$
מונדיאל 2010
מונדיאל קצר

פורטוגל הכי טובה (ביחס לאוכלוסייה שלה)

הנבחרת הטובה ביותר בגביע העולמי ביחס לאוכלוסייה במדינתה היא זו של כריסטיאנו רונלדו. יפן היא הגרועה ביותר

רונן וודלינגר 16:1613.06.10

האורוגוואים אוהבים להתהדר, ובצדק, בעובדה שמדינה עם אוכלוסיה כל כך קטנה - פחות מ-3.5 מיליון תושבים -זכתה בשני גביעי עולם. אלא שזה היה מזמן - הזכייה האחרונה ב-1950 - והיום קשה לראות נבחרת ממדינה כל כך לא מאוכלסת זוכה במונדיאל. האם זה אומר שיש קשר ישיר בין גודל האוכלוסייה לבין רמת הנבחרת?

 

לא בהכרח. לפי היגיון כזה היינו מצפים שארצות הברית - המאוכלסת ביותר מבין המדינות המשתתפות - תזכה בטורניר. אלא שעם כל הכבוד לתיקו מול אנגליה בשבת, עבור האמריקאים גם רבע גמר ייחשב לסנסציה.

 

כדי לבדוק את הסוגיה נבנתה טבלה שמדרגת את 32 המדינות המשתתפות בטורניר מבחינת מספר התושבים (ארצות הברית ראשונה, סלובניה עם 2.1 מיליון איש אחרונה), ומבחינת המיקום שלהן בדירוג הנבחרות של פיפ"א.

 

רונלדו. שווה ערך ל-25% מפורטוגל רונלדו. שווה ערך ל-25% מפורטוגל צילום: אי פי אי

 

לפי הטבלה, ארצות הברית ממוקמת במקום נמוך ביחס שבין גודל האוכלוסייה (310 מיליון תושבים) לבין המיקום שלה בדירוג של פיפ"א (11). במילים אחרות, ארצות הברית נמצאת בפער של 10 נקודות בין שני הגורמים. עם זאת, ארצות הברית היא לא החלשה ביותר ביחס הזה. את המקום האחרון תופסת יפן, שמדורגת רביעית בכמות התושבים (127.4 מיליון), אבל רק במקום ה-28 בדירוג של פיפ"א - פער של 24 מקומות.

 

בקצה השני של הסקאלה נמצאת נבחרת פורטוגל - עם 10.6 מיליון תושבים (מקום 23) ומקום 3 בדירוג של פיפ"א - היא מקבלת יחס של 20+, שהוא הטוב ביותר באליפות. שנייה אחריה אורוגוואי (18+) ושלישית הולנד (17+). גם ספרד, אחת הפייבוריטיות הבולטות לזכייה, נמצאת בצמרת הטבלה: הנבחרת, שמדורגת 2 בדירוג של פיפ"א, מייצגת מדינה בת 46 מיליון תושבים "בלבד", כלומר 10+ לפי הטבלה.

 

מעצמות כדורגל נוספות נמצאות בעיקר במרכז הטבלה - ארגנטינה עם יחס של 6+, איטליה 3+, וברזיל ואנגליה עם יחס של 1+, כלומר כמעט שוויון ביחס שבין האוכלוסייה לבין הדירוג. אגב, צריך לזכור ששתי המדינות המאוכלסות ביותר בעולם - הודו וסין - בכלל לא הגיעו לדרום אפריקה. בשורה התחתונה, גם אם אורוגוואי לא תחזור בקרוב על הישגי העבר שלה, טוב לדעת שהצלחה בכדורגל עדיין תלויה בעיקר במסורת, תרבות ספורטיבית, השקעה וכישרון. האם זה אומר שנראה את ישראל בברזיל 2014?

 

ספרד תיקח בגלל שווי שחקניה?

 

אגב, לפי קבוצת הפיננסים האיטלקית, UniCredit Group, ספרד תזכה במונדיאל כיוון ששווי השחקנים שלה הוא הגבוה ביותר - 650 מיליון יורו (787 מיליון דולר). אנגליה, צרפת וברזיל במקומות הבאים.

 

"עוצמת הקבוצה נשקפת על פי שווי השוק של שחקניה", אמר אנדראס ריס, כלכלן ב- UniCredit Group. "ככל שהמחיר גבוה יותר, כך כישורי הכדורגל של השחקן גבוהים יותר".

 

לפי UniCredit Group פציעות לשחקנים כמון סמואל אטו וכריסטיאנו רונלדו, השווים 25% מסך שווי הקבוצות שלהם, עשויות להיות קטלניות לסיכויי ההצלחה של נבחרותיהם. פציעתו של מיכאל באלאק הורידה את המחיר הכולל של נבחרת גרמניה ב-6.4%.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x