלק מהחובטים המנוסים שהתעלו על עצמם ברגעי האמת בוודאי ימצאו בית אחר עם חוזים ליותר משנה אחת. אבל חובטים סבירים תמיד ניתן למצוא, וגם בזול. מה שקובע אליפויות בבייסבול היא ההגנה, ובפרט הפיצ'ר, שכן 95% מהמשחק עובר דרכו.

 

לסאן פרנסיסקו יש שלושה מהפיצ'רים הטובים ביותר כיום: טים לינסיקום, מאט קיין וג'ונתן סאנצ'ז. אליהם הצטרף אחד החובטים המלהיבים במשחק ובוודאי אחד השמות החמים בתחום, באסטר פוזי, שיזכה ככל הנראה בפרס הרוקי השנה. הגיוני לצפות שהג'איינטס ימשיכו להעמיד קבוצת תחרותית בשלוש השנים הקרובות. השאלה היא האם הם יצליחו לגבור על התחרות בתוך המחוז שלהם - מול סן דייגו, מופת המאניבול, ולוס אנג'לס דוג'רס השנואה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x