$
עסקי ספורט

סאגת וויין רוני. השאלות הגדולות

מה קרה? מה יקרה? למה הוא רוצה לעזוב? מי יכולה לרכוש אותו והאם יונייטד תשרוד את עזיבתו?

אוריאל דסקל 17:5519.10.10

סאגת וויין רוני עשויה להפוך לאחד מהסיפורים הגדולים של שוק ההעברות וסימן דרך לקריסה של קבוצתו מנצ'סטר יונייטד. זאת השורה התחתונה של סיפור, שעד לאחרונה נראה כמו סיפור שנגמר ב"והם חייו באושר ועושר עד עצם היום הזה".

 

לפי הדיווחים היום באנגליה רוני נחוש לעזוב את הקבוצה שהיתה לביתו מ-2004 והוא שוקל בחיוב לעבור ליריבה העירונית, מנצ'סטר סיטי. גם צ'לסי בתמונה. ריאל מדריד וברצלונה כבר החלו בברורים לגבי גיוס הון כדי להביא את החלוץ האנגלי, אבל נראה כי דווקא הסיטי היא היעד המועדף על רוני.

 

הסיבות לעזיבה אפשרית דווקא לסיטי רבות. 300 אלף ליש"ט בשבוע היא אחת מהן, אבל גם סיבות אישיות יותר. אחותה בת ה-12 של אשתו של רוני סובלת מבעיה בריאותית קשה. קולין מקלוחין, אשתו של רוני, תהיה בעלת השפעה גדולה על החלטתו של בעלה – שלאחרונה נחשף כבוגד סדרתי ויעשה הכל כדי לכפר את מעשיו, שכבר עלו לו באובדן שני קמפיינים פרסומיים.

 

קלף נוסף שמשחק לטובת הסיטי הוא בראיין מרווד, מנהלה הספורטיבי של מנצ'סטר סיטי, שמנהל מערכת יחסים חברית ארוכה עם פול סטרטפורד, סוכנו ויועצו הקרוב ביותר של רוני. רוני, לפי "הדיילי מייל", כבר אמר לחבריו במנצ'סטר יונייטד שהוא מעדיף להצטרף לסיטי מאשר ליריבה באירופה.

 

אגב, רק באפריל אמר רוני שהוא לא ירצה להצטרף לסיטי בגלל שהוא לא רוצה לעמוד בפני האשמות שהוא לא לויאלי וחמדן. עם זאת, הוא – כמו אוהדים רבים – מרגיש שחובות המועדון, כ-715 מיליון ליש"ט, וחוסר ההשקעה בשחקנים חדשים פוגעים בשריר הפיננסי של מנצ'סטר יונייטד ויקשו עליה להישאר ברמה הגבוהה ביותר בשנים הבאות.

 

וויין רוני. קיבל הצעה ממנצ'סטר סיטי שתהפוך אותו לשחקן הראשון עם תלוש משכורת של 300 אלף ליש"ט בשבוע וויין רוני. קיבל הצעה ממנצ'סטר סיטי שתהפוך אותו לשחקן הראשון עם תלוש משכורת של 300 אלף ליש"ט בשבוע צילם: רויטרס

 

 

למה לי ספינים עכשיו?

 

אתמול, באירוע בו הודיעה יונייטד שתתרום כספים לגוף האו"ם Unicef אמר דיוויד גיל, מנכ"ל המועדון, כי ידבר על העניין "בזמן יותר מתאים". אלכס פרגוסון, שהוא הסיבה העיקרית לעזיבתו הצפויה של רוני (לפי השמועות בגלל ריב שהתפתח ביניהם), דיבר היום על העניין לקראת המשחק מחר מול בורסאספור במסגרת ליגת האלופות ולראשונה הודה שיש בעיות רציניות עם רוני, שככל הנראה יובילו לעזיבתו.

 

"אני מרגיש שאנחנו צריכים להשאיר דלתת פתוח בגלל שהוא כזה שחקן טוב, ועשינו הכל כדי לעזור לו בחיים האישיים", אמר פרגי. "אנחנו לא מבינים למה הוא רוצה לעזוב, למה לעזוב מועדון כל כך מוצלח. אנחנו לא מבינים".

 

פרגוסון הוסיף שלא היה לו ויכוח עם רוני וכל מה שעשה – כולל לא לתת לו לשחק בגלל בעיות בקרסול שלו – היה על מנת להגן עליו. "השחקן נחוש שהוא רוצה לעזוב. אנחנו צריכים להתמודד עם הדרישה שלו", סיכם פרגי.

 

הנרי ווינטר מ"הדיילי טלגראף" לא יכול להסתיר את ההערכה שלו לספין של פרגי. "הוא גרם ליונייטד להיראות כמו ההורים האחראים ולרוני כמו ממזר חסר נימוסים. פשוט מבריק פרגוסון: כל הלחץ על וויין רוני עכשיו".

 

רפאל הונינגשטיין, פרשן "הגרדיאן" מוסיף שרוני וסטרטפורד מעוניינים להכריח את הקבוצה למכור אותו כבר השנה בינואר. לרוני יש עוד 20 חודשים על החוזה הנוכחי. אם מנצ'סטר סיטי או כל קבוצה אחרת תרצה אותו כבר בינואר – היא תצטרך להגיש הצעה ליונייטד. שוויו המוערך, בגלל החוזה שעומד להסתיים, יורד, אבל יונייטד עדיין יכולה להשיג עליו בין 35 ל-50 מיליון ליש"ט במזומן ואולי שחקן או שניים בטרייד (יחד עם מזומן).

 

בקיץ יוכל רוני לעזוב את היונייטד תחת "חוק וובסטר" או סעיף 17 בחוקי ההעברות השחקנים של פיפ"א. לפי הסעיף, אחרי מספר שנים בקבוצה (תלוי בגילו) יכול שחקן לעזוב קבוצה באמצע חוזה כל עוד הוא משלם לקבוצה שעזב פיצוי בשווי שארית המשכורת לפי החוזה שלו. החוק נקרא "וובסטר" בגלל אנדי וובסטר שעזב את הארטס לוויגאן ב-2006 לאחר שקיבל אישור לעשות זאת מבית המשפט הגבוה לערעורים בספורט (CAS).

 

לפי סעיף 17 רוני יוכל לעזוב בקיץ עבור כ-4.5 מיליון ליש"ט – שארית החוזה שלו שנחתם ב-2006 ומסתיים בקיץ 2012. 4.5 מיליון ליש"ט זה בערך עשירית ממה שהיונייטד יכולה להשיג עבורו בינואר – כך שהאינטרס שלה הוא למכור אותו כבר בחורף.

 

 

רוברטו מאנצ'יני עם השחקנים שרכשו במנצ'סטר סיטי הקיץ. ירכשו את רוני בינואר? רוברטו מאנצ'יני עם השחקנים שרכשו במנצ'סטר סיטי הקיץ. ירכשו את רוני בינואר? צילום: איי פי

 

מי יכול לרכוש את רוני?

 

"אם רוני יהיה למכירה לא רק צ'לסי תרצה אותו, הרבה קבוצות ירצו אותו", אמר קרלו אנצ'לוטי, מאמן צ'לסי. עם זאת, ספק אם הרבה קבוצות יוכלו להרשות לעצמן אותו. ריאל מדריד תמיד בשוק לשחקנים בסדר גודל של רוני. יש לה גם נכסים שיאפשרו לה לרכוש אותו במעט מזומן. אלכס פרגוסון מעוניין כבר זמן רב בקרים בנזמה, ששויי השוק שלו עומד על כ-30 מיליון יורו. כך שריאל יכולה להגיש הצעה בשווי כולל של 70 מיליון יורו או יותר על רוני (מזומן ובנזמה). יונייטד, ללא ספק, תעדיף למכור אותו לריאל מדריד. רוני ישתלב היטב במדיניות הכוכבים של ריאל מדריד, שמבין כל הקבוצות שמעוניינות בו, היא הכי מכניסה.

 

קשה לראות את ברצלונה, שמנסה כעת לצמצם הוצאות ולחסוך כ-40 מיליון יורו כדי לרכוש את ססק פאברגאס, נכנסת לסאגת רוני.

 

למנצ'סטר סיטי יש מספיק כסף כדי לרכוש את רוני והיא אף מוכנה לשלם למנצ'סטר יונייטד כ-50 מיליון ליש"ט במזומן עבורו (ולו עוד 50 מיליון ליש"ט). עם זאת, לסיטי יש בעיה קטנה של הפסדים כספיים של 121 מיליון ליש"ט בשנה בגלל הוצאות אדירות על משכורות שחקנים. הסיטי, כדי לקבל אישור לשחק באירופה, תצטרך לקצץ באופן דראסטי את ההוצאות שלה – וגם העברת מספר שחקנים למנצ'סטר יונייטד לא תעשה זאת.

 

צ'לסי עומדת בפני בעיה דומה. יש לה כסף אבל גם הוצאות בלי סוף וצריך להוריד את תקציב השכר כדי לקבל אישור לשחק באירופה בעונת 2012/13.

 

קשה לראות את האיטלקיות נכנסות לתמונה – אין שם כסף.

 

 ארסנל, שרושמת רווחים אדירים, יכולה להיות יעד מפתיע לרוני – למרות שספק גדול אם היא תוציאו סכום גדול כל כך עבור שחקן אחד. ועוד אנגלי. טוטנהאם, לפחות לפי סוכנויות ההימורים באנגליה, היא יעד הגיוני יותר לרוני מאשר ארסנל. ייתכן.

 

אלכס פרגוסון. יוכל לבנות קבוצה ללא משאבים וללא ערכים שאבדו? אלכס פרגוסון. יוכל לבנות קבוצה ללא משאבים וללא ערכים שאבדו? צילום: איי אף פי

 

 

מה יהיה עם היונייטד?

 

לפרגוסון נשבר מהגישה של רוני, שכבר באוגוסט הודיע ליונייטד שהוא לא מעוניין להאריך את החוזה שלו בקבוצה. לא רק העובדה שנתפס עם זונות או צולם כשהוא מעשן. או שהוא צורך אלכוהול יותר ממה שהוא אמור לצרוך – אלא בעיקר מזה שרוני, מאז עזיבתו של כריסטיאנו רונלדו, שינה גישה והוא הרבה יותר מרוכז בעצמו כיום ופחות בקבוצה.

 

אלכס פרגוסון בנה ופירק מספר קבוצות במהלך ההיסטוריה שלו כמנג'ר מנצ'סטר יונייטד. הוא מעולם לא חשש לזרוק כוכבים גדולים (פול מקגארת', פול אינס, דייויד בקהאם, רוד ואן ניסטלרוי, יאפ סתאם, כריסטיאנו רונלדו ועוד) ולבנות קבוצה אחרת לחלוטין אחריהם.

 

זאת הגדולה שלו. עם זאת, בעבר היה לו קל יותר לבנות קבוצה חדשה בגלל שהמועדון היה בריא מבחינה כלכלית.

 

כיום, כשמנצ'סטר יונייטד רושמת הפסדים של יותר מ-80 מיליון ליש"ט, סביר להניח שלא יהיה לו כספים לחזק את הקבוצה כפי שהוא רואה לנכון. בהרבה מובנים הוא בונה על כישרונות צעירים מהאקדמיה של היונייטד, טום קלברלי, קיקו מאקדה, דני וולבק ואחרים. ישנה גם אופטימיות גדולה בקשר לחאבייר הרננדס החד, אבל האם מישהו מהם יכול להחליף את רוני?

 

ויש כאן גם התמודדות עם זמנים שונים עבור פרגוסון, שכבר מתקרב לגיל פרישה. את קבוצתו הגדולה ביותר בנה סביב שלד של שחקנים שהתייעצו בעיקר עם אנשי ספורט. נוויל נוויל, אביהם של גארי ופיל, היה מנהל בקבוצת הכדורגל ברי והיה סוגר את החוזה של שניהם בשיחה של 15 דקות עם ההנהלה. אביו של ראיין גיגס היה שחקן רוגבי מצוין ואביו של פול סקולס, שחקן כדורגל חצי מקצועני. כלומר היו לכולם יועצים שידעו משהו על ספורט.

 

כיום, כשהאינטרסים של השחקנים ויועציהם הם רבה מעבר לכדורגל, קשה לראות את פרגי בונה קבוצה כל כך טובה כל כך בזול.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x