$
עסקי ספורט

עוד חוזר הניגון

מיטשל גולדהאר ממשיך במסורת ההשקעות הלא חכמות של מיליונרים בכדורגל הישראלי

אוריאל דסקל 18:1901.04.10

מיטשל גולדהאר הוא מיליארדר שעשה את כספו בעסקאות נדל"ן. SmartCentres מכונים הקניונים שלו – שנחשבים "חכמים" בגלל שהתאימו עצמם לכל קהילה בה הם פועלים. גולדהאר, טיפוס ריכוזי, אוהב ללמוד את המקומות שהוא משקיע בהם וגם במקרה של קבוצת הכדורגל שלו נראה כי עשה עבודת שטח – כולל

שיחות עם האוהדים ואנשי מקצוע ישראליים.

 

בקנדה יש וויכוח לגבי ה-SmartCentres של גולדהאר. המתנגדים טוענים כי הם פוגעים במרקם הקהילתי. אלו שבעד טוענים כי הם לא היו קיימים אם לא היתה להם פונקציה חשובה. אבל בכל מקרה, לא נכנס לוויכוח הזה.

 

בואו נראה מה הסקת המסקנות של גולדהאר מהמודיעין שאסף מהכדורגל הישראלי - מסקנה ראשונה: רוברט קולאוטי ב-1.5 מיליון דולר לשלוש עונות. מסקנה שנייה: יואב זיו בכמיליון דולר לשלוש עונות.

 

המסקנות הבאות: אבי סטרול, גל אלברמן, ברק יצחקי ועוד כל מיני שחקנים ישראלים שכשלו באירופה וטובים רק לכדורגל הישראלי.

 

מסקנה נוספת: יש להגדיל את התקציב מ-37 מיליון שקל ל-60 מיליון שקל פלוס ולהגדיל את הסכום שהוא מכניס לקבוצה מ-12 מיליון שקל ל-35 מיליון שקל ויותר.

 

גולדהאר כנראה טוב בהבנת הנשמע. בשיחות עם האוהדים הם דיברו על אליפות ועכשיו. משהו שיחזיר את הכבוד למועדון המעוטר ביותר בכדורגל הישראלי.

 

אבל בהיסטוריה גולדהאר נכשל. רק לא מזמן היה כאן מיליארדר זר שזרק את הכסף שלו בלי הכרה על שחקנים ישראלים. קראו לו ארקדי גאידמק. את הכדורגל הישראלי הוא עזב. עני יותר.

 

הקבוצה שלו, בית"ר ירושלים, גם נותרה ללא נכסים משמעותיים ועם חובות לשחקנים שגם כשקיצצו להם את המשכורות ב-50% לא היה מספיק כסף לשלם להם, וגם בשנה הבאה לא יהיו לה מספיק הכנסות כדי להתחרות במכבי חיפה והפועל תל אביב.

 

גולדהאר בוחר להשקיע המון המון כסף בשחקנים שלא היו מספיק טובים לאירופה. רווח ממכירתם לא יהיה בגלל שהם כבר מבוגרים, וכבר כשלו באירופה.

 

היתרון היחיד שיש להם על פני השחקנים הקיימים בישראל הוא שלהם בלבד – ולא של מעסיקיהם. את המשכורת שלהם הם שדרגו בחו"ל והם חוזרים לישראל, היכן שההכנסות הרבה יותר נמוכות, ומקבלים את אותם התנאים.

 

ראוי שגולדהאר ישקיע יותר כסף בנוער של מכבי תל אביב. יותר כסף במתקנים עבור אוהדים. יותר כסף בתשתיות – דברים שנשארים של המועדון. נשארים כמורשת שלו. אפילו אופ"א, דרך הפייר-הפליי הפיננסי, מנסה להכווין את ההשקעות הפרטיות בכדורגל לכיוון הזה.

 

אולי עדיף שעם ה-45 מיליון שקל שהוא מתכוון להשקיע בקבוצה הבוגרת, יבנה גם אצטדיון כדורגל "חכם" – עם מרכז מסחרי, סמארט-סנטר קטן אם תרצו. אולי עדיף שיביא מאמן מוכח שבעבר כבר בנה קבוצות כדורגל ברחבי העולם. אולי.

 

צפי ההכנסות של מכבי תל אביב לשנה הבאה עומד על כ-25 מיליון שקל. מכבי, בזכות הספונסרים (כ-8 מיליון שקל), הקהל (11 מיליון שקל), זכויות השידור המענקים למיניהם (6 מיליון שקל) היא אחת מהקבוצות המכניסות ביותר בישראל.

 

יש לטפח את מקורות ההכנסה הללו – להשקיע עוד במערך שיווקי, להשקיע יותר במבצעים לקהל ושיטות גיוס קהל ולהיות יצירתיים עם מכירות מרצ'נדייז ומוצרים נלווים. אלו דברים שדורשים השקעה פחותה יותר מאשר ה-5.5 מיליון דולר שהושקעו בהבאת זיו וקולאוטי. אלו דברים שבניגוד למגן ולחלוץ גם יניבו הכנסות לקבוצה בעתיד.

 

גולדהאר נופל באותו פח שנפלו בו מיליונרים אחרים: השקעה מאסיבית בקבוצה בוגרת – שבמקרה הטוב ביותר תביא לאליפות ישראל (שיר הלל לבינוניות) ובמקרה הרע תקרוס ותותיר את האוהדים מתוסכלים - מה שיוביל למרמור כלפי הבעלים, ויוביל אצל הבעלים להרגשה כי האוהדים כפויי טובה.

 

ואז יגיעו האיומים ("אני אקח את הכסף שלי למקומות אחרים"); הטענות ("הפסדתי הרבה כסף על הכדורגל הישראלי") והעזיבה (זה כסף שלקחתי מהילדים שלי. אסיים את העונה בצורה טובה, אעמוד בהתחייבויותיי, אך בעונה הבאה לא אמשיך").

 

מודיעין והבנת השטח לא שווים כלום אם לא מסיקים את המסקנות הנכונות. אם גולדהאר ימשיך במדיניות ההשקעות הנוכחית הוא יגלה את זה מהר מאוד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x