$
עסקי ספורט

הסרטן והתרופה

מה הקשר בין מכירת משחקים לבין מי שמנהל את קבוצות הכדורגל בישראל?

אוריאל דסקל 16:2328.02.10

1. שוב פרשת מכירת משחקים בישראל. והפעם מעורבים בה מכבי באר שבע וגורמים מהעולם התחתון. מכירת משחקים היא בעיה קריטית לכדורגל בישראל ובעולם, ויש להקצות משאבים כדי לפותרה. יש מכירות כמו זו בבאר שבע, שעכשיו המשטרה חוקרת - מישהו בקבוצה צריך כסף, ומהר, ומוכר את עצמו ואת קבוצתו

בעבור חופן דולרים - ויש מכירות של מערכות ענקיות ולא חוקיות של הימורים.

 

ישנן חברות אסייתיות שמגלגלות כספים בהיקף של מיליארדי דולרים  וקונות משחקים בליגות נמוכות ברחבי אירופה. לעתים, במשחקים קיקיוניים לחלוטין, שבהם אין כמעט צופים, עומדים שניים או שלושה תאילנדים או סינים עם מצלמה ומדווחים על כל מאורע במגרש. בטוטו ווינר, למשל, נדהמו לגלות שאתר זר משדר משחק באום אל־פחם.

 

אין ספק שגם בישראל שולטות משפחות פשע בתוצאות של משחקי כדורגל בליגות הנמוכות ואולי גם הגבוהות.

 

אבל זה לא קורה רק בליגות הנמוכות. בספר The Fix: Soccer and Organized Crime של העיתונאי החוקר דלקאן היל, נטען כי גם במונדיאל ובליגות הבכירות באירופה, לרבות ליגת האלופות וליגת אירופה, נמכרו משחקים.

 

מדובר בסרטן אמיתי בספורט שיש להילחם בו בכל הכוח. ללא האמון הבסיסי שלפיו המשחק הוגן, הספורט המקצועני עשוי לקרוס.

 

מה שבטוח, הפתרון לא פשוט ולא סופי (כי תמיד יהיו הימורים לא חוקיים). ובכל זאת, הדרך להילחם בהם מתחילה בצמצום הליגות המקצועיות (להגברת הפיקוח), במבחני נאותות רציניים לבעלי תפקידים בקבוצות (כולל הפעלת משרד חקירות) ובליברליזציה של תעשיית ההימורים (לפחות זו שבישראל).

 

2. גורמים בנתניה מתחננים לדניאל יאמר שיישאר במכבי נתניה. גומא אגייאר, שמשפחתו מתנגדת לכל תמיכה שלו בספורט, עוזב גם הוא ומותיר את הקבוצות הבכירות בירושלים בבור תקציבי. ויש, כמובן, כאלה שמזהירים שבלי יאמר אין נתניה ובלי גומא אין בית"ר.

 

ההתרפסות בפני אותם האישיים מביכה, בייחוד כי בזמנים כלכליים קשים אפשר וצריך שאוהדים ישתלטו על המועדונים האלה, שהיו שם לפני ויהיו הרבה אחרי אותם הבעלים.

 

הרשויות, התאחדויות הספורט, משרד הספורט, העיריות וכדומה צריכות כעת להתחיל לתמוך בקבוצות אוהדים שמעוניינות להשתלט על קבוצתם, וזה גם מסר שמגיע גם מאירופה.

 

האיחוד מאמין שקבוצות אוהדים מייצגות ערכים אירופיים של קהילה, שקיפות ודמוקרטיה, וראשיו מתכננים לפעול למען חוק שיחייב נציג לקשר עם האוהדים בשכר. האיחוד גם טוען בפה מלא שקבוצות אוהדים הן הדרך קדימה.

 

"שיתוף אוהדים בניגוד לחששות של בעלי המועדונים מחזק את המועדון, בייחוד בתקופה של אי־יציבות כלכלית, ותורם בהיבטים קהילתיים וחברתיים שחשובים לא פחות מההישגים הספורטיביים", מסכם נמרוד לס, חבר היציע ועמותת אוהדי הפועל באר שבע.

 

וכן, יש קשר בין מכירות משחקים לבין מי שמנהל את קבוצות הכדורגל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x