$
עסקי ספורט

המפקד בשטח

גאון הכדורגל צ'אבי יצטרך להשתמש בכל מה שלמד מגאון הכדורגל ז'וזה מוריניו כדי להוביל את ברצלונה לגמר ליגת האלופות

אוריאל דסקל 09:1928.04.10

ליאונל מסי  לא מצליח במדי נבחרת ארגנטינה כמו במדי ברצלונה מכמה סיבות. בארגנטינה אין השיטה הברצלונאית שהוא גדל לתוכה, למשל. בארגנטינה גם יש לחץ לאומי מטורף על הנבחרת- לחץ שמתברר כלא בריא. בארגנטינה גם אין את צ'אבי.

 

יש קונצנזוס כיום בכדורגל העולמי: ברצלונה היא הקבוצה הטובה ביותר וליאונל מסי הוא השחקן הטוב ביותר. ואולם, ללא צ'אבי - המוח, הבֻּבָּנַאי, מפעיל הבובות - כנראה שברצלונה ומסי לא היו מגיעים לרמות שאליהן הגיעו בשנים האחרונות. אף שחקן לא מוסר יותר מצ'אבי בעולם, אף שחקן בעולם לא משלים מסירות באחוזים גבוהים ממנו, אף אחד לא מבשל יותר ממנו. בדרך כלל צ'אבי מסיים משחקים עם יותר מסירות מאשר כל שחקני היריבה ביחד.

 

"צ'אבי הוא האנשה של הפשטות", אומר עליו מאמן ספורטינג גיחון מאנולו פרסיאדו. "הוא פשוט בלתי ניתן להחלפה, הוא בסיסי למשחק שלנו", אומר עליו קרלס פויול, קפטן ברצלונה. "בנאי הכדורגל", כינו אותו ב"אל פאיס". "אין מישהו שקורא את המשחק יותר טוב ממנו". "הוא משחק בעתיד", אמר עליו חברו לקבוצה דני אלבס. פפ גווארדיולה, המאמן שלו, מכנה אותו maquí (מכונה). צ'אבי הוא ברצלונה ומייצג את המוטו, שמכתיבה שיטת המשחק הפשוטה אבל הסופר־התקפית שהנחיל לה יוהן קרויף – "קבל, מסור, התפנה למסירה".

 

הוא גם השגריר הטוב ביותר לצניעות היחסית שברצלונה אימצה לעצמה.  "בימי חופש הוא יוצא ללקט פטריות בשדה", אמר עליו גווארדיולה. "ובחור שמלקט פטריות לא יכול להיות בחור רע". כשאלכס חלב הבלארוסי הגיע לברצלונה הוא אמר כי ביקש מאאודי - שותפת הרכב של המועדון, שמחלקת לשחקני הקבוצה הראשונה מכוניות - את "המכונית הכי ספורטיבית ומהירה שיש". צ'אבי ניגש אליו ואמר לו: "זו לא הדרך של ברצלונה, אתה תצטרך לקחת מכונית אחרת". מיותר לציין שחלב עזב את המועדון אחרי שנה בלבד.

צ'אבי. "בימי חופש הוא יוצא ללקט פטריות בשדה", אמר עליו גווארדיולה. "ובחור שמלקט פטריות לא יכול להיות בחור רע". צ'אבי. "בימי חופש הוא יוצא ללקט פטריות בשדה", אמר עליו גווארדיולה. "ובחור שמלקט פטריות לא יכול להיות בחור רע". צילום: אי אף פי

 

מלחמת כדורגל

 

ברצלונה של השנה לא דורסת או מהממת כמו בשנה שעברה. עם זאת, הקבוצה מראה יותר קשיחות ואפילו יותר חכמה במשחק שלה. היא גם שולטת יותר במשחקים ומתסכלת את היריבות. היא יותר צ'אבי ממסי העונה - "ברצלונה היא הקבוצה היחידה שיכולה לנוח כשיש לה את הכדור", אומר סיד לואו, פרשן כדורגל ספרדי.

 

אבל כדי להפוך פיגור 1–3 נגד אינטר מהמשחק הראשון במסגרת חצי גמר ליגת האלופות, תצטרך ברצלונה לשבת על האיטלקים מהדקה הראשונה. היא תצטרך זעם ונפיצות — שמלבד בכמה משחקים לא ראו ממנה העונה.

 

"זאת תהיה מלחמת כדורגל", אומר סאל אמרגי, כתב ספרדי. ואם גווארדיולה הוא אסטרטג העל שיושב עם המשקפת על הספסל, צ'אבי יצטרך להדריך את החיילים בין המארבים ששחקני אינטר מכינים לו.

 

צ'אבי יגיע מוכן לקרב. מוריניו כבר הלהיט אותו בשבוע שעבר. צ'אבי, עצבני מהשיפוט במשחק בסן סירו, פנה למוריניו במנהרת השחקנים ושאל אותו, בעצבים לא אופייניים לו, "מה אתה חושב על השופט?!". צ'אבי ידע שמוריניו והשופט, אולגאריו, מכירים זה את זה ואף מיודדים. מוריניו ענה והכפיש את העונה שעברה של בארסה: "למה אתה שואל אותי? מה עם המשחק נגד צ'לסי בשנה שעברה? עברתם לגמר רק בגלל השופט!". צ'אבי התעצבן. גם חבריו לקבוצה. התפתחה מהומה קטנה שאחריה סירב צ'אבי לדבר עם עיתונאים.

 

צ'אבי ומוריניו מכירים זמן רב. צ'אבי, שהצטרף לברצלונה ב־1991, נחשב לאחד ה־Mourinhistas, שחקנים שטופחו בבארסה על ידי הפורטוגלי. מוריניו היה עוזר מאמן בברצלונה של בובי רובסון ולואי ואן חאל מ־1996 וטיפח את צ'אבי בן ה־16 כמה שנים. "נהניתי לעבוד איתו", אמר צ'אבי על המאמן של אינטר. "הוא מאוד אנליטי ונתן המון לשחקנים הצעירים".

במשחק הערב יצטרך צ'אבי להראות את כל מה שלמד ממוריניו ומאחרים כדי לפצח את הגנת הברזל של אינטר ולקחת את ברצלונה לגמר ליגת האלופות.

 

לא דוד נגד גוליית

 

ז'וזה מוריניו, גאון התקשורת, הצליח לצייר את הניצחון בשבוע שעבר כמאבק הירואי של קבוצה קטנה נגד מפלצת כדורגל. איכשהו, אינטר שלו צוירה כקבוצה של שחקנים דחויים וממורמרים שמוריניו אסף מכל פינות תבל ויצר איתם תלכיד מספיק חזק כדי להפיל את הקבוצה הטובה בתבל.

 

כן, ברצלונה קבוצה יותר טובה - אבל אם משווים את השחקנים של שתי הקבוצות, לברצלונה אין יתרון כזה גדול. בעמדת השוער לאינטר יש יתרון ברור - ג'וליו סזאר פשוט טוב יותר מוויקטור ואלדס. מייקון הוא המגן הימני של נבחרת ברזיל - הוא נבחר לתפקיד על פני דני אלבס מברצלונה. וולטר סמואל ולוסיו הוא צמד בלמים איתן לפחות כמו כל צמד הבלמים של בארסה. חאבייר סאנטי אולי עתיק אבל עדיין מגן שמאלי טוב יותר ממקסוול או אריק אבידל. אסטבן קאמביאסו לגמרי היה יכול להיכנס לתפקיד הקשר ההגנתי במקום יאיא טורה או סרחיו בוסקטס, ווסלי סניידר יכול להתחרות על מקום בהרכב בארסה עם אנדרס אינייסטה. בעמדת החלוצים אי אפשר להגיד שסמואל אטו או דייגו מיליטו פחות טובים מזלאטן איברהימוביץ' ופדרו. לברצלונה יש את צ'אבי וליאונל מסי - שחקנים שאין לאינטר (ולאף קבוצה אחרת בעולם), אבל בכל זאת, אינטר לא דוד וברצלונה לא גוליית.

 

 

מוריניו. שכנע את כולם שאינטר משחקת מול גוליית מוריניו. שכנע את כולם שאינטר משחקת מול גוליית צילום: אי פי אי

 

אינטר לקראת הסוף

 

אינטר משלמת 150 מיליון יורו לשחקניה ומאמניה מתוך הכנסות של פחות מ־200 מיליון יורו. זה לא יכול להימשך - בטח שלא עם חוקי הפייר פליי הפיננסי הקרבים ובאים.

 

לפי אותם חוקים, בעלים עשירים לא יוכלו לכסות הפסדים של קבוצות הנובעים מתשלום מופרז לשחקנים ועל שחקנים. וזה בדיוק מה שמאסימו מוראטי, הבעלים של אינטר, עשה בעשר השנים האחרונות. אדריאנו גאליאני, סגן נשיא מילאן, טוען כי מוראטי השקיע 810 מיליון יורו ברכישת שחקנים, אבל לפי הדו"חות של אינטר, ב־14 שנה של מוראטי כבעלים הפסידה הקבוצה 1.5 מיליארד יורו. מוראטי עצמו כיסה כ־730 מיליון יורו כדי לכסות על ההפסדים. בשלוש השנים האחרונות רשמה אינטר הפסדים של יותר מ־500 מיליון יורו.

 

מאסימו בן ה־64 מנסה לשחזר את הצלחת אביו, אנג'לו, כבעלים של המועדון לפני יותר מחצי מאה. אז הקבוצה של הלניו הררה, אחד המאמנים הגדולים בכל הזמנים, זכתה בשתי אליפויות אירופה רצופות. כדי לעשות זאת הוא משקיע כמעט את כל הדיבידנדים שמשפחתו מקבלת מחברת הנפט ש־65% ממנה מבעלותה - Saras - בקבוצה. למשל, בין 2006 ל־2009 כיסה מוראטי הפסדים של 250 מיליון יורו. באותה תקופה שילמה Saras למשפחתו דיבידנדים בסכום של 280 מיליון יורו. "ההפסד בא בחשבון כי הוא שומר על הקבוצה שלנו ברמה הגבוהה ביותר בעולם", אמר מוראטי.

 

"מוראטי בזבז מיליונים במשך עשר שנים לפני שהקבוצה שלו הצליחה לזכות באליפות הראשונה", אומר מרסל וולפיס, פרופסור לשיווק ספורט באוניברסיטת ביוצ'ה במילאנו. "עכשיו העידן של מוראטי המבזבז הגדול נגמר".

 

ואכן, השנה הבזבוזים הופסקו לאחר ש־Saras סיימה את השנה בהפסד. מוראטי הדריך את אנשי הקבוצה שאת הקיץ בשוק ההעברות הוא רוצה שהקבוצה תסיים ברווח. וכך היה: בסך הכל, הרוויחה אינטר כ־11.4 מיליון יורו בשוק העברות השחקנים השנה.

 

הוצאה נוספת שכנראה תיחתך מתקציב השכר של אינטר הקיץ: 11 מיליון יורו שמקבל מוריניו בשנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x