$
עסקי ספורט

קרטל פועלי ה-NBA

זה הקיץ הכי מעניין שהיה ב־NBA בשנים האחרונות, והוא ישפיע על עתיד הליגה. השאלה הגדולה: היכן ישחק לברון ג'יימס?

אסף רותם 09:2528.06.10

בעוד בארצות הברית מתרשמים מהרייטינג של משחקי המונדיאל, העניין של רוב אוהדי הספורט בכלל והכדורסל בפרט נותר מחוץ למגרש, רחוק מדרום אפריקה: היכן ינחתו הסופרסטארים שסיימו את חוזיהם והם שחקנים חופשיים? מה עשה לברון ג'יימס בלוס אנג'לס, ומה עשו שם חברי הנהלת הבולס? עם מי מדבר דוויין וייד, ומה יעשו הניקס? אמנם, דיבורים אלה נמשכים כבר מתחילת העונה, אך לאחרונה הם מגובים בפעולות ממשרדי ההנהלה, שמשדרות את הרצון של האוהדים והקבוצות - והלחץ של מנהלי הכדורסל - להנחית לפחות סופרסטאר אחד.

 

לברון ג'יימס ודוויין ווייד. יגמרו ביחד? לברון ג'יימס ודוויין ווייד. יגמרו ביחד? צילום: איי פי

 

בראש סולם העדיפויות של כל הקבוצות נמצא סעיף זהה: להחתים את לברון ג'יימס, היהלום של הליגה ושחקן חופשי. מחקר שפורסם לאחרונה העריך את שוויו לעיר שיקגו בסכום בלתי נקלט - עד 2.7 מיליארד דולר - בתנאי שיזכה באליפויות. מומחים כבר העריכו בתחילת העונה כי עזיבתו את קליבלנד תוביל לצניחה של יותר מ־100 מיליון דולר בשווי הקבוצה.

 

אבל ג'יימס לא לבד. לצדו ניצב, לראשונה בהיסטוריה, מעין קרטל של סופרסטארים שביכולתו לכופף בעלים, לגבות את סכומי המקסימום ולהכתיב מי יהיה המאמן. מעט מאוד אנשים בהיסטוריה של הליגה עמדו במקום הזה, ורק שניים, קובי בראיינט  וטים דאנקן, עשו זאת בעשור האחרון. ברצונם יבנו שושלת אליפויות אם יחליטו שניים מהם או יותר לחבור יחדיו, וברצונם ייצרו חמש קבוצות שונות ברמת הפלייאוף אם יתפזר הכישרון שווה בשווה. "אנחנו מדברים זה עם זה כל הזמן, ונחליט מה קורה רק כשנדע מה כולם מתכננים לעשות", אמר הסופרסטאר מספר 2 ברשימה, דוויין וייד.

 

המלך מחפש כס

 

רוב הפרשנים מעריכים שלברון ג'יימס נמצא בדרך לשיקגו, שם הוא יכול לקחת את הקבוצה של מייקל ג'ורדן לשושלת נוספת, מכיוון שכבר היום הבולס הם קבוצת פלייאוף, עם דריק רוז הרכז המוכשר וג'ואקים נוח משאבת הריבאונדים. הבולס גיששו אצל מאמן הלייקרס, פיל ג'קסון, מתוך ניסיון להציב זכר אלפא על הקווים, שיעזור לג'יימס לקפוץ עוד מדרגה אל האליפות.

 

אלא שהבעלים, ג'רי ריינסדורף, פשוט איננו אחד שמוכן לשלם 10 מיליון דולר לעונה על מאמן, מה שהוביל לטיסה בהולה של מנהלי שיקגו בולס בשבוע שעבר ללוס אנג'לס, כדי להחתים כמאמן את טום תיבודו, עוזר המאמן של הסלטיקס. לתיבודו, שלא הוערך בסלטיקס כבעל יכולות להיות מאמן ראשי, יש ערך מוסף: סוכנו הוא וויליאם ווסלי הנמנה עם חוג היועצים של ג'יימס (אם כי בראשם עומד כאמור מנהלו העסקי מאבריק קארטר).

 

אופציה מספר 2 היא להישאר בקליבלנד, ונראה שהבעלים, דן גילברט, מוכן להפוך את הקבוצה, והעולם בדרך, כדי להשאיר את היוסי בניון של ה־NBA אצלו בעיר. לאחר פיטורי המאמן מייק בראון, גילברט הביא לסיום דרכו של המנג'ר דני פרי מתוך רצון "להשפיע יותר". ייתכן שמעורבותו המחודשת של דן גילברט בענייני הקבוצה דווקא לא מועילה להישארותו של ג'יימס. אבל היא יוצרת גלים בעולם הכדורסל: קליבלנד מגששת בעדינות של לוחם חופש על סיפון המרמרה אצל טום איזו, מאמן מכללת מישיגן סטייט, ומדברת על חוזה של 6 מיליון דולר בשנה ל־5 שנים, עם תוספות כגון שימוש במטוס הפרטי של הבעלים דן גילברט. ובכל זאת, אם נתעלם מכל הרמזים שאנשים אחרים מפזרים, לברון עצמו כבר הודיע שיעזוב את קליבלנד ברגע שאמר שמטרתו היא כמה שיותר אליפויות.

 

 

לברון. ישפיע כמו קובי? לברון. ישפיע כמו קובי? צילום: אי פי אי

 

מה קורה באל.איי?

 

אולי הפעולה המעניינת ביותר היא זו שטרם התרחשה: מכירת לוס אנג'לס קליפרס למפיק העל דיוויד גפן, ממייסדי אולפני דרימוורקס (עם סטיבן ספילברג ודיוויד קצנברג) ובעל הון סמלי של 4.6 מיליארד דולר. ג'יימס ומאבריק קארטר היו במשחק הגמר בין הלייקרס לבוסטון בלוס אנג'לס. לברון, סופרסטאר צנוע יחסית, סירב ללכת לראות את סדרת הגמר במושבי הפרימיום של גפן, כדי לא למשוך עוד תשומת לב מסדרת הגמר. אבל קארטר היה שם.

 

אגב, הבעלים הנוכחי, דונלד סטרלינג, דחה הצעות מכירה רבות לאורך השנים. ובעשור האחרון אף הראה שהוא מתגבר על הקמצנות הסטואית שלו ומוכן להשקיע בקבוצה. ובכל זאת, ברור שג'יימס לא ישחק עבור סטרלינג, אף שלקליפרס יש את המפלצת בלייק גריפין מתחת לסלים, הסנטר, כריס קיימן, וצמד הגארדים בארון דיוויס ואריק גורדון. אבל גפן, כך אומרים, אמר לסטרלינג שהוא יכול להביא את ג'יימס אם המכירה תצא לפועל. ואיפה הניקס והנטס? הרחק מאחור, כך נראה, מכיוון שלמרות העיר המפתה, הקבוצות לא מציעות מספיק כישרון לצדו של המלך.

 

הלוביסט ווייד

 

הלאה. דוויין ווייד ככל הנראה לא יגיע לשחק בעיר הולדתו, שיקגו. הוא עושה לובינג רציני מאוד כדי להביא סופרסטאר נוסף - ככל הנראה כריס בוש - למיאמי, לשחק עמו תחת פאט ריילי. עוד נלחש כי ריילי ינסה להחתים את ריי אלן המזדקן מבוסטון לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב, לקלוע שלשות, כדי לפנות את הצבע לבוש ולחדירות של ווייד, שאינו קלע משובח במיוחד מבחוץ. כריס בוש מוזכר עד כה אך ורק ככלה בנישואים החדשים, כלומר כחלק מצמד. רוב הפרשנים מסכימים שהוא ולברון יהיו צמד טוב יותר מאשר כל שאר הצמדים, גם בגלל סגנונות המשחק שלהם, שמשלימים זה את זה, וגם בגלל האופי הצנוע יחסית של בוש, שלא יאיים על אלפא דוג שלצדו.

 

אמארה סטאדומייר עשוי להישאר בפניקס, והוא נמצא בעדיפות נמוכה יותר מבחינת פאט ריילי ומיאמי, שמחפשים פורוורד פעיל יותר בריבאונדים או במילים אחרות: את בוש. בואו לא נשכח את הניקס, שעשויים לפשל כהרגלם ולהחתים כמשיח שקר שחקן שזקוק לקבוצה סביבו - וכזאת כזכור אין בניו יורק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x