$
עסקי ספורט

מי הם 50 הכדורגלנים בעלי המשכורות הגבוהות באירופה?

האם צ'לסי, מנצ'סטר סיטי והקבוצות האיטלקיות יצטרכו בקרוב לזרוק כוכבים גדולים במיוחד כדי לעמוד ברגולציות החדשות של אופ"א?

אוריאל דסקל 09:5424.02.10

קאקה, קשר ריאל מדריד, אוהב לחגוג את שעריו עם חשיפת הכיתוב I belong to Jesus על חולצתו. איקר קסיאס, שוער ריאל מדריד, ידוע כ"קדוש" ועליו נכתב

ש"כאשר הוא נולד, קרן אור האירה את הדרך לביתו". בספרד, מדינה קתולית, אוהבים את המטאפורות והדימויים הדתיים, אבל את כריסטיאנו רונלדו השוו למישהו שגם אלוהים אינו יכול להתחרות בו במדריד - אלפרדו די סטפנו. "רונלדו הוא איש התזמורת, הוא יכול לעשות כל דבר בהתקפה", נכתב על הקשר הפורטוגלי. משפט זה קשור ישירות לאמירה של הלניו הררה, המנג'ר האגדי של אינטר, כי "אם פלה הוא הכנר הראשי, אלפרדו די סטפנו הוא התזמורת כולה".

 

רונלדו אולי אלוהי, אבל הוא עדיין לא די סטפנו, השחקן החשוב והנערץ במדריד. ובכל זאת, אחרי יותר מחצי עונה בקבוצה בלבן הוא זוכה להערצה אדירה - בעיקר משום שהוא שחקן אדיר. "אלוהים לבוש ב־CR9" (סמלו המסחרי של רונלדו), נכתב ב"מארקה". "יום אחד הוא יחטוף את הכדור, ירים את הכדור וינגח אותו לשער", נכתב ב"אל מונדו". "רונלדו עושה הכל. מלבד האיומים על השער, הבעיטות החופשיות, בניית המהלכים ומסירת הכדורגל, הוא גם מקפל את החולצות, מנקה את הנעליים, מקצץ את הדשא. הדבר היחיד שהוא לא עושה זה לעמוד במשרד הכרטיסים", כתב ב"מארקה" רוברטו פאלומר. "רונלדו הוא הכל. הפעילות שלו היא כזו שחבריו לקבוצה רק מפריעים לו".

 

יחסים בריאים

 

אוקיי, אז רונלדו שווה את 94 מיליון היורו ששילמה עליו ריאל מדריד בקיץ. הוא כנראה שווה גם 13 מיליון יורו בשנה שהוא מקבל מהקבוצה. הוא שווה את זה, כנראה, גם משום שהקבוצה שלו משלמת בסך הכל 260 מיליון יורו בשנה לשחקנים, שזה כ־60% מסך ההכנסות של המועדון המכניס בעולם - יחס בריא בין הכנסות להוצאות שכר.

 

ולכן גם חבריו לקבוצה, שנמצאים ברשימת 50 הכדורגלנים בעלי המשכורות הגבוהות באירופה של מגזין הכדורגל הפורטוגלי futebol finance, שווים את הכסף, כנראה. לריאל מדריד יש שישה שחקנים ברשימה (רונלדו, כמובן, קאקה, קארים בנזמה, ראול, איקר קסיאס ולסאנה דיארה) - וזה הגיוני. מדובר בקבוצה המכניסה בתבל

. .

ולשחקניה חלק חשוב בהכנסות.

 

גם לברצלונה יש שחקנים ששווים את הכסף. לאלופת אירופה יש שמונה שחקנים ברשימה - שבראשה עומדים זלאטן איברהימוביץ' (12 מיליון יורו בשנה) וליאונל מסי (10.5 מיליון יורו בשנה). לברצלונה תקציב שכר דומה לזה של ריאל מדריד עם הכנסות קטנות יותר - 385 מיליון יורו בשנה. כלומר, היא מוציאה כ־65% מההכנסות על משכורות. עדיין יחס בריא.

 

מנצ'סטר יונייטד, אחת הקבוצות המכניסות בעולם (316 מיליון יורו), שלחה לרשימה רק ארבעה שחקנים והיא מוציאה רק 44% מההכנסות על משכורות. ארסנל, הקבוצה השלישית הכי מכניסה בעולם (356 מיליון יורו), מוציאה עוד פחות על משכורות ויש לה רק שחקן אחד ברשימה (אנדריי ארשאבין).

 

גם באיירן מינכן הגרמנית, שמשקיעה פחות מ־50% מהכנסות של 303 מיליון יורו במשכורות השחקנים, מיוצגת ברשימה על ידי שלושה שחקנים.

 

תלויים בכיס

 

הקבוצות הבריאות - אלו שמאוזנות תקציבית - אחראיות לפחות מחצי מהשחקנים ברשימה. את הרשימה ממלאים שחקנים מקבוצות שתלויות בכיס העמוק של הבעלים ובמצב הנוכחי לא יעברו את מבחן "הפייר פליי הפיננסי" של מישל פלאטיני ואופ"א.

 

תזכורת קצרה: לפי התוכנית, מועדונים בתחרויות של אופ"א יהיו מחויבים לבנות תקציב רק מכספי ההכנסות שלהם — הכנסות שנובעות מפעילות כדורגל הכוללת מכירת כרטיסים, גיוס ספונסרים, מכירת זכויות שידור ומכירת מרצ'נדייז — ולא להסתמך על כספים מגורמים חיצוניים.

 

התקנה אמורה להיכנס לתוקף בעונת 2012/13 ועד אז קבוצות מסוימות יהיו חייבות לחתוך בהוצאות — בעיקר בהוצאות על שחקנים.

. .

 

"צריך לקיים מודל עסקי שלפיו המועדונים יגיעו לאיזון תפעולי בתוך שלוש וחצי שנים", אמר גורם באופ"א ל"גרדיאן". "הדד־ליין הוא סופי ואנחנו לא נדחה אותו".

 

אז צ'לסי, שמכניסה כ־206 מיליון ליש"ט ויש לה תקציב שכר של יותר מ־172 מיליון ליש"ט (מה שמביא להפסדים של 44 מיליון ליש"ט), תצטרך להחליט מי מבין שמונת השחקנים שלה ברשימה לא שווה את הכסף. לפי העיכובים בהצעת החוזה לג'ו קול (5 מיליון יורו בשנה) וניסיונות המכירה של אשלי קול (5.5 מיליון יורו), נראה שזה בדיוק מה שהם עושים.

 

מנצ'סטר סיטי  בכלל תצטרך למצוא בארות נפט במאדים או להמציא מכוניות שנוסעות על אוויר כדי לסיים עונה באיזון. הקבוצה הכניסה בעונה שעברה 87 מיליון ליש"ט ותקציב השכר שלה עמד על 82 מיליון ליש"ט, מה שגרר הפסדים של 93 מיליון ליש"ט. וזה עוד לפני שצירפו למועדון את השחקנים המרוויחים ביותר שלו.

 

מנצ'סטר סיטי פשוט מוציאה כספים שהיא לא יכולה לייצר על שחקנים כגון עמנואל אדאביור (8.5 מיליון יורו בשנה), קרלוס טבס (8 מיליון יורו בשנה) ורוביניו (6 מיליון יורו בשנה).

 

מה יקרה ב־2012?

 

במנצ'סטר סיטי משוכנעים שיצליחו לעלות את ההכנסות במידה ניכרת - ולפי הסכמי החסות החדשים, נראה שזה מה שיקרה. עם זאת, סביר להניח שהקבוצות האיטלקיות והקבוצות הספרדיות שאינן ברצלונה וריאל מדריד יסבלו במיוחד מקיצוץ תקציב השכר של השחקנים - דבר שיוביל לעזיבת חלק מהכוכבים.

 

אינטר, שבשנה שעברה הכניסה כ־173 מיליון יורו, לא תוכל להרשות לעצמה לה משכורת של 10.5 מיליון יורו לסמואל אטו או יותר מ־11 מיליון יורו למאמן, ז'וזה מוריניו.

 

מילאן, שיש לה הכנסות של פחות מ־210 מיליון יורו, לא תוכל להרשות לעצמה להחזיק שלושה שחקנים ברשימת ה־50. וגם יובנטוס, שדווקא מתנהלת בשפיות יחסית, תצטרך לקצץ בשכר השחקנים שלה. בכלל, הקבוצות האיטלקיות הגדולות צפויות להכניס עוד פחות בעונה הבאה, מאחר שהסכמי הטלוויזיה החדשים כבר אינם אינדיבידואליים אלא נחתמו בחוזה קולקטיבי, דבר שיוריד בכ־50%, אם לא יותר, את ההכנסה של מילאן, יובנטוס ואינטר מהסכמי זכויות שידור.

 

ובכן, ברשימה של 2012/13 צפויים להיות שחקני ריאל מדריד, ברצלונה, ארסנל, באיירן מינכן ומנצ'סטר יונייטד. השאלה הגדולה באמת היא מה יקרה עם שחקני שאר הקבוצות.

 

10 הכדורגלנים בעלי המשכורת הגבוהה ביותר באירופה (סכומים בנטו)

 

1. כריסטיאנו רונלדו, ריאל מדריד - 13 מיליון יורו בשנה

 

2. זלאטן איברהימוביץ', ברצלונה - 12 מיליון יורו בשנה

 

3. ליאונל מסי, ברצלונה - 10.5 מיליון יורו

 

4. סמואל אטו, אינטר - 10.5 מיליון יורו

 

5. קאקה, ריאל מדריד - 10 מיליון יורו

 

6. עמנואל אדאביור, מנצ'סטר סיטי - 8.5 מיליון יורו

 

7. קארים בנזמה, ריאל מדריד - 8.5 מיליון יורו

 

8. קרלוס טבס, מנצ'סטר סיטי - 8 מיליון יורו

 

9. ג'ון טרי, צ'לסי - 7.5 מיליון יורו

 

10. פרנק למפארד, צ'לסי - 7.5 מיליון יורו

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x