$
חסויות וזכויות שידור

מה מאיים על הדומיננטיות של ברצלונה וריאל מדריד?

26 מתוך 42 הקבוצות המובילות בספרד נפגשות היום במדריד כדי לדון באפשרות לנהל את המו"מ על זכויות השידור קולקטיבי, לראשונה מאז 1996. כיום, כאשר כל קבוצה חותמת על הסכם זכויות השידור בנפרד, מקבלות ברצלונה וריאל מדריד יותר ממחצית מזכויות השידור

אלכס דאף, בלומברג 15:5110.05.10

ייתכן שריאל מדריד וברצלונה ייאלצו להתחלק בהכנסות משידורי הטלוויזיה שהפכו אותן למועדונים העשירים בעולם והמצליחים בספרד.

 

26 מתוך 42 הקבוצות המובילות בספרד נפגשות היום במדריד כדי לדון באפשרות לנהל את המו"מ על זכויות השידור קולקטיבי, לראשונה מאז 1996. בעריכת המשא ומתן בנפרד, ריאל וברצלונה מקבלות יותר ממחצית מ-520 מיליון היורו (670 מיליון דולר) לשנה שהליגה מקבלת מרשתות השידור.

 

ההסדר הזה יצר פער בליגה. שני המועדונים המובילים עומדים לסיים את העונה עם הפער הגדול ביותר ביחד לקבוצה המדורגת במקום השלישי מאז 1928. ריאל הוציאה סכום שיא של 122 מיליון דולר על כריסטיאנו רונלדו לפני העונה, וברצלונה רכשה את זלאטן איברהימוביץ' מאינטר מילאן תמורת 64 מיליון דולר והחלוץ סמואל אטו.

 

חלוקת הכנסות השידור ישימו קץ לעליונותן הפיננסית, והן לא יצליחו להוציא סכומים כאלה על רכישת שחקנים, אמר חוסה מריה גאי, מרצה באוניברסיטת ברצלונה.

 "זו תהיה מהלומה קשה בטווח הקצר", אמר גאי בראיון שנערך במשרדו.

 

ברצלונה מתנגדת באופן "קיצוני" לשינוי, שישפיע באופן משמעותי על המודל העסקי שלה, אמר המנהל ז'ואן אוליבר ב-16 באפריל. ריאל מדריד סירבה להגיב.

 

אף אחד מהמועדונים לא אישר כי ישלח נציג לפגישה במשרדי הליגה במדריד. שני המועדונים, שלהם ביחד ניצחונות ב-50 אליפויות מקומיות, הם העשירים בעולם לפי מכירות, לפי דו"ח של פירמת רואי החשבון דלויט.

 

ספרדים רבים תומכים בריאל ובברצלונה יותר מאשר בקבוצות המקומיות שלהם.

 

ב-2006 הם חתמו על עסקאות ל-7 שנים עם מדיה-פרודוקסיון, שלפיהם ריאל מקבלת 1.1 מיליארד יורו וברצלונה מיליארד יורו. מדיהפרו הסכימה בשנה שעברה לחלוק את הזכויות עם סוחקאבלה. 40% מהכנסותיה של ריאל בעונה שעברה היו משידורי טלוויזיה, לפי דלויט. אצל ברצלונה מדובר ב-42% מההכנסות.

 

 

צ'אבי אלונסו. רק שתי קבוצות בספרד יכלו לעצמן לרכוש אותו בקיץ צ'אבי אלונסו. רק שתי קבוצות בספרד יכלו לעצמן לרכוש אותו בקיץ צילום: רויטרס

 

הכנסות גבוהות ב-60% ממנצ'סטר יונייטד

 

מנצ'סטר יונייטד, שזכתה באליפות הליגה האנגלית 18 פעמים, היא הקבוצה השלישית העשירה בעולם עם הכנסות של 327 מיליון יורו, 74 מיליון יורו פחות מריאל מדריד ו-39 מיליון יורו פחות מברצלונה, לפי הדו"ח של דלויט. הנתונים מבוססים על עונת 208/09.

 

ההכנסות משידורי טלוויזיה של ריאל מדריד וברצלונה גבוהות בכ-60% מאלו של יונייטד. הכנסות השידורים שלהן גבוהות פי יותר משניים מאלו של המתחרה הספרדית ולנסיה ופי 15 מאלו של שבע קבוצות לה ליגה, לפי חברת המחקר הבריטית ספורטקל גלובל קומיוניקיישנס.

 

מועדוני הפרמיירליג האנגלית מנהלות משא ומתן משותף על הזכויות מאז 1992, והסרייה A של איטליה תחזור לשיטה זו בעונה הבאה.

 

"חוסר האיזון יוצא הדופן" בליגה הספרדית יימשך, אלא אם חלוקת הכנסות הטלוויזיה תשתנה, הודיעו 26 המועדונים הספרדיים, כולל ריאל מאיורקה הרביעית בדירוג והיריבה העירונית של ברצלונה אספניול, בהודעה מה-20 באפריל.

 

הקבוצות העניות יותר עשויות לשבות, כך שיישארו שמונה קבוצות בכל אחת משתי הליגות המובילות במדינה, לעומת 20 בכל אחת כעת. אף שהייתה שביתת שחקנים ב-1984, הקבוצות לא נקטו בפעולה זו עד כה. שביתת שחקנים עקב אי תשלום שכר שנקבעה לחודש שעבר בוטלה. מנהל ברצלונה אוליבר אמר שעל הקבוצות הקטנות להתמקד בסידור מצבן הפיננסי. כל קבוצות לה ליגה, פרט לריאל מדריד וברצלונה, מפסידות כסף, לדברי גאי, ורבות מהן נפגעו ממשבר אשראי.

 

ולנסיה המדורגת שלישית – 28 נקודות מאחורי השתיים המובילות ונשאר לה משחק אחד – הפסיקה את העבודות על אצטדיון חדש ועיכבה את השכר לשחקנים בשנה שעברה, כשהבנק בנקחה סירב לספק לה עוד אשראי. תשעה מועדונים נוספים בשתי הליגות המובילות, כולל ריאל סוסידאד, ביקשו הגנה מפני נושיהם מאז 2007, אז הבנקים הגבילו את האשראי בסוף בועת דיור שנמשכה עשור.

 

5.3% מבעיית האשראי של ספרד

 

ההלוואות הרעות שהצטברו לבנקים הספרדים עלו ל-5.3% מסך האשראי בינואר, הרמה הגבוהה ביותר מאז 1996, הודיע הבנק המרכזי של ספרד ב-18 במרץ.

 

"המועדונים זקוקים נואשות לעוד כסף", אמר גאי. ברצלונה וריאל מדריד השתמשו בהכנסות שידורי הטלוויזיה לרכישת כישרונות: ריאל מדריד הוציאה יותר מ-300 מיליון דולר כדי להביא אליה שחקנים, כולל רונאלדו, קאקה, קארים בנזמה וצ'אבי אלונסו בקיץ האחרון. ברצלונה רכשה את איברהימוביץ'.

 

26 המועדונים יצליחו לקיים משא ומתן קבוצתי בסופו של דבר, לפי מנהל השיווק לשעבר של ברצלונה אסטווה קלסדה. נציבות ממשלתית הבוחנת סוגיות בספורט המקצועי תמליץ על חזרה למשא ומתן קבוצתי, דיווח עיתון הספורט מארסה ב-28 באפריל, מבלי לצטט מקורות.

 

"ריאל מדריד וברצלונה ינסו להבטיח שזה לא יקרה, אבל זה בלתי נמנע", אמר קלסדה, מנכ"ל סוכנות השיווק פריים טיים ספורט בברצלונה. "80% מקהל הצופים שלהם, אבל אי אפשר שתהיה ליגה בלי שאר הקבוצות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x