$
עסקי ספורט

מנצ'סטר יונייטד הפסידה 66 מיליון ליש"ט ברבעון הראשון

חובות המועדון יצמחו ל-750 מיליון ליש"ט בתום שנת 2010. משפחת גלייזר עדיין לא מוכנה לדבר על מכירה אפשרית של המועדון

סוכנויות הידיעות 17:2530.05.10
מנצ'סטר יונייטד בזבזה כמחצית מההכנסות ממכירתו של כריסטיאנו רונלדו על מימון החוב מחדש מוקדם יותר השנה. כך נחשף במהלך סוף השבוע.

 

תוצאות הרבעון שהסתיים במרץ 2010 מראות הכנסות גבוהות – 219 מיליון ליש"ט (עלייה של 26 מיליון ליש"ט) בתשעת החודשים שעד מרץ ועתודות מזומן
של 95.9 מיליון ליש"ט. עם זאת, חוב המועדון ממשיך להכביד על הקבוצה.

 

הקבוצה הפסידה 65.9 מיליון ליש"ט בשלושת החודשים הראשונים של 2010 בגלל הוצאות על מימון מחדש של משפחת גלייזר. ההפסד מגיע כתוצאה מתשלום של 9.5 מיליון ליש"ט בריבית ועוד תשלום של 40.7 מיליון ליש"ט – 5 מיליון יותר ממה שציפו – על תשלומי מימון. נוסף לכך ישנו הפסד של 19.2 מיליון ליש"ט שנובע מהמרות מחירי הריבית - כך לפי הדיווחים.

 

החוב הכולל גדל ל-730 מיליון ליש"ט. לפי הדו"חות נראה כי המועדון שילם 40.7 מיליון ליש"ט כדי לממן מחדש חלק מחוב המועדון. 12.7 מיליון ליש"ט – שווה ערך להכנסה של משחקי הבית בצ'מפיונס ליג העונה. 28 מיליון ליש"ט נוספים יועברו לכיסוי החוב בחמש השנים הקרובות.

 

למרות עתודות המזומנים לא נראה כי המנג'ר סר אלכס פרגוסון יוכל לרכוש שחקנים בכסף רב. הריבית השנתית על החוב – 45 מיליון ליש"ט – לוקחת חצי מהעתודות המזומנים.

 

יתרה מזאת, למרות שחוב המועדון ירד מ-543.3 מיליון ליש"ט ל-520 מיליון ליש"ט, הוא יגדל מחדש ל-532 מיליון ליש"ט בגלל אגרות החוב שמכרו הגלייזרים ב-500 מיליון ליש"ט.

 

החוב החיצוני לקרנות הגידור (PIK) עומד על 225 מיליון ליש"ט. הוא צפוי לצמוח מאוגוסט אז שיעור הריבית יעלה מכ-14% ל-16.25%.

 

הדו"חות מיולי 2009 מראים כי חובות חברת האם של מנצ'סטר יונייטד, Red Football Venture, בגובה 716.5 מיליון ליש"ט – וייתכן שבתום שנת 2010 יעמדו החובות על 750 מיליון ליש"ט.

 

"זה מועדון שמנוהל היטב אבל מתחתיו יושבים פרטים פיננסים מגעילים", אמר מקור לאתר Goal.co.uk.

 

"האבירים האדומים" קבוצת האוהדים העשירים שמעוניינים לרכוש את המועדון, כנראה יקפיאו את התוכנית שלהם להגיש הצעה בשווי 1 מיליארד ליש"ט על המועדון. האבירים האדומים היו מעוניינים להגיש הצעה על המועדון לפני שריקת הפתיחה של המונדיאל. הודעה בנושא תצא בשבוע הקרוב.

 

הגלייזרים נחושים בדעתם לא לנהל שום משא ומתן על מכירת המועדון. ודיוויד גיל, מנכ"ל המועדון, אמר: "אנחנו יכולים להשקיע בשחקנים, להשקיע במגרש האימונים – ואנחנו מתכננים להשקיע גם באצטדיון. יש את הכסף. אנחנו לא בסיטאוציה בה אלכס פרגוסון מוגבל עם מה שהוא רוצה לעשות עם המועדון".

 

דאנקן דראסדו, מנכ"ל עמותת האוהדים של מנצ'סטר יונייטד (MUST) אמר: "הגלייזרים לא עשו כמעט כלום בחמשת השנים האחרונות אבל כעת שיש דיבור על הצעה מקונצרן ידידותי לאוהדים ויש דיבור על אי חידוש מנויים לפתע הם בפאניקה.

 

"הם מסתתרים מאחורי יח"צנים ועובדים של המועדון. גיל לא היה מגן עליהם אם הוא לא היה שכיר שלהם. כשהם יילכו אולי הם יזכו לשמוע את מה שהוא באמת חושב עליהם. הם לא העבירו פני למועדון. הכסף שבו הם השתמשו לרכישת המועדון עבר לבעלי המניות מהם הם קנו. את ההלוואה שלקחו כדי לממן את הרכישה הצמידו למועדון. בסופו של דבר הם לקחו ממנו המון כסף".

 

בינתיים בליברפול, רפא בניטס יקבל רק 5 מיליון ליש"ט להשקיע ברכש. כך לפי הדיווחים באנגליה. זאת למרות שטום היקס, הבעלים, אמר שיהיו "סכומים נאים" להשקיע ברכישה.

 

בניטס יהיה חייב למכור שחקנים – ביניהם יוסי בניון – כדי לממן את בניית הקבוצה מחדש. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x