$
עסקי ספורט

נתוני הליגה הסקוטית - הגרועים ביותר מזה 21 שנה

הקבוצות בליגה רשמו הפסד של 22 מיליון ליש"ט בעונת 2008-09. החוב הנקי טיפס ב-11 מיליון ליש"ט ל-99 מיליון ליש"ט. הדאגה העיקרית: הקבוצות קיצצו ועדיין מפסידות

סוכנויות הידיעות 13:0122.08.10

הסקירה הפיננסית השנתית של PricewaterhouseCoopers, העוסקת בכדורגל הסקוטי, חגגה בשבוע שעבר את יום הולדתה ה-21, אך לא נרשמו חגיגות או אופטימיות.

 

הכדורגל הסקוטי עבר הרבה מאז רואי החשבון החלו לעקוב אחר נתוניו הכלכליים, אך דיוויד גלן, שירש את משימת השלמת

הדו"ח בסביבות השנה ה-11 או ה-12, סיפר ל"הרלד ספורט" שהנתונים עגמומיים מתמיד. בהתחשב בכך שארבעה מועדונים בליגה נכנסו לתהליך פשיטת רגל בתקופה המדוברת, והחוב המשולב עלה מ-9 מיליון ליש"ט ל-99 מיליון ליש"ט.

 

הדו"ח מכסה נתונים שנאספו בעונת 2008-09. הקבוצות הבכירות בסקוטלנד אימצו אמנם תוכניות רדיקליות לקיצוץ עלויות, אך רובן ממשיכות להפסיד כסף.

 

לאחר שגרפו רווח משותף של 23 מיליון ליש"ט בעונת 2007-08, בעונה הבאה 12 הקבוצות בליגה רשמו הפסד של 22 מיליון ליש"ט. החוב הנקי טיפס ב-11 מיליון ליש"ט ל-99 מיליון ליש"ט, ההכנסות נפלו ב-15%, ועלויות השכר מתקרבות לרמות של 2002. עולה חשש כי הליגה הסקוטית נכנסת למיתון כפול.

 

"אנשים כל הזמן אומרים לי 'אתה מאד פסימי', ואני מניח שאולי יש צדק בדבריהם", מתאר גלן. "הדאגות בעבר כנראה התמקדו בניהול המועדונים, ובכך שהפעולות שלהם לא ברי קיימא, אך לא זה המקרה. כולנו למדנו את הלקח שלנו. כולם מנהלים תקציב מהודק יותר ומנסים לחיות במסגרת האמצעים שלהם, אבל הפסימיות שלי נובעת מכך שהכדורגל הסקוטי לא מוצא את מקומו המתאים. בקצרה, הליגה הסקוטית לא מצליחה להתחרות פיננסית".

 

גלן מוסיף: "סלטיק וריינג'רס (Old Firm) שולטות במגרש ומחוצה לו והרבה מהעושר שלהן טפטף למטה לשאר הליגה, אך הן הוזנו על ידי גביע הזהב של הצ'מפיונס ליג. אנחנו מאבדים גישה ישירה ואם זה יהפוך למסוכן יותר הם יצטרכו להתייחס לסוג השחקן שהם מקבלים ולגודל הקבוצה. אני חושב שזה כבר מתחיל לקרות. זה מאכזב בהשוואה למצבנו בעבר. אולם בראייה לאחור אפשר לומר שלא יכולנו להרשות זאת לעצמנו. אפילו אם זה היה מעולה בזמנו".

 

גלן חושב שהכדורגל הסקוטי זקוק לסוג של "ארוע משווה" אם ברצונו לחזור לאיזון, בין אם מדובר בהעברת ריינג'רס וסלטיק לאנגליה, או ליגה אטלנטית. אולם המועדונים עדיין מתאוששים מקריסת סטנטה (Setanta), ומאובדן של 21 אלף אוהדים בכל סוף שבוע כתוצאה מהמיתון העולמי, כך שהקבוצות יצטרכו לסמוך יותר מתמיד על טיפוח ומכירת כישרונות.

 

בתקופה המדוברת הריינג'רס הפסידו 14 מיליון ליש"ט, אף שהבטיחו העפלה במשך שנתיים רצופות לצ'מפיונס ליג. סלטיק רשמה רווח של 2 מיליון ליש"ט, שהפך לאחרונה להפסד של 2 מיליון ליש"ט. "בעבר היינו מצפים שיהיה גרוע בהרבה", אומר גלן על מועדון פארקהיד.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x