$
עסקי ספורט

ארסנל מציעה לאוהדים לרכוש מניות במחיר מוזל

בעל מניית האוהדים יזכה לזכויות מלאות של בעל מניה: הזדמנות להשתתף בפגישה הכללית השנתית, לשאול שאלות לגבי כיוון ההנהלה ולהצביע על המדיניות של המועדון

סוכנויות הידיעות 17:4118.08.10

בפעם הראשונה בהיסטוריה מועדון פרמיירליג מציע לאוהדים לרכוש מניות שלו במחיר מוזל. המניות של ארסנל נסחרות בבורסה ברמה של 10,000 ליש"ט למניה, אבל האוהדים יכולים לרכוש "מניות אוהדים" (fanshares) תמורת 10 ליש"ט בחודש. כך פרסמה היום קבוצת הכדורגל השלישית הכי יקרה בעולם. 

 

ארסנל

תנסה להמר על המגמה של אוהדים המתמרדים נגד הבעלים העשירים של הקבוצות, בכך שהיא מזמינה את האוהדים לרכוש מניות במועדון ולקחת תפקיד בניהולו. בעוד שאוהדי ליברפול ומנצ'סטר יונייטד יוצאים נגד מודל הבעלות הממומן על ידי חובות של משפחת גלייזר ושותפות היקס–ג'ילט. במקום, ארסנל תנסה לרתום את כוח האקטיביזם של האוהדים לטובתה.

 

מניות ארסנל נסחרות ב-10,000 ליש"ט למניה. האוהדים יוכלו לרכוש אחוזים מהמניות תמורת סכומים קטנים יחסית דרך תוכנית מניות האוהדים שתושק באופן רשמי בשבת - במשחק הקבוצה מול בלקפול.

 

האוהדים יוזמנו לשלם סכום מינימום של 100 ליש"ט, אם בתשלום חד פעמי או על ידי תשלומים חודשיים של 10 ליש"ט, לרכישת מניית אוהדים אחת, מאית של מניה ממשית.

 

בתמורה בעל מניית האוהדים יזכה לזכויות מלאות של בעל מניה: הזדמנות להשתתף בפגישה הכללית השנתית, לשאול שאלות לגבי כיוון ההנהלה ולהצביע על המדיניות של המועדון.  

 

שווי ארסנל מוערך ב-640 מיליון ליש"ט, וכל אחת מ-62 אלף המניות שלה ב-10,250 ליש"ט. הקבוצה נמצאת בבעלות רוב של ארבעה בעלי מניות: יזם הנדל"ן והספורט האמריקאי סטן קרונקי, שהוציא מיליונים כדי לרכוש פחות מ-30%, מיליונר הכרייה והמינרליים הרוסי אלישר אוסמאנוב (27%), בעלי המניות הוותיק דני פיזמן מלונדון, כיום בגלות מיסים בשווייץ מחזיק ב-16%, בעוד שליידי נינה ברייסוול סמית' מחפשת קונה ל-16% שבבעלות משפחתה מזה שלושה דורות.

 

מניות האוהדים של ארסנל אורגנו לאורך חמש שנים על ידי עמותת האוהדים של ארסנל, שמתנגדת לרכישת המועדון על ידי אינדבדואל אחד, ודורשת את ייצוג האוהדים בקבלת ההחלטות. העמותה מקווה שאחוז ניכר מכמות האוהדים הגדולה של ארסנל בבית ובחו"ל יירשמו לתוכנית, ויתרמו סכומים קטנים שיצברו לבעלת השפעה.

 

"אנחנו חושבים שזה מהותי לקבוצה שיהיו לה אוהדים פעילים ומעורבים", אמר מנכ"ל ארסנל איבן גאזידיס. "הדבר הכי חשוב הוא שהאוהדים זוכים להערכה וטיפוח, ולא מנוצלים. זה טוב לנשמה של המועדון, ולבריאותה הכללית".

 

דובר עמותת האוהדים טים פיית'ון הוסיף "חשוב במיוחד שכל בעלי המניות העיקריים בארסנל יזכו לתמיכה, ומכאן נובע שאפשר להניח לדיבורים על השתלטות".

 

עם תשלום חודשי מקסימאלי של 1,000 ליש"ט, התוכנית תדרוש בניית מנגנון לכל מי שמתקרב לאחזקה משמעותית, אולם הסימבוליות משמעותית: הצהרה של דמוקרטיה פופולארית במועדון בכיר בפרמיירליג.

 

שר הספורט, יו רוברטסון הסביר ל"גרדיאן": "ההצעה בארסנל מאירת עיניים ומתקדמת. ברור שכל מועדון לגופו צריך להחליט, אך זה מודל שהייתי רוצה שמועדונים נוספים יחקרו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x