עסקי ספורט

מינוי טוב. לא מצוין

לא היה מועמד רציני ראוי יותר מהמאמן הצרפתי. ובכל זאת יש עוד כמה שאלות שצריך לענות עליהם

אוריאל דסקל 21:2821.03.10
נתחיל בפרגון. לואיס פרננדז הוא מינוי טוב לאימון נבחרת ישראל. בטח שיותר מרוברטו דונאדוני שלא הוכיח עצמו עדיין או ווינפרד שייפר, עליו שאלו כתבים גרמניים "איך אבי לוזון מצא את הטלפון שלו?"

 

פרננדז טוב כי הוא לא מאמן ישראלי שלא עשה כלום בקריירה שלו ברמה הבינלאומית. הוא הוביל קבוצות לקמפיינים אירופאים מרשימים, גידל מספר רב של שחקנים ומגיע עם קורות חיים עם ניסיון שאין לא מאמן ישראלי. ועם כל הכבוד לאיל ברקוביץ', הוא מעולם לא הוביל קבוצה קטנה כמו אתלטיק בילבאו למקום שני בליגה הספרדית – כמו פרננדז.

 

פרננדז, כמו ברקוביץ', שחצן ולעתים מגדירים אותו כבלתי נסבל (תשאלו את רונלדיניו אותו ייבש המאמן הטמפרמנטלי על הספסל בפריס סן ז'רמן) אבל לפחות הוא יודע מה לעשות בחדר ההלבשה כמאמן.

 

"פרננדז יהיה טוב לישראל בגלל שהוא מאמן טוב של קבוצות קטנות", אומר פרדריק הרמל, כתב ל'אקיפ בספרד וחבר של המאמן הצרפתי. "הוא גם מגיע לתפקיד אחרי שהוא חושב עליו הרבה שנים".

 

פרננדז גם עונה לפרופיל מאמן הנבחרות המוצלח. הוא אימן בליגות הבכירות באירופה, הוא אימן בליגת האלופות, הוא הוביל קבוצות לתארים והוא מגיע מפילוסופיית כדורגל מגוונת שאפשר ללמוד ממנה הרבה. והוא לא כזה יקר. 7.5 מיליון שקל ברוטו לקמפיין זה מחיר סביר בהחלט למאמן ברמתו.

 

ועוד פרגון: טוב מאוד שאבי לוזון לקח את הזמן עם ההחלטה. למרות הביקורות, בדיקת כל האופציות היא המהלך הראוי ביותר למינוי כה חשוב לכדורגל המקומי.

 

ועכשיו לשאלות

 

מדוע אלי אוחנה וטל בנין ראויים לתפקיד עוזרי המאמן? האם בנין הוא עוזר המאמן הלאומי היחיד בעולם שהגיע לתפקיד כיוון שהוא דובר צרפתית? כנראה שכן. הרי שום דבר שהוא עשה בקריירה הקצרה שלו לא הכין אותו לתפקיד. בטח שלא ההישגים המבישים שלו כמאמן נבחרת הנערים.

 

אוחנה? ובכן, הוא יכול לטעון שהוא ראוי והוא מאמן טוב ושהוא עובד קשה ובלה בלה בלה, אבל בשורה התחתונה אוחנה מאמן לא מוצלח. לא לפי אחוזי ניצחונות בקריירה, לא לפי השחקנים שטיפח תחתיו, לא לפי התוצאות שהביא כמאמן נבחרת הנוער.

 

בכל קבוצה או נבחרת יש עוזר מאמן שמגיע מתוך המערכת וגם כאן ראוי שימונה מאמן ישראלי שילמד מלואיס פרננדז כמה שהוא יכול – כדי שיבוא היום והוא יוכל להחליפו. או סתם בגלל שזה מקדם את המאמן הישראלי. אבל באמת שיש מועמדים ראויים יותר מבנין ואוחנה לתפקיד היוקרתי. 

 

ושאלה נוספת. האם לואיס פרננדז הוא האיש שינחיל לנבחרת ישראל סגנון שהיא כה משוועת אליו? לקבוצותיו אין סגנון מובהק. ההפך הוא הנכון. הן בדרך כלל משחקות כדורגל מאוד נחוש ומלא תשוקה, אבל חסר דרך וחסר חן.

 

הוא גם אינו דידקטי כמו מרסלו ביאלסה של צ'ילה ולא בעל מסורת של בניית קבוצות לטווח הארוך כמו מורטן אולסן של דנמרק. ודווקא היו מאמנים כאלו בשוק. ארכיטקטים/בונים/מורים שכאלה. מאמנים שמניחים "מסילות" לכדורגל המקומי – כפי שחוס הידינק עשה בכל מקום אליו הגיע ואוטו ריאהגל עשה ביוון.

 

כפי שמרסלו ביאלסה הוכיח בצ'ילה – לעיתים הם יכולים לשנות ולהשפיע על תרבות העבודה במדינות שלמות. ספק אם פרננדז יוזמן להרצאות במכללה למינהל בגלל שיטות העבודה שלו. מקסימום יקבל הסכם חסות מעלית בגלל סוכריות המקל שהוא מוצץ במהלך משחקים.

 

בכל מקרה, מדובר על מינוי טוב בסך הכל. צריך רק לקוות שהוא ישנה את דעת תעשיית הכדורגל בישראל לגבי מאמנים זרים. זה כנראה יהיה ההישג הגדול ביותר שלו. נותר רק לאחל לבאסקי הצרפתי בהצלחה. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x