$
מונדיאל 2010
מונדיאל קצר

מותג מעמד הפועלים

המותג "וויין רוני" נבנה כנציג מעמד הפועלים בכדורגל האנגלי. הוא "סטריט פייטר", ש"גדל על היציעים" ו"אנטיתזה" ל־DB (דיוויד בקהאם). כך בונים את תדמיתו של הכוכב הגדול של נבחרת אנגליה. וכך זה גם סיבך את אנשיו בפלילים ובמשפטים

אוריאל דסקל 09:4117.06.10

לבית המשפט בוורינגטון, לא רחוק מליברפול, הגיע ב־2004 מקרה משונה של סחיטה באיומים. גיבורי הפרשה היו הנתבע ג'ון היילנד, מתאגרף חובבן לשעבר, ושני עמיתיו אנת'וני וכריס בייקון, בריונים שקיבלו את התואר "יועצי ביטחון". השלושה הואשמו בשימוש באיומים והפחדה כדי להוציא מפול סטרטפורד 375 אלף ליש"ט.

 

עכשיו, זה לא היה מעניין אותנו לולא סטרטפורד היה סוכנו של אחד, וויין רוני. המקרה החל בסתיו 2003 כשרוני עוד היה ילד ליברפולי כישרוני שהכניס אושר ואופטימיות לעם היושב בממלכת אנגליה עם תצוגות ושערים מרהיבים במדי אברטון. סטרטפורד נכנס לתמונה כמה שבועות לפני שרוני החל לנהל משא ומתן לחידוש חוזה הנוער שלו באברטון. אז החליף רוני את סוכניו באופן מפתיע: פטר מקינטוש פוטר וסטרטפורד קיבל את התפקיד. סטרטפורד, בעל השפעה רבה בכדורגל באנגליה (החברה שהקים פרואקטיב חתומה עם 270 כדורגלנים ועשרות מאמנים), הפך את רוני משחקן נוער עם משכורות של 85 ליש"ט בשבוע לכוכב עולה עם חוזה בשווי 14 אלף ליש"ט בשבוע.

 

היילנד הוא איש סודו של מקינטוש ויודע שסטרטפורד הציע כפיצוי על "חטיפת רוני" 5,000 ליש"ט. מקינטוש לא התרצה. הוא הזמין את סטרטפורד לפגישה והביא עמו את היילנד. סטרטפורד מביא את קני דלגליש, כוכב ומנג'ר ליברפול לשעבר, ומאפיונר לונדוני העונה לשם טומי אדאמס. לא ברור מה אדאמס עשה בפגישה הזאת, אבל הוא כנראה היה שם כדי להפחיד את מקינטוש. בפגישה לא התקדמו הצדדים לפשרה וקבעו להיפגש שוב. חודש לאחר מכן שוב פגישה - הפעם סטרטפורד, ללא אדאמס או דלגליש, מציע להיילנד 50% מההכנסות העתידיות שלו כמייצגו של רוני. היילנד לא מרוצה.

 

הוא רוצה 50% מההכנסות העתידיות של רוני ולא של סטרטפורד, שכמובן לא מסכים. נקבעת עוד פגישה. בפגישה השלישית כבר פורצים לחדר האחים בייקון ודורשים 50% מההכנסות העתידיות של רוני. בסוף מסכים סטרטפורד לשלם בין 375 אלף ליש"ט להיילנד במזומן, במזוודה. מה שהיילנד לא ידע זה שסטרטפורד צילם את כל הפגישה, וכמה שעות אחריה המשטרה כבר ביקרה את האחים בייקון והיילנד. בית המשפט היה אמור לקבוע עונש להיילנד ובייקון, אבל אז התגלו סדקים בעדויות של סטרטפורד והקייס נפל. מקינטוש ינסה בשנים הקרובות לקבל 10 מיליון ליש"ט בפיצויים על אובדן רוני.

 

 

וויין רוני. הרוויח 35 מיליון ליש"ט עד כה וויין רוני. הרוויח 35 מיליון ליש"ט עד כה צילום: איי פי

 

מי תכנן להרוויח מרוני?

 

בכל מקרה, ב־2008 פול סטרטפורד נמצא אשם בהתנהגות בלתי הולמת בכל הקשור לפעילותו עם רוני - כולל קבלת תשלומים לא חוקיים. הוא נקנס ב־300 אלף ליש"ט ומקבל השעיה ל־18 חודשים. זה כמובן לא הפריע לרוני לעבור מאברטון למנצ'סטר יונייטד עבור 27 מיליון ליש"ט (סטרטפורד קיבל עמלה נאה של 1.5 מיליון ליש"ט מהסכום). השחקן גם חתם על חוזה ב־90 אלף ליש"ט בשבוע (בסיסי), שמהם סטרטפורד מקבל אחוז כלשהו וגם 1.52 מיליון ליש"ט בשנה ב"זכויות תדמית" (image rights).

 

בינתיים התפתח קרב בחזית אחרת לחלוטין. סטרטפורד עזב את פרואקטיב, הסוכנות שהקים, באוקטובר 2008 ולקח את רוני איתו. הסוכנות לא מוותרת על הכוכב האנגלי בקלות וטוענת כי הוא חתום איתה ולא עם סטרטפורד. הוא הרי אמור להיות אחד השחקנים העשירים והמכניסים ביותר בעולם ממש בקרוב. פרואקטיב דורשת עמלה של 20% על החוזים שסטרטפורד השיג לרוני (עם קוקה־קולה ונייקי). בסך הכל הדרישה היא שסטרטפורד והחלוץ ישלמו לסוכנות 4.3 מיליון ליש"ט.

 

לפי מרק פייג', המנהל הפיננסי של פרואקטיב, הסוכנות תכננה להרוויח 11.5 מיליון ליש"ט מרוני לאורך החוזה בן שמונה השנים שלו איתה.

 

אל תקראו לו מטרוסקסואל

 

המקרה חושף לחלוטין את רוני ואת האסטרטגיה השיווקית של המותג שלו ושל אנשיו. אנשיו של רוני לא ניסו לשנות אותו או תדמיתו כדי להפוך אותו לבעל משיכה שיווקית פרסומית. להפך, הם דרשו להחצין את עמדתו כ"גבר אמיתי" עם שערות חזה שמציצות מחוץ לחולצה, "אנטיתזה" לדיוויד בקהאם. כך אמרו התובעים לבית המשפט במנצ'סטר בתביעה של פרואקטיב נגד רוני וסוכנו.

 

סטרטפורד אמר כי רוני בן ה־17 קיבל "ערכי מותג" הקשורים לרקעו כבן מעמד הפועלים. זה משתלב היטב עם האישיות שלו. אם תקראו לו מטרוסקסואל הוא בטח לא יבין, ואז הוא יחטיף לכם אגרוף בפרצוף.

 

לפי המסמכים שנחשפו בבית המשפט אסטרטגיית המותג של "Team Rooney" היתה: "וויין הוא לוחם רחוב, מוצר של היציעים - האנטיתזה ל־DB (דיוויד בקהאם). הוא עם הרגליים על הקרקע, לא מיוצר במפעל, מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל".

 

מלבד חשיפת אסטרטגיית המותג נחשפה גם הדרך שבה עשה רוני הון של 35 מיליון ליש"ט.

 

לפי המסמכים רוני אמור לחתום הקיץ על חוזה של 150 אלף ליש"ט בשבוע עם מנצ'סטר יונייטד. אולי אחרי המונדיאל. הוא מקבל מיליון ליש"ט בשנה מנייקי ועוד 118,689 ליש"ט בכל שישה חודשים מחברת משחקי המחשב EA ספורטס.

 

כמו כן מקבל רוני 3.55 מיליון ליש"ט עבור הסכם כתיבת חמישה ספרים עם ההוצאה לאור HarperCollins. מקוקה־קולה הוא מקבל 600 אלף ליש"ט בשנה. קולין, אשתו, מקבלת סכום נאה מההסכם עם מגזין OK! קולין חשובה לבניית המותג של האדם הפשוט. אחרי הכל, הוא הציע לה נישואים בתוך קאדילק בתחנת דלק.

 

וגם משפחתו הפשוטה והמאוד ליברפולית של רוני חשובה למותג. המשטרה נאלצה מדי פעם להפריד בין בני המשפחה לאחר שאירוע משפחתי רווי אלכוהול הידרדר להחלפת מהלומות משפחתית.

 

אגב, האם כל המשפט - שעדיין מתנהל, יפריע לרוני בריכוז? רוני לא הוציא הודעה בשמו, אבל דוברו מסר ש"הבהירו לנו שלא ייתנו גזר דין עד הדקה האחרונה של המעורבות של וויין במונדיאל בדרום אפריקה".

 

 

וויין רוני. יביא את הגביע? וויין רוני. יביא את הגביע? צילום: איי פי

 

"כדורגלן של האנשים"

 

עבור ילד שמגיל 16 גדל באור הזרקורים - ונכווה מהם לא פעם (הוא נתפס בבית בושת וסיפק "עדויות", כגון צילום CCTV וחתימה עם הקדשה לזונה הבוגרת: "זיינתי אותך ב־28 בדצמבר. באהבה, וויין רוני") - רוני דווקא התגבר היטב. קודם כל, אירועי בית הבושת לא פגעו בתדמיתו. להפך, הוא נתפס כ"כדורגלן של האנשים", להבדיל מבקהאם, "הכדורגלן של המטרוסקסואלים והמזרח אסייתים". זכייה במונדיאל תביא, כמובן, ליותר פרסומות, יותר הסכמי חסות ובכלל לעקיפת המותג רוני על פני המותג המפונפן בקהאם.

 

וזה לא שרוני הוא לא תעשייה של איש אחד. הוא פשוט תעשייה אחרת. אם בקהאם פרסם את ארמאני, אז רוני יפרסם את בירה "טייגר". בקהאם, שלא שותה ומעולם לא שתה, לא יפרסם בירה - רוני כן. וזה ההבדל. רוני הוא לא מותג. הוא "אחד מהחבר'ה". בשכונתו קוראים לו עדיין "ג'ימי" על שם ג'ימי פלויד האסלנבק, שחקן לידס וצ'לסי לשעבר שרוני הושווה אליו בגיל צעיר יותר.

 

רוני הצליח להתגבר על הרבה לחצים ונהפך לאיש משפחה. הוא נפטר ממכוניות האסטון מרטין והלמבורגיני שלו ורכש ב.מ.וו ארבע על ארבע ואאודי סולידיות. הוא עדיין לא בן 25 אך מסמל כיום את נבחרת אנגליה החדשה של פאביו קאפלו: פחות הייפ ויותר עבודה. האם זה יוביל לזכייה במונדיאל?

 

כדי שזה יקרה יצטרך רוני לשפר בהרבה את היכולות ואת הגישה שלו מהמשחק נגד ארה"ב. "לא ראינו את וויין רוני האמיתי נגד ארה"ב", אמר אלן שירר, כוכב נבחרת אנגליה לשעבר. "למה? אני חושב שזה קשור להתנהגות שלו אבל בעיקר לטקטיקה. הרבה תשומת לב מופנית לוויין רוני והוא יודע שהוא צריך לשמור על עצמו ולא להתעצבן. לא להיכנס לוויכוחים עם שופטים ולא לתקל בפראות". שירר הוסיף: "אני מאוד מקווה שכל ההגבלים המנטאליים הללו לא יפגעו בניצוץ שלו. רוני חייב לשחק עם אש בבטנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x