שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מונדיאל 2010
מונדיאל קצר

אז... איך דרום אפריקה הרוויחה מהמונדיאל

אירוע הספורט הגדול ביותר שהתקיים על אדמת אפריקה מייצג נקודת מפנה למדינה המארחת ואולי ליבשת כולה. בדלויט משוכנעים שמבחינה כלכלית טהורה המונדיאל עשה רק טוב לדרום אפריקה

חיים בן דוד ונועם טייכלר 10:1208.07.10

אמנם הנבחרת המקומית זכתה בתואר המפוקפק של הנבחרת המארחת הראשונה שלא הצליחה להעפיל משלב הבתים, אך נראה כי המדינה המארחת הראשונה מיבשת אפריקה הרוויחה בכל מקרה. מונדיאל 2010 מייצג בעצם נקודת מפנה עבור דרום אפריקה.

 

שיעור מאלף

 

משחקי מונדיאל 2010 שונים במובנים רבים ממשחקי מונדיאל 2006 שהתקיימו בגרמניה. היתרונות הגלומים באירוח משחקי מונדיאל 2010 גדולים יותר עבור דרום אפריקה - שוק מתעורר עם כר נרחב של הזדמנויות, ובכללן שיפור מעמדה של המדינה במישור הגלובלי - לעומת הפוטנציאל בגרמניה שאירחה את המונדיאל הקודם. מדינות שונות (ובפרט ברזיל שמתחילה להתכונן לאירוח משחקי מונדיאל 2014), המבקשות לגייס תמיכה תקציבית לאירוח אירועים מרכזיים הן מגופים פנימיים והן מארגונים חיצוניים בינלאומיים(כגון פיפ"א), צריכות ללמוד שיעור מאלף מניסיונה של דרום אפריקה כמדינה האפריקאית הראשונה שאירחה את אירוע הספורט הנצפה ביותר.

 

מלבד משיכת המזומנים מקהל המבקרים הזרים, האירוע הגביר גם את צריכתם של המזומנים המקומיים יותר מאשר את הוצאות הגרמנים המקומיים במונדיאל הקודם.

 

מנגד, הסיכון בקיומו של המונדיאל בצל המשבר הכלכלי הגלובלי בא לביטוי בצפי למספר תיירים נמוך מאוד, בין היתר בגלל המרחק הגיאוגרפי הגדול בין דרום אפריקה למדינות המפותחות. חששות אלה התגברו במידה רבה חודשיים לפני פתיחת הטורניר, כאשר כחצי מיליון כרטיסים טרם נמכרו.

 

 

ילד דרום אפריקאי. המדינה נהנתה מתזרים מזומנים של מבקרים זרים ילד דרום אפריקאי. המדינה נהנתה מתזרים מזומנים של מבקרים זרים צילום: איי פי

 

חבילת תמריצים לאומית

 

ההכנות למונדיאל 2010 התנהלו על רקע המיתון הכלכלי העולמי שנתן את אותותיו הראשונים בשנת 2007. גם ללא אירוח משחקי המונדיאל היתה דרום אפריקה ערוכה היטב כדי להתגבר על הסופה הכלכלית עם מדיניות פיסקאלית מבוססת וחוב לאומי נמוך. עם זאת, ההכנות לאירוע סיפקו תמריץ משמעותי להזרמת מזומנים לכלכלה המקומית, ובכך אפשרו לבודד עוד יותר את המדינה מהשלכות המיתון. יתרה מזו, חלק ניכר מהשקעה זו שימש לפרויקטים שיהיה להם ערך מוחשי למדינה גם לאחר תום משחקי המונדיאל.

 

כך, לדוגמה, אפשר לומר כי האירוע שימש קטליזטור לביצוע עבודות תשתית ארוכת טווח. מדיניות מתוכננת היטב לשכירת עובדים לשיפור הכבישים, הקמת שדה תעופה חדש, הרחבת שדות תעופה קיימים ובניית אצטדיונים חדשים, כל אלה הובילו להכשרת כוח אדם מיומן שהיה מובטל בעבר. הדבר אמור להיות בעל השפעה חיובית ארוכת טווח על צמיחת המשאב האנושי הגדול במדינה, באמצעות שילוב והחזרת כוח אדם מיומן למעגל העבודה.

 

נוסף על כך, לוח הזמנים הנוקשה של מונדיאל 2010 הוביל להגברת שיתוף הפעולה בין גופי ממשלה שונים, החל ברשויות המקומיות וכלה בממשלה עצמה. ניסיון זה, הכולל תכנון מקיף ונכון תוך שיתוף פעולה בין גופי הממשל, יוכל לסייע להם גם בעתיד בעת התמודדותם עם תקופות משבר המחייבות היערכות ותכנון ראוי.

 

תשתית למאה ה־21

 

דרום אפריקה היא שילוב מעניין של מדינה מפותחת ומתפתחת; מצד אחד, יש לה בסיס טכנולוגי וכלכלי איתן המעמיד אותה בשורה אחת עם המפותחות שבאומות העולם. מצד שני, היעדר תשתיות מספקות מנע ממנה את מימוש הפוטנציאל הכלכלי המלא שלה. משחקי מונדיאל 2010 אפשרו לזרז את שיפור התשתיות שהיה נחוץ לה.

 

עד לאחרונה היה בדרום אפריקה מחסור חמור ברשת תחבורה ציבורית. הצורך להעביר עשרות אלפי אוהדי כדורגל, קבוצות ומשלחות מלווים ממקום למקום דחף את המדינה להשלים בהקדם את החלק הראשון של רכבת מהירה וחדשה ולהוסיף קווי אוטובוס בזמנים שיתאימו לפתיחת משחקי המונדיאל. עדיין קיימת עבודה רבה ותשתיות נוספות נדרשות, אך המונדיאל זירז את התחלתם של פרויקטים ציבוריים אלה, ואף הביא להשלמה של חלק מהם מוקדם משהיה צפוי אלמלא התקיימו משחקי המונדיאל.

 

הצורך בשיכון ואירוח מספר עצום של תיירים בעת שהותם במשחקים חייב את המדינה לשדרג את בתי המלון ואת אפשרויות האירוח הקיימות. כך, לדוגמה, באוניברסיטאות תוכננה חופשה החופפת למועדי המונדיאל, אשר אפשרה את שדרוג המתקנים ומעונות הסטודנטים לטובת מתן מענה הולם לאירוח ושיכון מבקרים. השדרוג יאפשר כמובן לסטודנטים ליהנות מהמתקנים הרבה אחרי שהמונדיאל ייגמר.

 

כמו כן, לפני מונדיאל 2010 התקשו שדות התעופה בדרום אפריקה לשרת ולהתמודד עם נפח התנועה האווירית המודרנית. הודות ללוח הזמנים של האירוע הצליחה העיר דרבן להשלים את בנייתו של שדה תעופה חדש על שם המלך שאקה (מנהיג שבט זולו) בעלות של כמיליארד דולר. שדה התעופה הבינלאומי החדש, בעל 3.7 ק"מ של מסלולי המראה, יכול להתמודד עם מטוסי הג'מבו הגדולים מהדור החדש כגון איירבוס A380 ומיועד לשמש כ־7.5 מיליון נוסעים מדי שנה. שדה התעופה OR Tambo ביוהנסבורג שודרג אף הוא, ונבנה בו לכבוד המונדיאל טרמינל חדש המחובר לאזור סנדטון בעיר באמצעות רכבת הנעה במהירות של 160 קמ"ש. הישג זה מתעצם בהתחשב בעובדה כי זה חמישה עשורים לא נבנה שדה תעופה במדינה.

 

 

שחקן בסוואטו. המונדיאל היווה זרז לפעולות חשובות לפיתוח המדינה שחקן בסוואטו. המונדיאל היווה זרז לפעולות חשובות לפיתוח המדינה צילום: איי אף פי

 

חשיבות רבה לירוקים

 

מונדיאל 2010 העלה למודעות מחודשת את האתגר שביצירת אנרגיה ללא השפעה סביבתית שלילית יתר על המידה. אצטדיונים חדשים שנבנו לצורך האירוע כוללים תכונות ידידותיות לסביבה, כגון אוורור טבעי ומערכת איסוף מי גשמים.

 

נוסף על כך, הערים המארחות יוהנסבורג, קייפטאון ודרבן התחייבו לנטוע עצים בקנה מידה רחב כדי לספוג את עודפי הפחמן הדו־חמצני שייווצרו. העיר דרבן, בהשראת המונדיאל, השתמשה באנרגיה המופקת במערכות הידרו תוך ניצול מרבי של הביומסה. למרות זאת, טביעת הרגל (Footprint) של מונדיאל 2010 צפויה להכפיל פי תשעה את זו של מונדיאל 2006 ולשקול פי שניים מזו של אולימפיאדת בייג'ינג.

 

פליטת הפחמן הגדולה מגיעה בעיקר מהתנועה האווירית העמוסה כתוצאה משינוע קבוצות הכדורגל והאוהדים המגיעים מכל רחבי העולם כדי להשתתף במשחקים, וזאת לצד התנועה היבשתית בין הערים המארחות הפרוסות בנקודות שונות במדינה.

 

הסתמכותה של דרום אפריקה על פחם (90% מהאנרגיה שלה) מהווה גם היא סיבה לפליטת הפחמן הגדולה.

 

עם מאגרי הפחם הגדולים שלה (היצרנית החמישית בגודלה בעולם) צפויה דרום אפריקה להישאר תלויה בפחם ואף להכפיל את קיבולת הייצור כדי לעמוד בדרישות הכלכלה הצומחת.

 

שילוב זה, לצד תחושה מחודשת של אחריות סביבתית בעידוד רוח המונדיאל, מהווה הזדמנות עבור דרום אפריקה למצב את עצמה כמובילה בתחום טכנולוגיית הפחם הנקי. טכנולוגיות כגון שריפת פחם טחון, בעירה במצע מרחף, גיוז (גזיפיקציה) ושיטות היברידיות הן רק חלק מן הטכנולוגיות אשר נמצאות בפיתוח בדרום אפריקה ועשויות להפחית את ההשפעה הסביבתית המזיקה של משאב האנרגיה העיקרי של המדינה.

 

סוגיות ביטחון ואבטחה

 

זרם האנשים הרב ששטף את המדינה, עם קהל צופי הטלוויזיה הגדול בעולם (המונה מאות מיליוני צופים), הציב אתגרי אבטחה ייחודיים לדרום אפריקה - אתגרים שלא קיבלו מענה עד כה. לפיכך, שר המשטרה הדרום־אפריקאי התייעץ עם יותר מ־30 מדינות שאזרחיהן עתידים היו לשהות בדרום אפריקה בתקופת משחקי המונדיאל. התוצאה היתה שיתוף פעולה חסר תקדים ומעורבות בינלאומית נרחבת בתחום האבטחה בדרום אפריקה.

 

בעקבות הרצון לאזן בין אווירה מסבירת פנים ובין תקני אבטחה מחמירים הפנה שר המשטרה במדינה 40 אלף שוטרים, המהווים כ־25% מכוח האדם הכולל שלו, למטרות שיטור בזמן המשחקים. כל זאת כדי למנוע מעשי בריונות, שוד וטרור. במאמץ משתתפות גם חברות אבטחה פרטיות, אשר לצד קציני משטרה שהוכשרו במיוחד למשימה חיזקו את יחידות המשטרה הרגילות. יש לציין שחלק מהעובדים שבתו מאחר שלא קיבלו את השכר המובטח להם.

 

מרכזי מבצעים משותפים (Joint Operation Centers) הוקמו בכל אחד מאתרי המשחקים של המונדיאל. כל מרכז מתאם בין כוחות המשטרה, הצוותים הרפואיים והכבאים כדי שניתן יהיה להגיב במהירות וביעילות לכל משבר או בעיה העלולה להתעורר. לכל אלה סייעו אלפי מתנדבים שכיוונו את הקהל אל האצטדיונים ומחוצה להם. זאת ועוד, משרד המשפטים ריכז גם הוא מאמץ מיוחד באירוע זה על ידי הקמת 56 בתי משפט במקומות מרכזיים ברחבי המדינה, וזאת כדי לדון ולסיים את הטיפול בכל המקרים הקשורים במונדיאל עוד לפני סיום המשחקים.

 

לכל הפעילויות הללו היתה דרושה רוח מחודשת של שיתוף פעולה בין גופים, משרדים ומחלקות הן ברמה הלאומית והן ברמה המקומית. שכלול ערוצי התקשורת, הגדרת תחומי אחריות, שרשרת פיקוד ברורה ושדרוג ציוד התקשורת ימשיכו לבטח לשרת את הגופים השונים גם לאחר המונדיאל.

 

כמו כן, יש לציין כי ככל שכלכלת דרום אפריקה ממשיכה לצמוח בקצב מהיר יותר מזה של המדינות הסובבות אותה, ההגירה הבלתי חוקית מעוררת דאגה גוברת. אבטחה ושיפורים במעברי הגבול של דרום אפריקה היו דורשים זמן רב, והמונדיאל זירז את הטיפול בהם. שיתוף פעולה בין כוחות הביטחון הלאומי, המשטרה ושירותי המודיעין מהווים גם הם הטבה משמעותית ("מורשת סיום אירוע"), אשר תישמר ותנוצל גם לאחר מונדיאל 2010.

 

 

כלב מדרום אפריקה. כעת נותר לראות עם האחדות הלאומית שייצר המונדיאל תשאר גם אחריו כלב מדרום אפריקה. כעת נותר לראות עם האחדות הלאומית שייצר המונדיאל תשאר גם אחריו צילום: אי פי אי

 

אומה מאוחדת

 

מורשת סיום האירוע הגדולה ביותר של מונדיאל 2010 קשה לכימות. מדובר בתחושת הגאווה הלאומית אשר התעצמה כתוצאה מהאירוע והשפיעה מאוד על איחוד המדינה. גם לאחר סיום משטר האפרטהייד ב־1994 עדיין היתה המדינה מחולקת במובנים רבים בין 40 מיליון התושבים השחורים אל מול 6 מיליון הלבנים. ענף הספורט קירב גם בעבר בין התושבים, והביטוי המובהק לכך היה כאשר הנשיא נלסון מנדלה הופיע בציבור לבוש בחולצה של נבחרת הרוגבי (אשר אוהדיה באופן מסורתי לבנים), כדי להפגין את הסולידריות שלו עם אזרחיה הלבנים של דרום אפריקה. מונדיאל 2010 איחד עוד יותר בין מיליוני אוהדי הכדורגל מקבוצות אתניות שונות תחת דגלם הלאומי המשותף, והוביל אותם לעודד יחד את הקבוצה שלהם ואת ארצם.

 

כבר בערב פתיחת האירוע הבינה דרום אפריקה את היתרונות הרבים שמדינות המארחות אירועי ספורט בינלאומיים גדולים מייחלות להם. האירוע סיפק דחיפה לאומית לשיפור תשתיות ולהעלאת רמת התעסוקה בתקופה קשה לכלכלה הגלובלית כולה, וסיפק נקודת איחוד למדינה אשר עדיין נמנית עם השווקים המתפתחים בעולם.

 

רבים מיתרונות אלה יישארו גם לאחר טקס נעילת המונדיאל. סביר להניח כי חלק מההטבות יצטמצמו לאחר האירוע, למשל תהיה ירידה ברמת התעסוקה באזורים מסוימים. אולם ייתכן גם שיימשכו פרויקטי הבנייה הגדולים, לרבות בנייה ושיפור מערכת הרכבות ושיפור מערכת הכבישים, וגם הכשרה וטיפוח כוח העבודה כחלק מההיערכות לקראת משחקי המונדיאל 2010 יוסיפו לתרום ולהשפיע בצורה מועילה על המדינה.

 

מחקר שנערך על ידי TNS Research מראה כי מדד אמון הצרכנים בדרום אפריקה נמצא ברמה הגבוהה זה כשנתיים. בדומה לכך, גם בגרמניה נרשם גידול במדד אמון הצרכנים סביב מונדיאל 2006, אולם השפעתו על כלכלה המנסה לצמוח בזמן מיתון גלובלי ניכרת יותר. שיתוף פעולה מוגבר בין גופים שונים בקרב הממשל, מיצובה של דרום אפריקה כיעד תיירותי אטרקטיבי ותחושת הגאווה הלאומית המחודשת יסייעו למדינה להישאר שחקנית חזקה בקדמת במת העולם גם לאחר שאור הזרקורים העולמי יתפוגג.

 

חיים בן דוד הוא שותף וראש המגזר הציבורי בפירמת ראיית החשבון והייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר. רו"ח נועם טייכלר הוא ראש תחום הספורט בקבוצת הייעוץ הכלכלי בפירמה

 

קבלו ניוזלטר יומי עם הסיפורים הכלכליים שמאחורי המונדיאל . להרשמה לחצו כאן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x