$
עסקי ספורט

מי המאמן האנגלי היעיל ביותר?

המנג'ר של קבוצת סטוק סיטי, טוני פוליס, מוביל טבלה המדרגת את המנג'רים המוצלחים ביותר ביחס למשאבים שלהם. סטיב מקלרן המושמץ במקום השני

סוכנויות הידיעות 16:2305.05.10

המנג'ר של קבוצת סטוק סיטי, טוני פוליס, מוביל טבלה חדשה בליגה המדרגת את המנג'רים המוצלחים ביותר ביחס למשאבים שלהם (over achieving managers). כך לפי sportingintelligence.com

 

הטבלה מבוססת על השוואת תוצאות הקבוצה עם המשאבים שעומדים לרשות המנג'רים.

 

סטיב

מקלרן, המאמן המושמץ לשעבר של נבחרת אנגליה, מדורג במקום השני, בעוד שסם אלרדייס נמצא במקום השלישי.

 

הרשימה הורכבה על ידי ד"ר סו ברידג'ווטר מהפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת וורוויק. ד"ר ברידג'ווטר היא אקדמאית בכירה שעובדת בצמוד לאיגוד מאמני הכדורגל של הליגה וגופים נוספים בכדורגל על פרויקטים שבוחנים את ביצועי המאמנים וההנהלה במטרה לשפר אותם.

 

טבלת הביצועים פורסמה בספר שכתבה ברידג'ווטר, הנקרא Football Management ויצא השבוע לאור באנגליה. הניתוח מבוסס על ביצועי המנג'רים בליגה לאורך חמש עונות, החל מעונת 2003/4 ועד 2007/08. הוא מדרג את התקציב של מועדוני הכדורגל מהגבוה לנמוך, ואז מצרף לחישוב את המקום בטבלה אליו הגיעה כל קבוצה מול התקציב.

 

על פי המחקר עולה כי פוליס הצליח לנווט את הקבוצות שאימן (סטוק ופליימות') וסיים בממוצע 6.6 מקומות גבוה יותר בליגה בכל עונה מאשר הוערך על פי תקציבי הקבוצות.

 

אפשר לפשט את הניתוח של ד"ר ברידג'ווטר: הקבוצה העשירה ביותר בפרמיירליג או בכל ליגה, צפויה לסיים במקום הראשון (ולרוב אכן עושה זאת, עם מספר שינויים במיקום). טבלת המאמנים היעילים ביותר של ד"ר ברידג'ווטר מצביעה על המאמנים שהצליחו מעבר למשוער בתקופה שנבדקה, תוך כדי לקיחה בחשבון מעברים בין מועדונים.

 

הממצאים זכו לאישור בזכות ההתרחשויות שקרו מאז סיום התקופה שנבחנה. פוליס עזר לסטוק להישאר בפרמיירליג על אף משאביה המוגבלים.

 

מקלארן, שעזב את אנגליה בבושת פנים לאחר כהונתו כמאמן הנבחרת (שהסתיימה לאחר שהודבק לו הכינוי "האטריה עם המטריה"), זכה להצלחה בהולנד. התואר שבו זכה העונה עם הקבוצה טוונטה מצביע על כך שתחילת דרכו כמאמן בקבוצות דרבי, מנצ'סטר יונייטד ומידלסבורו אפיינה יותר את כישוריו מאשר תקופתו כמאמן הנבחרת.

 

"אף אחד לא מנסה לזלזל בהישגים של המאמנים הבכירים כמו אלכס פרגוסון, ארסן וגנר, רוברטו מנצ'יני או קרלו אנצלוטי באווירה הלחוצה שבה הם פועלים, אך אפשר לחשב את ההיקף שבו המאמנים מצליחים מעבר לציפיות עם השחקנים שלרשותם", מסבירה ברידג'ווטר.

 

"המחקר מראה שהתפקיד של הרקע של המועדון והמשאבים משפיעים באופן משמעותי על ההישגים הצופים מהמאמן. אולם המועדונים עדיין ממהרים להאשים את המאמנים עצמם כשההישגים חלשים ובקלות מדי בוחרים לפטר. פיטורי מאמנים משיגים רווח קצר טווח בלבד, ולעיתים קרובות גורמים להשפעה שלילית בטווח הארוך על ביצועי הקבוצה", הוסיפה ברידג'ווטר. 

 

חמשת המאמנים היעילים ביותר באנגליה

* מספר המקומות הממוצע שבו סיימה הקבוצה מעל להערכות התקציב בחמש עונות:

 

1. טוני פוליס, סטוק סיטי – 6.6

2. סטיב מקלארן, מידלסברו (כיום טוונטה)  – 6

3. סם אלרדייס, בלקבורן (לשעבר בולטון) – 5.6

4. בריאן לאוס, ברנלי (לשעבר שפילד וונסדיי) – 5.5

5. בילי דיוויס, נוטינגהאם פורסט (לשעבר פרסטון ודרבי) – 5.3

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x