$
עסקי ספורט

להפריע למכבי או למנוע מקרה פורטסמות' בישראל?

ההתאחדות לכדורגל הוציאה תקנה לפיה עבור חוזים גבוהים יש להפקיד ערבות בגובה מלוא החוזה. במכבי תל אביב מתנגדים וטוענים שזה פוגע בהם ובכדורגל הישראלי. מי צודק?

אביתר לנג 16:0729.06.10

אחרי קיץ שלם בו בנו את הקבוצה מחדש תוך כדי שהבעלים מיטש גודלהאר שופך מיליונים, החליטה ההתאחדות לכדורגל להוציא תקנה חדשה הקובעת כי בחוזים גבוהים, יהיה צורך להפקיד ברשות לבקרת התקציבים ערבות בגובה מלוא החוזה כדי למנוע מצב שהבעלים יקרוס פיננסית והשחקן לא יכול לקבל את כספו. 

 

כוונתה של ההתאחדות היא כמובן למנוע הישנות מקרה גאידמק בבית"ר, אולם את ראשי מכבי ת"א הדבר הרתיח, בעיקר בעקבות התזמון בה זה יוצא לפועל, וזה עוד בלשון המעטה.

 

יו"ר המועדון, אביב בושינסקי אמר היום (ג') בנושא: "מדובר בהחלטה שנויה במחלוקת, בטח כשמדובר בשלב הזה של עונת ההעברות אחרי שאנחנו כבר הצלחנו להשלים את הסגל. גולדהאר שמע על ההחלטה ומאד לא אהב אותה".

 

אבל אתה מבין שרוצים למנוע פה מקרים שקרו עם גאידמק בעבר ?

"יכול להיות, אבל לכל דבר יש צורה ויש דרך לעשות. צריך גם לבוא ולהסביר את זה לפני כדי שאנשים שמשקיעים מיליונים מכספם האישי כמו מר גולדהאר, לא יפגעו ויקבלו את זה בצורה לא טובה".

 

אתה יכול להבטיח שגולדהאר זה לא גאידמק?

"אתה יכול להבטיח לי שחזי מגן זה לא גאידמק?! או ג'קי בן זקן לא גאידמק?!"

 

גורמים נוספים במועדון נשמעו היום אף בוטים יותר מבושינסקי: "זאת החלטה מוזרה במיוחד, זה גם ברור למי כיוונו את ההחלטה הזאת בדיוק, רק לגולדהאר. עד שבא מישהו ושופך פה כספים כדי שהכדורגל הישראלי יתעורר, מתייחסים אליו כאילו הוא גנב בלילה, זאת לא הגיוני".

 

בסביבתו של גולדהאר אמרו היום ל"כלכליסט": "מיטש לא הופתע, הוא ידע ועכשיו מבין עוד יותר טוב שככה עושים עסקים בישראל, זה חבל מאד".

 

גולדהאר יחוייב להפקיד בידי הבקרה התקציבית סכום של כמה מיליוני שקלים נוספים, מעבר לאלו שהוא כבר העביר.

 

במכבי מוסיפים וטוענים כי לולא התקנה היתה נקבעת קודם לכן, החוזים הרשמיים של ברק יצחקי בבקרות היו בגדר חוזי פיקס נמוכים יותר והכסף הנותר היה מגיע בצורת בונוסים, שכן אלו אינם דורשים הפקדת ערבויות בבקרה.

 

"אפילו בושינסקי תמך"

 

יו"ר הבקרה התקציבית, עופר אורליצקי, הגיב לדברים ואמר: "ראשית, אני לא אוהב את את הכינוי 'חוק גולדהאר', כי זה חוק לכל הליגה. מדובר בתקנה שהולכת לעבור באופ"א ב-2012, ככה שזה ברוח אופ"א. שנית, מדובר בחוזים מעל ל 1.5 מיליון שקל ברוטו וחוזים ללא סעיפי יציאה, כלומר שבמהלכם אין לצדדים אפשרויות לסיים את החוזה. מעבר לזה, זה נכון שלבעלים קצת קשה אבל לקבוצה, כמועדון, זה חוק שמצוין ואני מציע לאנשי מכבי להסתכל על תקנה כזאת באור חיובי".

 

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "הדיונים בנושא הערבויות החלו עוד לפני ההחתמות האחרונות של מכבי ת"א. מתפקידה של מזכירות ההתאחדות לכדורגל להביט ולדאוג לאינטרס הכולל של הכדורגל כולו, ולדאוג שקבוצות לא יעמדו בפני פירוק וששחקנים לא יעמדו בפני מצב שהם לא מקבלים משכורות. נתקלנו לא אחת בפני בעלים עתירי ממון, שהחתימו שחקנים על חוזים ארוכי טווח ועצומי ממון, ואחרי תקופה קצרה עזבו את הקבוצה והשאירו אותה עם חובות עצומים ובפני סכנת פירוק - ואת זה אנו רוצים למנוע. גם קבוצות אחרות, ולא רק מכבי ת"א, חתמו על חוזים ארוכי טווח, להפועל ת"א, בית"ר ירושלים ולמכבי חיפה יש גם כן שחקנים יקרים, והן הצביעו בעד התקנה, כי הן מבינות את האינטרס הכולל. מר בושינסקי בעצמו, בישיבת הנהלה מיום 25 במאי 2010, אמר כי הערבות צריכה "לחול על כל חוזה מקטן ועד גדול, בשביל אחד מיליון שקל זה הרבה, ובשביל אחר 2.5 מליון שקל זה כלום"- אז מה השתנה בעמדתו כעת?

 

"האינטרס של מכבי ת"א ושל אוהדיה, הוא שיהיו ערבויות שכאלה, שימנעו מצב של התמוטטות קבוצה והליכתה להליך פירוק, וזה לא משהו שלא חווינו בעבר. תביטו על אנגליה, תראו מה קרה לפורטסמות', ותבינו שמהלך שכזה הינו מתבקש כדי למנוע התמוטטות קבוצות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x