$
עסקי ספורט

מדוע מנצ'סטר יונייטד לא תעשה רכש רב?

בין אם תעבור או לא תעבור את באיירן מינכן, לא צפויים להיות שינויים גדולים בסגל של מנצ'סטר יונייטד בקיץ - וזה בעיקר בגלל סיבות כלכליות

אוריאל דסקל 18:0807.04.10

בין אם תעבור או לא תעבור את באיירן מינכן ותציב עצמה כנציגה היחידה של הפרמיירליג בחצי גמר ליגת האלופות, מנצ'סטר יונייטד לא תבצע רכש גדול הקיץ.

 

"לא יהיו רכישות גדולות. זה לא משצריך כאן", אמר אלכס פרגוסון, מנג'ר מנצ'סטר יונייטד בראיון למגזין של מנצ'סטר יונייטד לקראת משחק הגומלין מול באיירן מינכן, "לבחון אם הקבוצה צריכה שחקנים נוספים זה תהליך שמתרחש לאורך השנה – לא רק בזמן מסוים בשנה – ולמרות שאנחנו לא נחשוף את התוכניות שלנו, יש לנו רעיונות כרגע, לא יצטרפו הרבה שחקנים למועדון". פרגוסון הוסיף כי "מחירי השחקנים נופחו מעבר לכל פרופורציה בשנה האחרונה".

 

פרגוסון טוען פעם אחר פעם כי החוב המעיק שנובע מרכישת המועדון על ידי מלקולם גלייזר (כ-715 מיליון ליש"ט) ותשלומי הריבית שנובעים ממנו (כ-68 מיליון ליש"ט) לא משפיעים על ניהול הקבוצה ועל החלטות לגבי רכש. הוא ציין גם שבקיץ ניסה להביא את קרים בנזמה מליון ב-40 מיליון יורו אך הצרפתי בחר בריאל מדריד.

 

קצת קשה להאמין שתשלום ריבית של יותר מ-68 מיליון ליש"ט לא משפיע על החלטות מקצועיות. במיוחד לאור העובדה שללא מכירתו של כריסטיאנו רונלדו ב-80 מיליון ליש"ט בקיץ הקבוצה הייתה מסיימת את העונה בהפסד של כ-32 מיליון ליש"ט. 

 

הקבוצה חייבת לסיים ברווח כדי להחזיר את תשלומי הריבית. אבל המספרים של חברת האם של מנצ'סטר יונייטד ילמדו אותנו יותר על המצב הכספי של הקבוצה. גם כאן, ללא המכירה של כריסטיאנו רונלדו, החברה האם היתה מסיימת בהפסד – כנראה גדול יותר מ-70 מיליון ליש"ט. המכירה של רונלדו, שהחלישה את הקבוצה מבחינה מקצועית, הצליחה להפוך את החברה של משפחת גלייזר לרווחית בפעם הראשונה (רווח של 6.4 מיליון ליש"ט) מזה שנים. אבל בשביל זה, כאמור, היו צריכים למכור את רונלדו ולהיפטר מקרלוס טבס. שחקנים משמעותיים מאוד לקבוצה.

 

השנה המצב לא ממש השתנה. כלומר, לא רק שאלכס פרגוסון לא יכול לקנות בגדול הוא גם יצטרך למכור שחקנים כדי לרכוש חדשים.

 

 

אלכס פרגוסון. לא יפתח את פנקס הצ'קים אלכס פרגוסון. לא יפתח את פנקס הצ'קים צילום: רויטרס

 

יותר כסף מחסויות, פחות מאוהדים

 

השנה ובשנה הבאה צפויה מנצ'סטר יונייטד לדווח על הכנסות גבוהות יותר מחסויות. זאת בזכות אסטרטגיה של חתימות על חוזי חסות רבים במדינות המתפתחות עם חברות שמתות להיות מזוהות עם מותג כה חזק כמו מנצ'סטר יונייטד. כל הסכם כזה מכניס למנצ'סטר יונייטד בין 2 ל-3 מיליון ליש"ט נוספים (אם לא יותר). וכמובן שיש את ההסכם החסות הראשי החדש – עם AON – ששווה 20 מיליון ליש"ט בשנה (עלייה של כ-6 מיליון ליש"ט בשנה מההסכם עם AIG).

 

גם הכספים שיגיעו מהסכמי מכירת זכויות השידור של הפרמיירליג וליגת האלופות גבוהים יותר. עם זאת, במנצ'סטר יונייטד מצפים להפסדים ניכרים מימי משחק וזה עוד לפני שלקחו בחשבון כ-30 אלף בעלי מנוי, ששוקלים אם לחדש את המנוי. אחרי הכל, רבים הבינו שעם צמיחה של כ-50% במחירי הכרטיסים בשנים האחרונות רק מכסים חובות ולא רוכשים שחקנים גדולים.

 

בנוסף, תשלומי הריבית עדיין גבוהים וימשיכו לצמוח – מנצ'סטר יונייטד יכולה להכניס עוד הרבה כסף ולמרות זאת לא תצליח לכסות את כל ההפסדים. וזה לא שאפשר עכשיו למכור את וויין רוני ב-80 מיליון ליש"ט. ההפך, התוכנית היא לשדרג את שכרו באופן ניכר.

 

וכל זה מוביל אותנו לעובדה הפשוטה: אין לפרגוסון כסף להשקיע בשחקנים חדשים. בשביל שיהיה לו הוא יצטרך לפנות מקום בסגל, להיפטר מהשחקנים היקרים והלא מוצלחים במיוחד (ע"ע דימיטאר ברבאטוב). וזאת לא משימה קלה במיוחד שמסביב גם אין יותר מדי כסף לבזבז. 

 

כמובן שכל התמונה תשתנה אם הקבוצה תירכש על ידי "האבירים האדומים". ואולי זה בעצם יהיה הסיפור הגדול של הקיץ – ולא הרכש שיגיע או לא יגיע למנצ'סטר יונייטד.

 

ובינתיים בלונדון

 

ארסן ונגר, מושפל מהתבוסה 4-1 לברצלונה וליאונל מסי, דיבר על הצורך בחיזוק הקבוצה. "אנחנו חייבים להוסיף משהו, זה בטוח, אבל אנחנו צריכים לחשוב על זה", אמר. "אנחנו בשלב של פיתוח שחקנים: ת'יאו ווקלוט הוא בן 22, ניקלאס בנדטנר בן 22, סמיר נאסרי, אבו דיאבי, דנילסון, גם הם בני 22 או 23. הם הראו איכויות טובות והם יתחזקו משנה לשנה".

 

בניגוד לפרגוסון, לוונגר צפויים להתפנות סכומים נאים לרכש משמעותי. וזאת לאחר שהמועדון מחק כ-130 מיליון ליש"ט מהחוב שלו, שנובע מבניית אצטדיון האמירייטס.

 

השאלה הפתוחה כעת מה יעשה וונגר עם הכסף שיתפנה? האם ירכוש את מה שאוהדי הקבוצה דורשים כבר יותר מחמש שנים – בלם אימתני, קשר דפנסיבי ושוער ראוי בסכום גבוה – או שיתמקד שוב בניהול כספי שמרני?

 

שאלה נוספת היא כמה כסף יפנה ונגר לחוזה החדש שהוא מתכנן להציע לססק פאברגאס, כדי למנוע את עזיבתו לברצלונה? 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x