$
ספורט ישראלי

קבוצת הפועלים. אבל לא באמת

למרות הכוח החברתי והכלכלי שלהם, ולמרות ההזדהות שלהם עם השמאל והאקטיביזם הסוציאלי, שלא לומר סוציאליסטי, אוהדי הפועל אפילו לא שוקלים להקים קבוצת אוהדים שתיקח לידיה את השליטה על הקבוצה שלהם

אוריאל דסקל 09:0311.05.10

פועלים באדום הוא שם עמותה של אוהדי הפועל תל אביב שמטרתה ליצור קהילה לעזרה הדדית. העמותה מציעה לאוהדי הקבוצה הצעירים עזרה בשיעור הבית והכנה לבגרויות. היא גם מספקת שירותי כוח אדם למובטלים ומינויים לילדים במצוקה בתמורה לעבודות שלהם בקהילה - בתי תמחוי, בתי חולים וכו'. נעשות גם פעולות נגד גזענות.

 

אסף אייל, אחד האנשים המשפיעים ביותר בקרב האולטראס של הפועל, אחראי על העמותה. הוא מספר בגאווה מוצדקת על הפעולות הבאמת ייחודיות של העמותה והקשרים שלה עם עמותות אוהדים ברחבי אירופה - עמותת האוהדים של סנט פאולי מגרמניה וסטנדרד ליאז' מבלגיה, למשל.

 

יש גאוות יחידה חזקה לאוהדי הפועל. תחושת הגדרה עצמית מגובשת ותחושת מצור תמידית.

 

"שונאים אותנו בגלל מי שאנחנו", אומר אייל. "כשאנחנו באירופה אין אצלנו ביציע דגלי ישראל. אנחנו הפועל, לא מדינת ישראל. גם שיתוף הפעולה שלנו עם אוהדי בני סכנין מעצבן אנשים". קוראים להם עוכרי ישראל, אבל הם לא. הם אוהדי הפועל תל אביב. והם מייצגים את ישראל האחרת. את תל אביב האחרת.

 

 

אלי טביב. לא הבעלים הכי טוב בעולם אלי טביב. לא הבעלים הכי טוב בעולם צילום: ראובן שוורץ

 

למה לא מקימים קבוצה?

 

אוהדי הפועל תל אביב - גם אם מדובר, לפי סקרים, בקבוצה הרביעית הכי אהודה בישראל — מביאים על בסיס קבוע יותר מ־10,000 איש למשחקי הבית. הכי הרבה בארץ. רבים מהם מגיעים למשחקי החוץ. "הנאמנות להפועל גדולה יותר מאשר הנאמנות של אוהדי בית"ר לבית"ר או אוהדי מכבי למכבי", אומר אייל. "אנחנו לא כמו אוהדי מכבי ששחקן עבר חשוב להם יותר מאשר הקבוצה. אנחנו לא אוהדי בית"ר שלא מגיעים למשחקים אם אין לה בעלים מיליארדר".

 

אחרי התיקו המאופס מול מכבי בסוף השבוע הראו אוהדי הפועל את הייחוד שלהם כשנשארו לתמוך בשחקניהם דקות ארוכות אחרי המשחק. למשחק אירופי חסר חשיבות הגיעו בהמוניהם בגשם שוטף.

 

ובכל זאת, למרות הכוח החברתי והכלכלי שלהם, ולמרות ההזדהות שלהם עם השמאל והאקטיביזם הסוציאלי, שלא לומר סוציאליסטי, אוהדי הפועל אפילו לא שוקלים להקים קבוצת אוהדים שתיקח לידיה את השליטה על הקבוצה שלהם.

 

ישנם אוהדי הפועל אוסישקין שהקימו מחדש ובהצלחה רבה את מועדון הכדורסל באדום. "הם לא בשר מבשרנו. הם אנחנו", אומר אייל. אז למה זה לא קורה גם בכדורגל? "בכדורגל זה סדר גודל שונה. הרבה יותר כסף. אני לא בטוח שאפשר לגייס 15 אלף אוהדים שכל אחד יביא 5,000 שקל ולהרים קבוצה. זה גם לא חלק מהתרבות כאן".

 

ההתנגדות להשתלטות אוהדים על הפועל חריפה עוד יותר בפורומים שונים. "עדיין לא הגענו למצב שצריך את זה", מסביר אייל.

 

אלי טביב בא

 

אבל המצב הזה היה קרוב. לפני שנתיים הפועל כמעט נפלה בין הכיסאות עד שעברה לידי ראש קבוצת הניהול, מוני הראל. הראל השקיע מכיסו כספים רבים ולקח שליטה על הקבוצה. בלי או עם קשר לבעיות כלכליות שנפלו על הראל — הגיע אלי טביב לתל אביב כבר בשנה שעברה.

 

אלי טביב הוא לא אוהד הפועל תל אביב. הוא רחוק שנות אור מהערכים שהפועל מייצגת. נוסף על כך, כבעלים של הפועל כפר סבא קשה היה להגדיר אותו כבעלים טובים.

 

"מספר השיאים השליליים שאנחנו מייצרים הוא מדהים", כתב אוהד בפורום של אוהדי הפועל כפר סבא. "אנחנו שיאני הירידות (בעקבות כך גם שיאני העליות). בעונת הירידה של אוחנה קבענו שיא בהחמצת פנדלים, בעבר החזקנו בשיא של מספר תיקים פליליים ליו"ר קבוצה ובעלים, אנחנו שיאנים בהפחתת נקודות כתוצאה מחוזים כפולים. ואם שכחתי שיא כלשהו — עמכם הסליחה".

 

שיאים שליליים

 

אלי טביב שבר עוד כמה שיאים. פיטורים בשידור חי של המאמן וגיבור המועדון, אלי יאני. בירידת הליגה האחרונה האשים את האוהדים ואת שוער הבית המוערך, אוהד לויטה. במהלך כהונתו של טביב כבעלים הורשע גבי טווילי, מנכ"ל המועדון לשעבר, במכירת כרטיסים משומשים.

 

לפי נתונים של האגודה, היתה בתקופתו צניחה במספר המתאמנים במחלקת הנוער. עם עזיבתו את המועדון מנתה מחלקת הנוער כ־200 ילדים לערך, מול 1,000 של מחלקת הכדורסל. עם הגיעו למועדון היתה תמונת המצב הפוכה - תושבי כפר סבא העדיפו לשלוח את הילדים למחלקת הנוער של הכדורסל או של ערים אחרות. לפי נתונים של אוהדי הפועל כפר סבא, היתה ירידה של יותר מ־50% במספר הצופים מהגעתו למועדון.

 

כשעזב את המועדון מכפר סבא, לפני שנה, החזיר לעצמו הלוואת בעלים עצומה - 12 או 14 מיליון שקל - באמצעות שחקנים שהעביר להפועל תל אביב. העברת השחקנים הזאת סידרה לו חצי מהמועדון.

 

להפועל תל אביב הוא נכנס בקלות. היתה מחאה, אבל זה היה קול מחאה לא מורגש. אחרי הכל, הוא הביא להם את דאגלס דה סילבה ואביחי ידין, ועזר להרים את התקציב לרמה הגבוהה ביותר זה שנים.

 

אוהדי הקבוצה אולי הרימו קול מחאה - כשדווח שטביב רוצה להיפטר מאלי גוטמן. המנג'ר כבר הוכיח את עצמו כאיש עבודה רציני, ואולי בתרבות כדורגל אחרת היו נותנים לו חוזה לעשר שנים כדי שימשיך לבנות את המועדון. אבל זה לא קורה. יש סיכום על המשך דרכו, אבל טביב לא ממש מחבב את גוטמן. הוא כבר אמר שצריך לבדוק את כל האופציות.

גוטמן צריך להמשיך. לא?

 

אי־זכייה באליפות והפסד בגמר הגביע יספקו לטביב את העילה המושלמת להיפטר מגוטמן - הרי הוא קיבל את כל הכסף בעולם ולא הביא כלום (זאת על אף שהקבוצה באמת הציגה כדורגל משובח ורשמה הצלחות מניבות הכנסות באירופה).

למרות הסכנות הכרוכות בבעלות פרטית של קבוצת כדורגל, אוהדי הפועל תל אביב מקבלים את העניין של הבעלות של טביב בפסיביות. "כשאלי טביב אמר שהוא אוהד מכבי תל אביב בכדורסל ורוצה לראות אותה מצליחה באירופה, יצאנו עם שלטים נגדו ומיד הוא התנצל. הוא מבין את הכוח שלנו", אומר אייל. "הוא מבין שפה זה לא כפר סבא".

 

ובכל זאת, קצת עצוב שקבוצת האוהדים הכי מגובשת בישראל לא מוצאת לנכון לשלוט, אבל באמת, בקבוצה שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x