$
מונדיאל 2010

פיפ"א מציגה: מונדיאל נטול מיסים

התחייבויות המדינות שמעוניינות לארח מונדיאל כולל פטור מלא ממס לפיפ"א, לחברות הבת שלה וגם לשחקנים בטורנירים. האם אירוח מונדיאל משתלם לנוכח ההפסד העצום מתשלומי מס?

סוכנויות הידיעות 11:0317.05.10

ערוץ BBC חשף את ההיקף המלא של הטבות המיסים שדורשת התאחדות הכדורגל פיפ"א ממדינות המעוניינות לארח את המונדיאל. ביום שישי האחרון, ה-14 במאי בציריך, הגישו נציגי התאחדויות הכדורגל מרחבי העולם את הצעותיהם לאירוח הטורנירים הבאים שייערכו ב-2018 וב-2022. המדינות המעוניינות התבקשו לציית לשורה ארוכה של תנאים שפיפ"א הציבה - ושברצונה לשמור עליהם חסויים.

 

אחד מהתנאים מתייחס לכך שהאירוע כולו חייב להיות פטור ממס עבור פיפ"א. "כל מדינה שתארח את המונדיאל חייבת להעניק פטור מלא ממס לפיפ"א ולשאר החברות המעורבות באירוח ובארגון האירוע", אמר דובר של פיפ"א. פירוש הדבר שעל מנת לזכות במכרז, כל ממשלה חייבת להסכים לוותר על מאות מיליוני דולרים במיסים לטובת פיפ"א, שכארגון צדקה, כמעט ואינה משלמת מיסים למדינת האם שלה שוויץ.

 

ההחלטה לגבי המדינה המארחת של מונדיאל 2018 ו-2022 תתקבל על ידי פיפ"א בדצמבר, לאחר שזו תשקול את ההצעות עבות הכרס שהגישו המדינות המועמדות. ספרי ההצעה כוללים פרטים לגבי הדרך בה מתכננת המדינה המארחת לארגן אירוע בסדר גודל שכזה. הם צריכים לכלול גם שמונה התחייבויות ממשלתיות.

 

האם היא כוללת פטור לשחקנים? "אין באפשרותי לענות על כך", אמר דובר של הקבוצה שארגנה את הצעתה של אנגליה לאירוח הטורניר ב-2018. "פיפ"א דורשת ממסמך ההצעה להישאר חסוי". אולם הוא טרח להדגיש כי הסודיות חלה על כל הסעיפים, כולל אלו המתייחסים למתן ויזות, אישורי עבודה, נסיעות, שערי חליפין, זכויות מסחריות ושידור. "לא מדובר בסודיות סלקטיבית", הוא ציין.

 

ספ בלאטר. לאחר המונדיאל שנערך ב-2006, התאחדות הכדורגל הגרמנית (DFB) שילמה 101 מיליון יורו במגוון מיסים ספ בלאטר. לאחר המונדיאל שנערך ב-2006, התאחדות הכדורגל הגרמנית (DFB) שילמה 101 מיליון יורו במגוון מיסים

 

פטר מלא ממס לפיפ"א ולחברות הבת שלה

 

עם זאת, לא כל המדינות מרגישות כל כך מחויבות לסעיף הסודיות. הולנד ובלגיה הגישו הצעה משותפת לאירוח הטורניר ב-2018 או ב-2022 והממשלה ההולנדית פרסמה לאחרונה את כל שמונת ההתחייבויות הממשלתיות באתר הרשמי שלה, בצורה של מכתב טיוטה לנשיא פיפ"א ספ בלאטר.

 

התחייבות מספר שלוש דורשת "פטור מלא ממס לפיפ"א ולחברות הבת שלה", והיא "אינה מוגבלת לאירועים או למסגרת זמן".

 

"הפטור המצוין בסעיף זה חל על כל ההכנסות, רווחים, הוצאות, עלויות, השקעות וכל סוגי התשלומים במזומן או בצורות אחרות, כולל באמצעות 1. משלוח של סחורות או שירותים. 2. אשראי. 3. משלוחים אחרים. 4. בקשות או 5. תשלומים שנעשו על ידי פיפ"א ו/או לחברות בת של פיפ"א", מצוין במכתב.

 

הפטור חל גם על גופים קרובים כמו וועידת הארגון המקומית, קונפדרציות של פיפ"א, ההתאחדויות החברות בפיפ"א, כולל ההתאחדות המארחת, הערוץ המקומי שישדר את המשחקים וספקי השירותים של פיפ"א. הפטור חל כל עוד המס הפוטנציאלי קשור ישירות או בעקיפין למונדיאל או לכל אחד מהאירועים הנלווים שלו.

 

למרבה העניין, המסמך אינו מציין באופן מפורש את המשתתפים בעלי הפרופיל הגבוה ביותר במונדיאל - השחקנים. אך הפטור ההולנדי לאינדיבידואלים נראה ככולל הכל: "אינדיבידואלים המועסקים או שנשכרו על ידי: פיפ"א, חברות בת של פיפ"א, וועידת ארגון מקומית, קונפדרציות של פיפ"א, התאחדויות חברות בפיפ"א, הערוצים המשדרים, ספקי השירותים של פיפ"א.

 

"ללא קשר להגדרתם של אותם אינדיבידואלים כתושבים של הולנד למטרות מס, לא יחולו עליהם תשלומים של מיסים בנוגע ל: תשלומים, זכויות נלוות, פיצויים, וכל סוג אחר של שכר שיתקבל מאחת מהישויות שציונו ואינה ממוקמת בהולנד. רק בנוגע לתשלומים, זכויות נלוות, פיצויים, וכל סוג אחר של שכר שיתקבל על ה-31 בדצמבר בשנה שלאחר הטורניר".

 

הכל בגלל הגרמנים

 

לאחר המונדיאל שנערך ב-2006, התאחדות הכדורגל הגרמנית (DFB) שילמה 101 מיליון יורו במגוון מיסים על הפעילות שלה במהלך הטורניר. גרמניה הטילה גם מיסים על השחקנים והמאמנים שלא מתגוררים במדינה כרגיל, וחייבה אותם לשלם 21.1% מהמשכורת, הבונוסים שלהם והכנסות מפרסומות. כתוצאה מכך הרוויחה המדינה קצת יותר מ-7 מיליון יורו. כל שאר האנשים הקשורים לארגון הטורניר זכו לפטור ממס הכנסה בגרמניה, אף שהמע"מ הוטל על המכירות והשירותים כרגיל.

 

הדו"ח הרשמי של ממשלת גרמניה בנוגע לאופן ארגון האירוע, חשף כי 170 אלף זרים קיבלו אישורי עבודה כחלק מהתחרות. דובר בגרמניה ציין כי לא מדובר במספר הכולל של אנשים שזכו לפטור ממס, שכן לא קיים נתון מדויק. אך עולה מכך שעשרות אלפי אנשים הרוויחו מהדרישות של פיפ"א.

 

בינתיים, ממשלת ברזיל, שכבר זכתה בזכות לארח את המונדיאל של 2014, הסכימה לפטור את פיפ"א ושותפותיה מתשלום מיסים על סחורות ושירותים הקשורים לטורניר במשך חמש שנים: החל מינואר 2011 ועד סוף 2015. "ברזיל צפויה להרוויח הרבה יותר מההשפעה המעוררת שתהיה לטורניר על הכלכלה", אמר בשבוע שעבר שר הספורט הברזילאי אורלנדו סילבה.

 

ברגע שיעבור חוק בקונגרס, פטור ממס הכנסה יחול על לא תושבים המועסקים, או קשורים בדרך כלשהי לארגון המונדיאל. "הפטור יחול גם על שופטים, שחקנים וחברים אחרים במשלחות הלאומיות, אך רק ביחס לקבלת תשלומים הקשורים באופן ישיר לאירוע", אמר דובר של רשות המיסים של ברזיל.

 

בטורניר שייערך השנה בדרום אפריקה, הוקמה "בועת מס חופשי" מסביב לטורניר לבקשתה של פיפ"א, הפוטרת את פיפ"א, חברות הבת שלה והתאחדויות הכדורגל הזרות שלוקחות חלק באירוע מתשלום מס הכנסה, מכס ומע"מ.

 

האצטדיון בדרבן דרום אפריקה. ממשלת המדינה האפריקאית לא תרוויח מיסים מהטורניר האצטדיון בדרבן דרום אפריקה. ממשלת המדינה האפריקאית לא תרוויח מיסים מהטורניר צילום: אי פי אי

 

פיפ"א רק מרוויחה. ואחרים?

 

הפטור ממס חל גם על הארגונים השונים המוגדרים כשלוחות מסחריות, זיכיונות, ערוצי שידור, שותפות למוצרים נלווים, ספקי שירותים, מפעילי רישיון וספקי אירוח. עבור הארגונים הללו הפטור ממס חל רק כאשר הסחורות או השירותים מועברים דרך אתר רשמי של פיפ"א. מס סטנדרטי בגובה 15% על ההכנסות של ספורטאים ובדרנים זרים יוטל כרגיל, ומחירי הכרטיסים יכללו מע"מ של 14%.

 

קרוב ל-900 מיליון פרנקים שוויצרים (552 מיליון ליש"ט בשערי החליפין של היום) הוצאו על ידי פיפ"א על ארגון הטורניר, כולל כספי הזכייה, ותשלומי הכנה לקבוצות המשתתפות, על מלונות ועלויות הנסיעה, וכסובסידיה לוועידה המארגנת. רוב הכסף הזה היה חייב במס בגרמניה, לולא ההסכם עם פיפ"א. בינתיים, פיפ"א הרוויחה יותר מ-2.8 מיליארד פרנק שוויצרי (1.72 מיליארד ליש"ט) בארבע השנים שהובילו לטורניר, בעיקר ממכירת זכויות השידור, חסויות, חבילות אירוח וזיכיונות מראש, בנוסף לנתח מהרווח הסופי של הוועידה המארגנת המקומית.

 

רוב הרווחים הועברו ישירות לפיפ"א בשוויץ, מחוץ לטווח ידה של רשות המיסים הגרמנית. מה היה גובה מס ההכנסה שפיפ"א שילמה בשוויץ ב-2006? רק מיליון פרנק שוויצרי (613,500 ליש"ט).

 

מוריי וילסון מחברת הייעוץ דלויט בקייפ טאון אמר ל-BBC, כי מימון המונדיאל של השנה עורר דיון ציבורי בדרום אפריקה. הוא מצביע על השימוש בכספי משלמי המיסים לבניית אצטדיון חדש, בעוד שרווחים פטורים ממסים מועברים ברובם לפיפ"א בשוויץ. "הממשלה המארחת מסרה כמעט את כל ההכנסות שלה ממיסים לפיפ"א", הוא אומר. "זה בהחלט החלק הארי מההכנסות. יש מידה של חשד במוח של אנשים רבים לגבי ארגונים בינלאומיים שמוציאים פטורים נרחבים מהממשלות המארחות", הוא מוסיף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x