$
מונדיאל 2010
לוגו מונדיאל

פיפ"א: נאלץ להזרים עוד כ-100 מיליון דולר להבטיח שדרום אפריקה תארח את המונדיאל

ג'רום ואלקה, מזכ"ל פיפ"א, אמר ל-BBC שהתקציב הארגוני של דרום אפריקה התנפח ולכן פיפ"א היתה חייבת לאשר את העברת הכספים הנוספים לוועדה המארגנת

סוכנויות הידיעות 15:3311.05.10

האדם שאחראי על ניהול מונדיאל 2010 מטעם פיפ"א הודה כי יש להזרים 67 מיליון ליש"ט (כ-99.2 מיליון דולר) לפרויקט כדי להבטיח שהמארחת דרום אפריקה תהיה מוכנה בזמן. מזכ"ל פיפ"א ג'רום ואלקה אמר לערוץ BBC ספורט כי התאחדות הכדורגל הבינלאומית אישרה בישיבת מנהלים שנערכה במרץ הוספה של 25% לתקציב.

 

לדבריו, הכסף הנוסף נדרש כדי לסייע לדרום אפריקאים להכין את מגרשי האימונים בזמן. כתוצאה מכך, תקציב הארגון של דרום אפריקה התנפח מ-282 מיליון ליש"ט ל-349 מיליון ליש"ט. אולם ואלקה מתעקש שההכנסה של פיפ"א מהאירוע המוערכת ב-2.1 מיליארד ליש"ט תכסה מעל ומעבר את העלייה בתקציב, שכוללת את העלייה בהקצאה לדרום אפריקה מ-733 מיליון ליש"ט ל-800 מיליון ליש"ט.

 

בכירים באנגליה הביעו חשש עמוק משלבי ההתארגנות כשביקרו בדצמבר בדרום אפריקה, ובייחוד ממצב בסיסי האימונים. אולם, מאמן הנבחרת פאביו קפאלו ככל הנראה מרוצה עכשיו מכך שהכל מוכן לקראת הגעת הקבוצה בחודש הבא. "ידענו שעלינו להוסיף קצת כסף לשיפור בסיסי הקבוצות, שכן חלק מהקבוצות לא היו מרוצות מרמת השירותים במקום או מרמת מגרש האימונים", אמר ואלקה. "זו עלות שפיפ"א לקחה על עצמה כדי להבטיח שהכל יהיה מוכן בזמן".

 

אצטדיון הר השולחן אצטדיון הר השולחן צילום: אי פי אי

 

כשנותר עוד חודש אחד בדיוק לתחילת המונדיאל ב-11 ביוני, הצרפתי אמר כי הוא בטוח שהוועדה המארגנת בדרום אפריקה לא תצטרך מימון נוסף מפיפ"א.

 

ואלקה הדגיש כי לדעתו דרום אפריקה בהחלט מוכנה לאירוח הטורניר והוסיף כי הוא סמוך ובטוח שהאירוע יותיר מורשת מתמשכת על המדינה ועל היבשת האפריקאית. "הרבה אנשים טוענים שהמונדיאל יהיה דומה לטורניר גביע העולם ברוגבי של 95, והבחירות הראשונות שנערכו ב-1994. אני מקווה שהתוצאה הסופית של המונדיאל הזה תהיה ששתי הקהילות בדרום אפריקה יהפכו להיות מדינה שונה עד סיומו".

 

אירוע הכדורגל היפה ביותר

 

ואלקה הגן על הסכומים העצומים של כסף שגרפו עסקאות לחסויות ולשידורים בטלוויזיה, הוא מתעקש שפיפ"א לא רשמה שום רווח מכך. כל עודף, הוא מסביר, הושקע מחדש בפיתוח תוכניות כדורגל ובהתאחדויות כדורגל ברחבי העולם. "המונדיאל הוא אירוע הכדורגל היפה ביותר, שנערך כל 4 שנים עם הקבוצות הטובות ביותר בעולם", מתאר ואלקה. "זה אירוע ייחודי ולכן הוא מייצר כל כך הרבה תשומת לב. נכון, מדובר בהרבה כסף אבל אנחנו לא יושבים על רווח".

 

בנוסף ל-800 מיליון ליש"ט שהוציאה פיפ"א, דרום אפריקה הוציאה סכום מרשים של 3.5 מיליארד ליש"ט על בנייה ופיתוח של עשרה אצטדיונים, הקמת תשתית תחבורה חדשה ושדרוג האבטחה.

 

ג'יליאן סאונדרס, שערכה מחקר מקיף על המימון של המונדיאל השנה עבור חברת רואי החשבון גרנט ת'ורנטון, אומרת שההוצאות על האירוע מהוות רק 1.72% מהתמ"ג של דרום אפריקה. לדבריה, המדינה יכולה להרשות לעצמה את העלויות והטורניר למעשה עזר להגן על הכלכלה שלה מהשלכות המשבר הכלכלי העולמי. "ישנה תפיסה שלילית במדינות אחרות לגבי דרום אפריקה", היא אומרת. "הבאת המונדיאל לפה תעזור לשנות את התפיסה הזו".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x