$
עסקי ספורט

קרב מוחות

הם כל כך דומים אבל כל כך שונים. פפ גווארדיולה וז'וזה מוריניו יתמודדו על מקום בגמר ליגת האלופות במאבק אידיאולוגי מרתק

אוריאל דסקל 09:1719.04.10

בחודש מאי לפני שנתיים, כריסטינה גווארדיולה - אשתו של מאמן ברצלונה ב', פפ - כרעה ללדת. המאמן הצעיר ליווה את אשתו לאורך לידתה של ולנטינה והתכוון לעשות זאת גם בשעות של ההתאוששות אחריה. ואולם, שעתיים אחרי הלידה הציץ ראש מוכר לתוך החדר. היה זה נשיא ברצלונה, ז'ואן לאפורטה. "עבודה יפה על התינוקת, אבל אפשר לקבל את פפ חזרה בבקשה?", אמר לאפורטה לכריסטינה עם חיוך. כריסטינה ידעה שבעלה לא יבלה עמה זמן רב. כשנכנסה לחדר הלידה היה פפ בשיאו של משא ומתן על קבלת תפקיד המאמן הראשי של ברצלונה. עם חיוך מריר שחררה אותו למשא ומתן. שנה אחר כך ולנטינה כבר היתה בתו של אלוף אירופה.

 

כמה שבועות לפני הלידה דסקס ז'ואן לאפורטה את האפשרות להחתים את ז'וזה מוריניו כמאמן ברצלונה. בסופו של יום החליט הנשיא "ללכת עם המסורת של בארסה" והחל במשא ומתן עם גווארדיולה. אם המשא ומתן לא היה מוצלח, ייתכן שהיום היה מוריניו מוביל את בארסה לחצי גמר ליגת האלופות. כמה שונה ההיסטוריה היתה יכולה להיות.

 

 

שחקני ברצלונה חוגגים. מקבלים הרבה מידע ב"ביסונים" שחקני ברצלונה חוגגים. מקבלים הרבה מידע ב"ביסונים" צילום: אי פי אי

 

תנ"ך נגד אבולוציה

 

כבר שנים שז'וזה מוריניו כותב כל מחשבה שלו על כדורגל במסמך סודי. אפילו האנשים הקרובים אליו ביותר לא יודעים מה כתוב ביומנים של המאמן הפורטוגלי. מוריניו, איש מאמין ממשפחה קתולית, מכנה את מסמכיו, בצניעות האופיינית לו, "התנ"ך של הכדורגל".

 

פפ גווארדיולה לא כותב תנ"ך. לפחות לא ידוע על כך. הוא, בניגוד למוריניו, רואה את עצמו נתין של שיטה. שיטה שהיא פרי רעיונותיו של אדם בשר ודם -יוהן קרויף (אתאיסט מוחלט, אגב). "קרויף צייר את הקפלה הסיסטינית של הכדורגל; אנחנו, המאמנים של ברצלונה, רק צריכים לצבוע, לשפץ, לתקן", הסביר גווארדיולה.

 

גווארדיולה רואה עצמו כשלב נוסף בתורת האבולוציה של הטוטאל פוטבול של קרויף. מוריניו מאמין שהוא קיבל את מתנת האימון מאלוהים. אם תרצו, המפגש מחר בערב בין ברצלונה לאינטר בחצי גמר ליגת האלופות, המפגש בין גווארדיולה למוריניו, הוא בין המאמינים באבולוציה למאמינים בסיפור הבריאה של אלוהים.

 

דומים אבל שונים

 

המפגש הוא גם התמודדות בין מאמנים, שאם הם רוצים או לא, דומים זה לזה. שניהם נולדו בחצי האי האיברי. שניהם נראים כמו המאהב הלטיני המושלם. שניהם גם דגמנו בעבר. אופנה חשובה להם, בלי להראות זאת כמובן.

 

גם מוריניו וגם גווארדיולה יודעים לכבוש את מסיבות העיתונאים - להשתמש בתקשורת לצורכיהם. מוריניו בעזרת חוש ההומור והשחצנות שלו, גווארדיולה בדרכים צנועות יותר. הוא שקוף בפני העיתונאים, אומר את מה שהוא חושב ומדי פעם, כשצריך, גם יודע להצחיק: כשהפריע לו מכשיר סלולרי במסיבת עיתונאים פרץ בשירה לקול מנגינת הצלצול.

 

שניהם עושים שימוש בסרטי די.וי.די מקוצרים כדי ללמד את שחקניהם על היריב. שניהם יודעים להעביר אינפורמציה רבה ב"ביסוני מידע" נוחים לעיכול. שניהם יודעים בדיוק על אילו נקודות ללחוץ כדי להוציא את המיטב משחקניהם. לפני גמר ליגת האלופות בשנה שעברה, הראה גווארדיולה לחניכיו סרט שמדמה אותם לגלדיאטורים. מוריניו כותב לשחקניו נוסחאות על הלוח כדי להעביר מסרים: "מוטיבציה + אמביציה + קבוצה + רוח לחימה = הצלחה", למשל.

 

גם שיטות האימון שלהם דומות, שזה הגיוני. אחרי הכל שניהם עברו "השתלמויות" אצל ואן חאל ובובי רובסון.

 

"הרבה אימונים עם גווארדיולה מזכירים לי את האימונים עם מוריניו", אמר איידור גודיאנסון, לשעבר חלוץ ברצלונה וצ'לסי. "יש הרבה מפגשים, הרבה לימוד היריב".

 

המנצח מול הגנרל

 

אבל שניהם שונים מאוד זה מזה כשזה מגיע לכדורגל עצמו.

 

ז'וזה מוריניו משווה את עצמו לגנרל. פפ רואה את עצמו כמנצח על תזמורת. זה בא לידי ביטוי בסגנון המשחק שהם מכתיבים.

 

"לז'וזה יש יותר אמונה בהגנה מאשר בהתקפה", אמר לואי ואן חאל, שמוריניו היה עוזר המאמן שלו בברצלונה, בביוגרפיה שכתב פטריק בארקלי על "המיוחד". "הפילוסופיה שלי היא לתקוף - כי אני מאמין שאנו חייבים לבדר את הציבור. הפילוסופיה שלו היא לנצח. זה ההבדל".

 

גווארדיולה הוא תלמיד של קרויף, ומאמן בהחזקת הכדור. "אנחנו קבוצה נוראית כשאנחנו לא עם הכדור", אמר פעם. מנגד, מוריניו הוא אחד המבקרים הגדולים ביותר של פילוסופיית הכדורגל של קרויף. "אני לא רוצה להיות כמו קרויף, לשחק כדורגל יפה ולהפסיד 0-4 בגמר ליגת האלופות", הזכיר פעם את ההפסד של בארסה הפייבוריטית למילאן של פאביו קאפלו בגמר ליגת האלופות ב־1994.

 

סביר להניח שהמפגש בין אינטר של מוריניו לברצלונה של גווארדיולה יהיה התנגשות אידיאולוגית. מוריניו יעשה הכל כדי לעצור את הגאונים הקטנים של גווארדיולה. לחנוק אותם. הוא החל להתכונן להתמודדות עם ליאונל מסי יום לאחר רבע הגמר - לפני שבועיים, כך טוענים בקוריירה דלו ספורט.

 

מנגד יעשה גווארדיולה הכל כדי לאפשר למסי וצ'אבי לפרוח. קרב המוחות הזה הוא זה שכנראה יכריע את ההתמודדות.

 

פפ גווארדיולה. יעשה הכל כדי לאפשר למסי וצ'אבי לפרוח פפ גווארדיולה. יעשה הכל כדי לאפשר למסי וצ'אבי לפרוח צילום: אי פי איי

 

פפ גווארדיולה

משכורת: פחות מ־2 מיליון יורו בשנה (כולל בונוסים)

גיל: 39

קריירה לפני אימון: שחקן וסמל של ברצלונה

המעצב המועדף: ג'ורג'ו ארמאני

תארים: 1 ליגת אלופות; 1 גביע ספרד; 1 אליפות ספרד; 1 אליפות עולם + עוד 17 תארים שזכה בהם כשחקן ברצלונה

ציטוט נבחר: "כל מה שאני רוצה לעשות זה עבודה טובה"

כמה הוא שחצן מ־1 עד 10: 1

 

ז'וזה מוריניו. יעשה הכל כדי לעצור את הגאונים הקטנים של גווארדיולה ז'וזה מוריניו. יעשה הכל כדי לעצור את הגאונים הקטנים של גווארדיולה צילום: רויטרס

 

ז'וזה מוריניו

משכורת: 11 מיליון יורו

גיל: 47

קריירה לפני אימון: מתרגם עבור בובי רובסון

תארים: 1 ליגת אלופות, 1 גביע אופ"א, 5 אליפויות מקומיות (פורטוגל, אנגליה ואיטליה)

המעצב המועדף: ג'ורג'ו ארמאני

ציטוט נבחר: "אל תקראו לי יהיר, אבל אני אלוף אירופה, אני חושב שאני מיוחד"

כמה הוא שחצן מ־1 עד 10: 11

בטל שלח
    לכל התגובות
    x