$
עסקי ספורט

ליגת האלופות יכולה ללמוד מה-NFL

האם אופ"א יכולה להפוך את ליגת האלופות לליגה המכניסה בעולם? לא עם המבנה הנוכחי

אוריאל דסקל 16:3712.09.10

מישל פלאטיני, נשיא אופ"א, ובכירים נוספים בארגון נסעו בשנים האחרונות פעמים רבות לארה"ב כדי ללמוד את הסוד המסחרי של הפוטבול. לאופ"א יש הרבה מה ללמוד מליגת הפוטבול של צפון אמריקה. הענף פופולרי בעיקר במדינה אחת, אבל מצליח להכניס פי 7 מהמותג המוביל של אופ"א - ליגת האלופות,

הפופולארית הרבה יותר מה-NFL ברחבי העולם.

 

ישנן סיבות רבות לכך שהמודל הכלכלי של הספורט האמריקאי טוב יותר ממקבילו האירופי - אין ירידות לליגות משנה, ישנה רגולציה נוקשה על הוצאות, חלוקת הכנסות ועוד, אבל נראה שדווקא מבנה ליגת האלופות הוא מה שמגביל את הפיכתה לתעשייה רווחית כמו הפוטבול. המבנה הנוכחי, שקיים משנות התשעים, מיצה את עצמו.

 

אימוץ שיטת המשחקים של ה-NFL (עונה סדירה של מספר משחקים ועוד פלייאוף של משחקים בודדים - ללא גומלין) עשוי להפוך את הליגה האירופית מהנצפית ביותר בעולם למכניסה ביותר בעולם.

 

ליגת האלופות כיום היא תחרות די משמימה בשלב הבתים. כל מיני קבוצות קטנות ודי עלובות מרחבי היבשת יכולות, במקרה הטוב ביותר, להפריע במעט לקבוצות הגדולות באמת להעפיל לשלב שמינית הגמר - אז מתחיל האקשן האמיתי.

 

פלורנטינו פרס, נשיא ריאל מדריד, מפנטז כבר שנים על גיוס קבוצות הכדורגל האחרות להקמת ליגה פאן אירופית. הפיכת הצ'מפיונס ליג לליגה סגורה (אותן קבוצות לפחות לחמש שנים) וליגת אירופה סגורה שהמצטיינות בה ירוויחו את מקומן בליגה של הגדולות (והגדולות שכושלות יורדות) היא צעד הגיוני שגם אופ"א צריכה לשקול - כי הוא יביא להגדלת ההכנסות ולקידום הכדורגל.  

 

מהלך לא תחרותי? לא הוגן? לא סוציאלי? פוגע בקבוצות ממדינות קטנות כמו ישראל? אולי. אבל העובדה היא שה-NFL היא הליגה היחידה בה אי אפשר לנבא מי תזכה במשחק הגדול - אף אחד לא חשב אפילו על ניו אורלינס סיינטס בשנה שעברה או ניו יורק ג'איינטס לפני שלוש שנים. מבנה הליגה של ה-NFL מעודד כזו תחרות, וביחד עם רגולציות כגון תקרת שכר היא הופכת לתחרותית, רווחית, ומעודדת בנייה נכונה של מועדון.

 

שיבוץ המשחקים הגאוני של ה־NFL גורם לכך שמחצית מהמשחקים משוחקים מול היריבות הקבועות והשנואות מאותו מחוז, והמחצית האחרת - מול קבוצות שסיימו את העונה שעברה במאזן דומה. זה מוביל לכך שכל משחק הוא חשוב, וכיוצא מכך מושך יותר צופים בטלוויזיה ובמגרשים, מה שמוביל ליותר הכנסות. ליגה בה כל משחק הוא משמעותי - סטארטאפ של ממש! וזה לא משהו שאפשר להגיד על ליגת האלופות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x