$
עסקי ספורט

הפרמיירליג לא עוברת את מבחן הפייר-פליי הפיננסי

14 מ-20 קבוצות הפרמיירליג יצטרכו להקטין באופן משמעותי את הוצאותיהן על משכורות שחקנים בשביל לשחק בטורנירים של אופ"א

סוכנויות הידיעות 16:5126.05.10

רוב קבוצות הפרמיירליג יצטרכו להקטין באופן משמעותי את הוצאותיהן על משכורות שחקנים אם הן מעוניינות לקבל רישיון של אופ"א ולשחק בטורנירים של התאחדות הכדורגל האירופית.

 

חוקי "הפייר-פליי הפיננסי" של אופ"א יוצגו מחר במפגש של הוועד המנהל של הארגון. לפי החוקים, קבוצה

שלא תהיה מאוזנת מבחינה תקציבית לא תקבל אישור מאופ"א לשחק בטורנירים שלה מעונת 2012/13. לפי החוק, קבוצה תוכל לתפעל עצמה רק מהכספים שהיא מייצרת.

 

לפי בדיקה של דיוויד קון מ"הגרדיאן", 14 מ-20 קבוצות הפרמיירליג הפסידו כספים בעונת 2008/09. בלקבורן הרוויחה 3.6 מיליון ליש"ט אבל כתוצאה מהלוואת בעלים בשווי 5 מיליון ליש"ט - שזה, לפי תקנות הפייר-פליי הפיננסי לא חוקי.

 

רוב מועדוני הפרמיירליג צריכים את הבעלים כדי לסיים את העונה. מנצ'סטר סיטי וצ'לסי סיימו את העונה בהפסדים של 93 מיליון ליש"ט ו-47 מיליון ליש"ט בהתאמה.

 

לפי החוקים החדשים, בעלי קבוצות יוכלו להשקיע בקבוצה רק דרך העברת כספים ולא הלוואת בעלים. הקבוצה תוכל לקבל השקעות מחוץ למסגרת ההכנסות רק אם השקעות אלו ילכו לכיוון של בניית מתקנים ופיתוח מחלקות הנוער.

 

כיום, הבעלים בפרמיירליג מכסים עם הכנסות הקבוצה את שכר השחקנים וריביות על הלוואות.  

 

עוד קובעים החוקים החדשים, כי מעונת 2012/13 ועד תום עונת 2014/15 יוכל אדם פרטי להשקיע 45 מיליון יורו ברכש ושחקנים. בשלוש עונות שאחרי 2015 יוכל אדם להשקיע 30 מיליון יורו בלבד.

 

מישל פלאטיני, נשיא אופ"א אמר בראיון ל"גרדיאן" כי הוצאה מעבר ליכולות הכספיות של כל קבוצה "מסכנת את הישרדות הספורט שלנו".

 

בפרמיירליג, מלבד מנצ'סטר סיטי וצ'לסי - ליברפול הפסידה 55 מיליון ליש"ט בגלל תשלומי ריבית בשווי 40 מיליון ליש"ט. אסטון וילה רשמה הפסדים של 46 מיליון ליש"ט בעונת 2008/09. הבעלים, רנדי לרנר, כיסה את ההפסדים עם הלוואת בעלים.

 

סנדרלנד הפסידה 26 מיליון ליש"ט. מנצ'סטר יונייטד רשמה רווח רק בגלל מכירתו של כריסטיאנו רונלדו ב-81 מיליון ליש"ט. עם זאת, בארבע שנים שלפני ומאז שהקבוצה נרכשה על ידי משפחת גלייזר, רשם המועדון הפסדים כספיים בכל שנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x