$
עסקי ספורט

קונספירציה? הלבנת הון? פארסה? כל התשובות נכונות?

כל סיפור פורטסמות' כל כך מסריח שמגעיל לגעת בו. כולם משקרים לאף אחד לא איכפת מאוהדי הקבוצה או הכדורגל. רק חבל שאי אפשר להוכיח שום דבר מעבר לכל ספק

אוריאל דסקל 17:5804.02.10

"קונספירציה היא בסך הכל הסכם סודי בין מספר של אנשים לגבי הוצאה לפועל של מדיניות שהם לא מעיזים לדבר עליה בפומבי".

 

כך הגדיר, בדיוק רב' יש לומר, מארק טוויין הגאון את המילה קונספירציה. בסך הכל, כל מה שצריך לקונספירציה טובה, זה כמה אנשים עם הרבה כוח וכסף ומטרה משותפת. אה, ושלא יהיה אכפת להם מאנשים אחרים או מושגים כגון דמוקרטיה, הגינות או שקיפות. בדרך כלל, קשה להוכיח קונספירציה מעבר לכל ספק. לכן היא נשארת בגדר תיאוריה. לפעמים העדויות מצטברות עד כדי כך שאפשר לדעת ברור שזו קונספירציה אבל קשה מאוד להוכיח מי מאחוריה.

 

למשל, את רצח הנשיא ה-35 של ארצות הברית, ג'ון פ. קנדי, לא ביצע לי הארווי אוסוואלד. הוא היה צריך להיות סופרמן עם רובה צלפים שעדיין לא המציאו כדי לבצע את הירי המושלם בנשיא. כולם יודעים זאת. ובכל זאת, הוא כתוב בהיסטוריה כרוצח של קנדי. האמת מעולם לא נחשפה וכל מי שניסה לחקור זאת מוגדר כצייד קונספירציות. עדיין לא נמצא האשם האמיתי באחת הרציחות המשמעותיות בהיסטוריה של ארה"ב.

 

קונספירציית פומפי

 

בכל מקרה, בשבועות האחרונים, מנסים כתבים רבים למצוא את האמת מאחורי הסיפור ההזוי, המוזר, המגוחך שנקרא מועדון הכדורגל פורטסמות'. אמש הועבר המועדון ידיים בפעם הרביעית העונה. הבעלים כיום הוא בלרם צ'יינרי. אם השם מוכר לכם זה בגלל שהוא ולוי קושניר הם אחד מהנושים של ארקדי גאידמק. הוא חייב להם 23 מיליון דולר לפי צו בית משפט.

 

באופן מקרי לחלוטין, כך רוצים שנאמין, פורטפין, החברה של לוי קושניר וצ'יינרי, הלוותה 17 מיליון ליש"ט (כ-26 מיליון דולר) לפורטסמות' בתחילת העונה. כיוון שצ'יינרי לא קיבל את הכסף שלו חזרה הוא השתלט על 90% מהמועדון. לוי קושניר מכחיש כל מעורבות לעניין.

 

וזאת השורה התחתונה: צ'יינרי הוא הבעלים של המועדון. אבל, והאבל כאן גדול, יש רב מן הנסתר על הגלוי.

 

שנתחיל?

 

 

ארונה דינדאן. הקבוצה להרבה גורמים ארונה דינדאן. הקבוצה להרבה גורמים צילום: רויטרס

 

הכל כביכול

 

באביב, החליט סשה גאידמק, הבעלים של המועדון (כביכול), להיפטר ממנו ומכר אותו "כביכול" לסולימאן אל-פאחים.

 

המילה כביכול חשובה כאן. סשה גאידמק מעולם לא צבר מספיק הון כדי להיות בעלים של קבוצת כדורגל באנגליה. החברות היחידות שניהל פשטו את הרגל או נעלמו מן המפה. לאביו כן היה כסף. הגורמים מתעקשים שאין קשר בין גאידמק האב לפורטסמות' ונאמין להם. בינתיים.

 

הליך המכירה לאל-פאחים היה ארוך ומלא סיבוכים אבל בסוף הוא התבצע לאחר שגאידמק דחה מיליונר סעודי מסתורי בשם עלי אל פרג', ומכר את המועדון לאל פאחים.

 

אל-פאחים הבטיח הרבה אבל אחרי 42 יום מכר את 90% שלו במועדון לחברת השקעות מסתורית בשם Falcondrone, שאחד מבעליה הוא עלי אל-פרג', אותו מולטי-מיליונר סעודי, שגאידמק דחה - כביכול. אל פרג' לא הגיע עם שקים של כסף לפורטסמות'. האמת, בכל תקופתו כבעלים – מאוקטובר – הוא לא נראה ולו פעם אחת במועדון. אחיו, אחמד, היה פרצופו. אל-פרג' התנהל כאיש קש מושלם. 

 

בקיץ, היתה פורטסמות' בחובות של 35 מיליון ליש"ט לבנק סטנדרט ועוד כ-25 מיליון ליש"ט למועדונים, ספקים, מס הכנסה וכ'. בסך הכל, כשגאידמק עזב את המועדון, חובותיו עמדו על 60 מיליו ליש"ט. כך לפחות טענו כל הגורמים במועדון.

 

על פניו נראה כי המועדון סובל מכך ש"חיי את החלום". יותר מדי כסף הושקע ברכישת שחקנים ומשכורותיהם ופחות מדי על פיתוח תשתיות המועדון. וכך, כשנגמר הכסף לבעלים – סשה גאידמק, שאגב באופן מאוד "מוזר" נגמר לו הכסף בדיוק כשלאביו נגמר הכסף – הקבוצה שיחקה באצטדיון (הכי עלוב בפרמיירליג) ומועדון שלא הצליחו לתחזק אותה. על פניו, פאשלה ניהולית.

 

פיטר סטורי, מנכ"ל המועדון, הונחה למכור שחקנים. וכך היה. בשנה האחרונה נמכרו שחקנים בשווי של יותר מ-80 מיליון ליש"ט על ידי פורטסמות'. על פניו אלו היו סכומים שאמורים לכסות את החובות. חלק מהסכומים הללו עברו לכיסוי חובות עבר לקבוצות מהן רכשה פורטסמות' שחקנים וחלק לכיסוי ההוצאות השוטפות של ניהול המועדון.

 

אז חובות של 60 מיליון ליש"ט לא נוקו למרות מכירת השחקנים המאסיבית והקיצוץ האדיר בתקציב השחקנים. אל פאחים רכש את המועדון עם החובות, כביכול. הוא, כביכול הבין זאת, ואז החליט למכור לאל-פרג', שכביכול נדחה על ידי גאידמק בפעם הראשונה שבא לרכוש את המועדון.

 

אל פרג', כך מספרים בפורטסמות', האמין שיש למועדון חובות של פחות מ-10 מיליון ליש"ט. אז הוא גילה שיש למועדון עוד חובות למס הכנסה וגם לסשה גאידמק (לו המועדון חייב כ-30 מיליון ליש"ט).

 

איך המועדון חייב כסף לבעלים הקודם? אה, זה מאוד פשוט. גאידמק הגדיר את הכסף, שכביכול הכניס למועדון כ"הלוואת בעלים". עכשיו הוא רוצה את הכסף חזרה. אל-פאחים, שגם כן התנהל כאיש קש מושלם, לא נתקל בחובות האלה, כביכול. הוא בכלל פירט וסיפר כי הוא מתכנן לעשות כסף מפורטסמות'.  

 

בכל מקרה, בתקופה של אל-פרג' הפסיקה הקבוצה לשלם את השכר לשחקנים בזמן. אברם גרנט, המנג'ר, קיבל תלוש משכורת פעם אחת בלבד. כדי לנהל המועדון, לו תקציב שכר חודשי של כ-1.8 מיליון ליש"ט (ויש לו צפי הכנסות של כ-50 מיליון ליש"ט), לקח אל פרג' ההלוואה בשווי 17 מיליון ליש"ט מצ'יינרי.

 

אז מדוע אל-פרג' את המועדון? וכאן העלילה מסתבכת.

 

רק צירוף מקרים?

 

Falcondrone היא קבוצה שמורכבת מהרבה מאוד דמויות שקשורות איכשהו בגאידמק האב. כולם היו מסוכסכים איתו ברמה זו או אחרת: רוני מאנה, יורם יוסופוף ולוי קושניר. בפורטסמות' טוענים כי את כולם גייס פיני זהבי, סוכן השחקנים, שיש לו סוג של בלעדיות על הבאת שחקנים לפומפי. אין קשר, כמובן, לגאידמק.

 

מהסבך הגיע גם אחד, דניאל אזוגי, עורך דין שהורשע בהונאה. אזוגי, שכינה עצמו "כבאי אש" הגיע לסדר את העניינים הכספיים של פורטסמות' וניהל את המועדון – כולל מכירת שחקנים. אזוגי, כזכור, נהדף בקיץ על ידי איציק קורנפיין, יו"ר בית"ר ירושלים. קורנפיין אמר שאזוגי ניסה למשוך כספים מהמועדון עבור ארקדי גאידמק.

 

ואלו חלק מהברכות שאזוגי זכה להם עם השני:   "מדובר בפרקליט נמרץ, שבורך בסגולות לא מעטות, אך סגולות אלו יוצגו בנסיבות בלתי ראויות. הנאשם נגלה ב-4 פרשיות כעורך דין ממולח המוכן לעשות הכל להשגת מטרותיו. הוא שיקר, רימה, השתמש במסמך מזויף ונטל לכיסו כספים לא לו" (שופט בית המשפט השלום בתל אביב, דוד רוזן).

 

בכל מקרה, אזוגי נעלם מירושלים כפי שהופיע ואז צץ לו באנגליה. במועדון שגם כן, הפלא ופלא, היה בשליטת משפחת גאידמק. מה הוא עושה שם? אזוגי מונה למי שאמור לסדר את העניינים הכספיים של פומפי.

 

אז אזוגי ניהל את מכירת השחקנים (וגם את מכירת יונס קאבול לטוטנהאם ב-5 מיליון ליש"ט ואסמיר בגוביץ' לסטוק ב-3.25 מיליון ליש"ט), למרות שהפרמיירליג הנחתה את הקבוצות לא לנהל איתו מגעים רשמיים - כי הוא פושע. אזוגי, אגב, היה מעורב בניסיון להעניק לגאידמק הלוואה משלי נרקיס..

 

אזוגי ממדר את מארק ג'ייקוב, שמנהל את העניינים המשפטיים של פורסטמות'. פיטר סטורי התלונן לא מזמן שהוא כבר אינו רלבנטי לניהול היומיומי.

 

אמש, כאמור, רכש צ'יינרי את המועדון. האם מדובר בהחזרת החוב של גאידמק? לא בטוח. ייתכן שכל המיליונים שנזרקו על מכירת שחקנים, הלוואות וכו', כיסו את חלק מחובותיו של גאידמק האב לנושים - במעיין הליך עוקף בית משפט. ייתכן ולא. האם גאידמק לקח כספים מפורטסמות' דרך אזוגי כדי להחזיר חלק מההפסדים שלו? ייתכן שלעולם לא נדע.

 

אף אחד לא יודע לאן נעלם הכסף.

 

אף אחד, כמובן, לא יודע גם מה כוונותיו של צ'יינרי למועדון. כאיש עסקים שעוסק בנדל"ן ההנחה היא שינסה לעשות כסף מהמועדון – ספק אם יצליח. הסיפור עוד לא נגמר. פורטסמות' עדיין בסכנת פירוק בגלל חובות למס ההכנסה הבריטי.

 

מי הרוויח מכל העניין (כי תמיד צריך להיות מישהו שמרוויח מהעברות כספים כאלה)? לא ידוע. אולי כל המעורבים. אולי אף אחד מהם.

 

ומי סובל? האוהדים כמובן - אבל למי איכפת

 

אוהדי המועדון בן 112 השנה הם הקורבנות האמיתיים כאן. כן, הם נהנו משלוש שנים מוצלחות אבל עכשיו יסבלו, כנראה, את השפלת הירידה ואת הלחץ של אי הוודאות בקשר לעתיד המועדון שהם אוהבים.

 

אבל זה לא אכפת, כמובן, לגאידמק, צ'יינרי, לוי קושניר, אזוגי וחבריהם. אחרי הכל קונספירציה טובה אפשר להוציא לפועל בזכות שיתוף פעולה של אנשים עם הרבה כוח וכסף ומטרה משותפת. אה, ושלא יהיה איכפת להם מאנשים אחרים או מושגים כגון דמוקרטיה, הגינות או שקיפות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x